سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ,4 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۸
فوق تخصص بیماری های عفونی و تنفسی:
نقش مهم و ضروری رسانه ها در مشارکت مردم برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا/ کرونا از طریق شیر مادر قابل انتقال نیست
 
ابوالحسن صفدری گفت: ویروس کرونا مانند عمده‌ی ویروس های تنفسی ازطریق شیر مادر قابل انتقال نیست، پس مادران می توانند به فرزند خود شیردهند اما با توجه به اینکه فاصله‌ی نزدیکی با کودک خود در حین شیردهی دارند باید از ماسک استفاده کنند و اگر مادری مبتلا به بیماری و یا بدحال است، توصیه می شود با شیشه به نوزاد شیر داده شود.
به گزارش عصرهامون؛ ابوالحسن صفدری فوق تخصص بیماری های عفونی و تنفسی در گفت و گو با شستون با اشاره به اینکه برای مقابله با شیوع کرونا، کاهش ارتباطات بین افراد و کانون های مختلف جمعیتی مدنظر است که در این خصوص اطلاع رسانی و تبلیغات دنبال شده و توصیه های لازم از طرف همه مطرح شده است، بیان کرد: اما برای تحقق مشارکت کامل مردم که عمده ترین بخش در مدیریت بیماری کرونا است، رسانه ها باید، کار بسیار جدی تری انجام دهند.

وی با اشاره به لازمه تقویت همزمانی دو عرصه درمان و تبلیغات موثر،افزود: در حوزه رسانه ها چند موضوع مهم مورد نظر است، اول اطلاع رسانی که باید دقیق، درست و شفاف باشد، بعلاوه زمینه سوء استفاده در بین نباشد و از هرنوع تناقض و ارائه آمارهای متفاوت جلوگیری شود و موضوع دوم در حوزه رسانه ها، آموزش است که از این طریق، باید آموزش عمومی همگانی و قابل درک و فهم باشد.

فوق تخصص بیماری های عفونی و تنفسی ادامه داد: بروز پاره ای از بیم ها در حیات فردی و اجتماعی، مسئله ای عاطفی و زودگذر است، و غلبه بر این شرایط در دسترس است و فرد با سازگاری زندگی خود را ادامه می دهد، به همین دلیل در این مسیر باید آگاهی، اطلاع رسانی و آموزش داده شود تا مردم در کنار این موضوع بتوانند زندگی خود را داشته باشند و خود را مصون کنند.

صفدری با اشاره به اینکه باید در این مسیر رسانه ها با قدرت عمل کنند و با ارائه آموزش های جانبی، انتشار صحیح اخبار، میزگردها و اطلاع رسانی به موقع در این جهت اقدام کنند، اذعان کرد: در زمینه کنترل خروجی ها همه نهادها پای کار آمده اند اما موفقیت طرح مستلزم همکاری واقعی مردم است، لذا رسانه ها باید طرح کنترل خروجی در شهرستان ها را به خوبی اطلاع رسانی کنند.

وی با بیان اینکه مهمترین مسئله مشارکت و همراهی مردم است و موثرترین مسئله در مشارکت و همراهی مردم نیز رسانه ها هستند که امید است نقش خود را به خوبی مانند گذشته انجام دهند، گفت: رسانه ها باید با ارائه نکات بهداشتی جهت ضد عفونی سطوح، دست ها و نیز اهمیت شکستن زنجیره انتقال ویروس یعنی قرنطینه خانگی و عدم برگزاری مراسمات خاص شادی و غم که مستلزم حضور حداکثری افراد است،همکاری لازم را داشته باشند. 

فوق تخصص بیماری های عفونی و تنفسی در خصوص ضرورت رعایت بهداشت، اصول خود قرنطینگی و مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا در خانه، گفت: 80 درصد افراد مبتلا در خانه قرنطینه هستند، و اصول خود قرنطینگی این است که فرد مشکوک یا مبتلا در اتاق جداگانه‌ای باشد و در اتاق جریان هوا برقرار شود، همچنین فرد مبتلا و فردی که از بیمار کرونایی مراقبت می‌کند ماسک بزنند و حداقل تماس را داشته باشند، فقط یک نفر از فرد مبتلا مراقبت کند و تمام ظروفی که بیمار استفاده می‌کند یکبار مصرف باشد.

صفدری با اشاره به اینکه علی ‌رغم ارائه آموزش‌های لازم شاهد ابتلا  چندین عضو از یک خانواده به ویروس کرونا هستیم، توصیه کرد: مصرف خودسرانه ویتامین‌ها باعث ایجاد عوارض می‌شود، مردم به تبلیغات فضای مجازی توجه نکنند، همچنین استفاده از سونا تاثیری در پیشگیری از بروز کرونا ندارد.

وی یادآور شد: رفتار و رعایت مردم چین و شهر ووهان، موجب شد تا بر این بیماری پیروز شوند، اگر مردم ایران رفتارشان را تغییر ندهند، آمار بیماران مبتلا به کرونا و مرگ و میر افزایش خواهد یافت.

فوق تخصص بیماری های عفونی و تنفسی در پاسخ به این سوال که آیا پس از بهبودی بیماری، ریه فرد مبتلا به ویروس کرونا آسیب پذیرتر از دیگران خواهد بوود یا خیر، گفت:بیماری کرونا پس از بهبود بدون عارضه ماندگار، از بین خواهد رفت اما در مواردی که منجر به بروز و تخریب ساختار طبیعی ریه منجر می شود ماندگار خواهد بود.

صفدری با بیان اینکه نوشیدن فراوان مایعات گرم برای تمام افراد چه مبتلایان و چه افرادی که سالمند و یا در تماس با فرد مبتلا بوده اند، بسیار سودمند است، افزود: با توجه به این که ویروس در معده با تاثیر اسید معده از بین می رود، با نوشیدن فراوان مایعات گرم از ماندن ویروس در فضای حلق و پشت دهان ، می توان جلوگیری کرد.

وی خاطر نشان کرد: ویروس کرونا مانند عمده‌ی ویروس های تنفسی ازطریق شیر مادر قابل انتقال نیست، پس مادران می توانند به فرزند خود شیردهند اما با توجه به اینکه فاصله‌ی نزدیکی با کودک خود در حین شیردهی دارند باید از ماسک استفاده کنند و اگر مادری مبتلا به بیماری و یا بدحال است، توصیه می شود با شیشه به نوزاد شیر داده شود.

این پزشک متخصص اضافه کرد: بر اساس مشاهدات با توجه به اینکه نحوه انتقال بیماری کرونا از راه قطرات تنفسی است که تا فاصله 1-1/5 متری فرد مبتلا قابل انتقال است، در صورتی که در مکان های عمومی با ازدحام هستید استفاده از ماسک برای افراد سالم هم لازم است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۱۹۶


ارسال