چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ,23 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۱
دبیر هیئت بازی های بومی و محلی سراوان:
انجلاسکی بازی بومی و محلی سراوان/سرگرمی شیرین خانواده های بلوچ در خانه نشینی کرونایی
 
مصطفی دهواری گفت: انجلاسکی یکی از بازی بومی و محلی سراوان محسوب می شود که با هدف پرورش پسرانی چابک و توانمند برای بالا رفتن از تنه درختان خرما به مرحله اجرا در می آید.
به گزارش عصرهامون، مصطفی دهواری دبیر هیئت بازی های بومی و محلی سراوان در گفت و گو با شستون بیان کرد: انجلاسکی یکی از بازی های بومی و محلی منطقه سراوان به شمار می رود که از دیرباز در این شهر مرسوم بوده است. 
 
 وی با اشاره به اهمیت زنده نگه داشتن بازی های بومی و محلی، افزود: در گذشته نیاکان و پدران ما با بازی های مفید اوقات فراغت خود را سپری می کردند، اما امروزه بازی های روستایی و بومی و محلی به فراموشی سپرده شده که لازم است برنامه های مناسبی در راستای احیای بازی های بومی و محلی انجام شود. 
 
دبیر هیئت بازی های بومی و محلی سراوان با بیان اینکه انجلاسکی یکی از ورزش های بومی منطقه سراوان که موجب افزایش قدرت بدنی، بهبود سرعت و چابکی و هماهنگی بین عضلات می شود، ادامه داد: هدف اصلی این بازی پرورش پسرانی چالاک و توانمند برای بالا رفتن از درختان خرما است. 
 
دهواری با اشاره به اینکه در بازی انجلاسکی همکاری، تعاون، ایثار و از خودگذشتگی به بازیکن ها آموزش داده می شود، خاطر نشان کرد: در این بازی چهار و یا پنج درخت هم اندازه در کنار هم قرار می گیرد و تعداد بازیکن ها باید از تعداد تنه درختان بیشتر باشد. 
 
وی با اشاره به اینکه بازیکن ها با همان لباس محلی می توانند در این مسابقه با هم به رقابت بپردازند، تصریح کرد: از میان بازیکنان یک نفر به عنوان زننده توپ و یک نفر به عنوان پرتاب کننده چوب مشخص می شود و بقیه افراد کنار نخل ها آماده می‌شوند. 
 
دبیر هیئت بازی های بومی و محلی سراوان افزود: نفرپرتاب کننده چوب را به فاصله ۱۵تا ۲۰متری محوطه درختان پرتاب می کند، برای شروع بازی تمام بازیکنان در یک صف و کنار درختان می ایستند و کسی که از قبل مشخص شده باید دنبال چوب بدود و بقیه از درختان بالا روند. 
 
دهواری اضافه کرد: کسی که دنبال چوب رفته با یک دست چوب را گرفته و از درختان بالا رود تا بتواند بازیکنی که در حال بالا رفتن از درخت است لمس کند، اگر قبل از رسیدن بازیکن به بالای درخت توسط مهاجم لمس شد این مرحله تمام می شود و برای شروع مجدد بازی بازیکنی که لمس شده به عنوان مهاجم انتخاب می شود. 
 
وی در تکمیل مطلب فوق ادامه داد: اگر مهاجم نتوانست بازیکنی را لمس کند تمام بازیکنان باید بالای درختان بروند و ازبین بازیکنانی که از درخت بالا می روند یکی از آنها به پایین آمده و بگوید انجلاسکی آن نفر که چوب به دست دارد دوباره خودش مهاجم می‌شود و این بازی بنا به صلاح دید بازیکنان تازمانی که توان در بدن داشته باشند ادامه پیدا می کند. 
 
 انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۱۶۸


ارسال