پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ,6 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۴
دبیر هیئت بازی های بومی و محلی سراوان:
"کلا چل چل" بازی سنتی سیستان و بلوچستان/ هدف؛ تقویت عضلات پا و سرعت دوندگی نوجوانان و جوانان
 
مصطفی دهواری گفت: "کلا چل چل" یکی از بازی های سنتی استان سیستان و بلوچستان است که برای رده سنی نوجوانان و جوانان و در فضای باز برگزار می شود.
به گزارش عصرهامون؛ مصطفی دهواری دبیر هیئت بازی های بومی و محلی سراوان در گفت و گو با شستون بیان کرد: "کلا چل چل" یکی از بازی های بومی و محلی استان سیستان و بلوچستان است که با هدف تقویت عضلات پا، سرعت دوندگی و سرعت عمل، سرگرمی و نشاط  انجام می شود.

 وی  با بیان اینکه "کلا" یعنی کلاه و "چل" به معنی دور کردن و راندن از خود با ضربات پا است، افزود: در این بازی افراد یک گروه وظیفه حفاظت از کلاه را دارند و هنگام نزدیک شدن مهاجمان سعی می کنند تا با ضربات پا آنها را چل یا از خود برانند به همین دلیل نام بازی را کلاه چل چل نهاده اند.

دبیر هیئت بازی های بومی و محلی سراوان با اشاره به اینکه این بازی برای رده سنی نوجوانان و جوانان پسر و در فضای باز برگزار می شود، ادامه داد: بازیکنان ابتدا به دو گروه مساوی تقسیم می شوند و سپس دایره ای به قطر ۵۰ سانتیمتر کشیده و کلاه را وسط آن قرار می دهند، پس از قرعه کشی و تعیین گروه های مدافع و مهاجم ابتدا یک نفر از مدافعان در کنار دایره به صورت چهار دست و پا نشسته و وظیفه دارد تا از کلاه حفاظت کند در حالیکه بازیکنان مهاجم او را محاصره کرده و می خواهند کلاه را بربایند.

دهواری در تکمیل مطلب فوق اضافه کرد: بازیکن محافظ می تواند با ضربات دست و پا مانع نزدیک شدن مهاجمین شود و در صورت برخورد هر ضربه موجب سوختن و حذف بازیکن مهاجم می شود که در ادامه بازی مدافع اول از دور بازی خارج شده و مدافع دوم وظیفه حفاظت را برعهده می گیرد و بازی به همین شیوه دنبال می شود تا زمانی که تمام بازیکنان مدافع یا مهاجم سوخته و از دور بازی خارج شود.

 وی خاطر نشان کرد: در نتیجه بازیکنان هر گروه که در میدان باقی بماند به عنوان برنده محسوب می شوند و گروه بازنده باید بازیکنان گروه برنده را کولی یا سواری بدهد.

دبیر هیئت بازی های بومی و محلی سراوان تصریح کرد: بازیکن مهاجم حق استفاده ازضربات پا در این بازی را ندارد و در صورتیکه که از ضربات چا استفاده کند خطا محسوب می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۱۸۷


ارسال