شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ,18 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۳
دانشجوی دکترای روانشناسی:
فضای مجازی موجب افزایش جدایی و طلاق میان زوجین می شود/آمورش تنها راه پیشگیری از آسیب های شبکه های اجتماعی است
 
اسما دهواری گفت: در مورد استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی آسیب های متعددی وجود دارد که یکی از این صدمات که منجر به ایجاد اختلافات عمیق جدایی و طلاق و آسیب های روانی و اجتماعی می شود، روابط فرا زناشویی در هر یک از زوجین است که منجر به نارضایتی جنسی و زناشویی می شود.
به گزارش عصرهامون؛ اسما دهواری مدرس دانشگاه و دانشجوی دکترای روانشناسی در گفت و گو با شستون بیان کرد: با آمدن اینترنت و شبکه های مجازی در خانواده ها تغییراتی در الگو ی ارتباطات میان فردی و روابط اجتماعی مردم رخ داده و استفاده از شبکه های مجازی باعث کاهش ارتباطات سالم بین زوجین شده است.

وی افزود: در مورد استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی آسیب های متعددی وجود دارد که یکی از این صدمات که منجر به ایجاد اختلافات عمیق جدایی و طلاق و آسیب های روانی و اجتماعی می شود، روابط فرا زناشویی در هر یک از زوجین است که منجر به نارضایتی جنسی و زناشویی می شود.

این مدرس دانشگاه  برای ایمن ماندن از آسیب های فضای مجازی گفت: در وهله اول  آموزش مهارت های زندگی، مهارت ارتباطی و آگاهی از  آسیب های اجتماعی به خصوص برای نسل جوان و نقش خانواده، آموزش و پرورش و نهادهایی فرهنگی در این زمینه، مدیریت نیازها و توجه به نیازهای عاطفی و احساسی اعضا خانواده مهم است.

دهواری در ادامه اضافه کرد: استفاده از فضا ی مجازی در قالب گروه های خانوادگی برای گسترش ارتباطات صمیمی بین اعضای خانواده و فرهنگ سازی استفاده بهینه از شبکه های مجازی و نکشاندن فضایی مجازی به فضایی واقعی را می توان از عوامل موثر برای مصون ماند از آسیب های شبکه های اجتماعی در فضای مجازی دانست.

وی خاطر نشان کرد: پیشگیری از آسیب های اجتماعی و آگاه سازی  اقدام اصلی است به خصوص در زمینه آموزش و مشاوره پیش از ازدواج و پیشگیری از ازدواج های ناموفق در آینده، که موسسات دولتی و غیردولتی  و سمن ها نقش موثری در حوزه  آسیب های اجتماعی و پیشگیری از آنها دارند.

مدرس دانشگاه و دانشجوی دکتری روانشناسی با بیان اینکه رشد سریع تکنولوژی و به ویژه پیشرفت روزافزون در حوزه های ارتباطی فضایی مجازی بخشی از زندگی و اصطلاح دهکده جهانی یا جهان شیشه ای انسانها شده است، تصریح کرد: با آگاه سازی خانواده ها با بالابردن سواد رسانه ای در مورد خطرات و آسیب ها اجتماعی، افزایش مهارت خود کاربران در استفاده  از فضا ی مجازی، تقویت ارزش ها و تقویت باورهایی  دینی، اولویت خانواده بر روابط مبتنی بر واقعیت مهرورزی و عاطفه باشد و فضایی مجازی به عنوان مکمل باشد، می توان از آسیب های فضای مجازی در امان ماند.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۲۴۴


ارسال