جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ ,30 July 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۲
مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان خبر داد؛
کشف سه محوطه جدید باستانی در حریم شهر سوخته
 
علیرضا جلالزایی گفت: به تازگی سه محوطه باستانی در حریم شهر سوخته کشف شده است که قدمت آن ها به پنج هزار سال پیش و هزاره سوم قبل از میلاد برمی گردد.
علیرضا جلالزایی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: بخشی از حفاری ها و اقدامات گازرسانی در حریم سایت جهانی شهر سوخته در حال انجام است.

وی ادامه داد: در بازدید اخیر از این محوطه و رفع محدودیت ها برای حفاری گاز،  سه محوطه باستانی دیگر کشف شد که قدمت آن ها به قبل از تاریخ یعنی پنج هزار سال پیش بازمی گردد.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به اقدامات سطح الارضی و تحت الارضی و گمانه زنی هایی که بر روی زمین وجود داشت مشخص شد که سه محوطه با بار تاریخی وجود دارد، اما هیچ گونه بنایی در داخل این محوطه ها وجود ندارد و قرار است حریم این محوطه ها مشخص شود تا عملیات حفاری گاز به قوت به کار خود انجام دهد.

وی بیان کرد: به عبارتی می توان گفت براساس شواهد سطح الارضی در حریم شهر سوخته سه محوطه باستانی دیگر شناسایی شده است که کاوش این محوطه ها سطحی است و تحت الارضی کاوش نمی شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اظهار کرد: این محوطه ها در قالب تپه های اقماری شهر سوخته در فهرست آثار باستانی شهر سوخته ثبت می شوند.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۹۸۳۰


ارسال