دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ,13 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۵۳
در سایه بی توجهی مسئولین؛
اماکن تاریخی سراوان به پاتوق خانه معتادین تبدیل شد
 
برخی از بناهای تاریخی شهرستان سراوان در سایه عدم استقبال بخش خصوصی به محلی برای تجمع معتادین و استعمال مواد مخدر شده است.
به گزارش عصرهامون، به نقل از شستون؛ سراوان در شرق استان سیستان و بلوچستان واقع شده که آثار تاریخی به دست آمده از این شهرستان نشان از قدمت بالا و سابقه تاریخی کهن آن دارد.

 این شهرستان به زادگاه خورشید ایران نیز شهرت دارد چرا که اولین نقطه ای در کشور است که خورشید در آن طلوع می کند و با طلوع و غروب خورشید در غربی ترین نقطه کشور یک ساعت و 17 دقیقه تفاوت دارد.

 علاوه بر این شهرستان سراوان دارای اماکن تاریخی، قلعه های کهن، سنگ نگاره، محوطه ها و تپه های تاریخی، قبرستان هایی با قدمت دو هزار ساله و جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیاری است اما این روزها برخی از اماکن تاریخی شهرستان در سایه عدم استقبال بخش خصوصی به محلی برای استعمال مواد مخدر و رها سازی زباله ها شده که صدای برخی از طرفداران تاریخ کهن شهرستان را در آورده است.اماکن تاریخی سراوان به پاتوق خانه معتادین تبدیل شد

در همین راستا حمزه ندرت زهی رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: مدرسه 22 بهمن واقع در خیابان امام خمینی (ره) شهرستان سراوان یکی از بناهای تاریخی این منطقه محسوب می شود که به آموزش و پرورش و انجمن خیرین مدرسه ساز پیشنهاد داده شده تا جهت بازسازی و مرمت تحویل این نهاد ها قرار گیرد.
 
وی افزود: میراث فرهنگی این آمادگی را دارد تا در صورت پای کار بودن بخش خصوصی این مدرسه را جهت ارائه آموزش صنایع دستی و اقامتگاه بوم گردی در اختیار آنها قرار دهد.
 
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان گفت: از آنجایی که شهرستان سراوان دارای 423 اثر تاریخی و گردشگری است جهت حراست و مراقبت از این ابنیه ها با کمبود نیرو مواجه هستیم اما با این وجود در طول روز چندین باز از بناهای تاریخی بازدید انجام می شود.معتادین کارتن خواب بلای جان ابنیه های تاریخی در سراوان
 
ندرت زهی اضافه کرد: طی بازدید های انجام شده و مشاهده معتادین موضوع با نیروهای نظامی مطرح و صورت جلسه شده اما باز هم شاهد حضور معتادین در این مکان ها هستیم که به یک معضل اساسی برای شهرستان تبدیل شده است.
 
وی با بیان اینکه در صورتی می توان از بناهای تاریخی شهرستان مراقبت کرد که بخش خصوصی ورود کند، خاطر نشان کرد: اگر بازسازی و مرمت توسط میراث فرهنگی انجام شود اما متقاضی جهت بر عهده گرفتن این بنا وجود نداشته باشد بازهم شاهد این خواهیم بود که به پاتوق معتادین و زباله دانی تبدیل شود.
 
رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان تصریح کرد: به طور مثال مدرسه شهید قلنبر سراوان سال گذشته توسط میراث بازسازی شد اما از آنجایی که هیچ متقاضی جهت برعهده گرفتن این بنا برای تبدیل کردن آن به سفره خانه، خانه سنتی و بوم گردی وجود نداشت ور حال حاضر محلی برای تجمع معتادین شده است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۵۱۱۹


ارسال