دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ,6 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۶
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سراوان:
تولید سالانه بیش از 49 هزار تن خرما در سراوان/سلطان میوه های جنوب شرق در بازارهای اروپایی
 
کبدانی گفت: سالانه در سراوان 32هزار و 750 تن خرمای مضافتی، 13 هزار و 170 تن خرمای ربی و در مجموع 49 هزار و 52 تن خرما تولید می شود.
به گزارش عصرهامون؛ کبدانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون بیان کرد: باتوجه به اینکه مرغوب ترین خرما در سراوان تولید می شود و به منظور جلوگیری از فروش این محصول به صورت فله ای اتحادیه تعاون روستایی شهرستان کارتن بسته بندی مخصوص خرمای سراوان سفارش داده که به اسم خود شهرستان در شهرها و استان های دیگر به فروش رسد.

وی افزود:  در سراوان 16 سردخانه نگهداری و بسته بندی خرما فعال که 19 هزار و 840 تن ظرفیت سالیانه سردخانه های موجود در سراوان است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سراوان بیان کرد: در سراوان دو کارخانه فرآوری خرما در آسپیچ با مدیریت عباس دهواری که در حوزه فرآوری خرما مانند بسته بندی شکلات و خمیر خرما و کارخانه دیگر در روستای غفورآباد با مدیریت عارف ملک زاده در حال فعالیت است.

کبدانی ادامه داد: سالانه در سراوان 32هزار و 750 تن خرمای مضافتی، 13 هزار و 170 تن خرمای ربی و در مجموع 49 هزار و 52 تن خرما تولید می شود.

وی خاطر نشان کرد: ارقام رنگو، ربی و سایر ارقام خشک اکثرا به کشور پاکستان صادر و مقداری پس از فرآوری در تبریز بسته بندی و به کشورهای اروپایی صادر می شود.

این مقام مسئول  با بیان اینکه رقم مضافتی نیز در بسته بندی های 700 گرمی در کارتن های 10 و یا 9  کیلویی بسته بندی روانه بازار داخلی و خارجی می شود، گفت: سایر ارقام خرما مانند کروچ و زردان توسط شرکت کیمیای الکل سراوان واقع در آسپیچ فرآوری و محصولات آن از قبیل شیره خرما و مالت خرما تولید و روانه بازار می شود.
کبدانی یادآور شد:  میزان اشتغال در نخلستان های سراوان با توجه به اینکه بیشتر به صورت سنتی و در قطعات کوچک می باشد، اشتغال مختص صاحب ملک و فرزندان است و در زمان گرده افشانی و برداشت محصول کارگر فصلی و روز مزد بوده که در هر هکتار به صورت مستقیم 3 تا چهار نفر مشغول به کار می شوند.

وی با اشاره به اینکه تا کنون 63 رقم از ارقام مهم و اقتصادی شامل مضافتی، ربی، رنگو، ماکیلی، پیماز، پپو، رنگو دان شناسایی شده است، تصریح کرد: بیمه محصول خرما توسط شرکت بیمه گذار در زمینه های تر شیدگی، ریزش محصول در اثر بارندگی و عدم تلقیح در زمان گرده افشانی در اثر بارندگی می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۰۵۶۱


ارسال