سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ,15 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۵
متخصص بیماری های عفونی:
ماسک موثرترین و بهترین روش مقابله با کرونا است/ خود درمانی یکی از عوامل افزایش مرگ و میر ناشی از کووید 19
 
ابوالحسن صفدری گفت:خود درمانی یکی از عوامل افزایش مرگ و میر ناشی از کووید-19 است.
به گزارش عصرهامون؛ ابوالحسن صفدری، پزشک متخصص بیماری های عفونی و تب دار در گفت و گو با شستون بیان کرد: ویروس شناسان به جهش هایی از  کرونا دست یافتند که شدت آن با تهاجم بیشتری ریه را درگیر می کند و ظرف چند روز می تواند فرد را از پا درآورد.

وی افزود: جهش های شکل گرفته به این صورت نیست که به تصور غلط فکر کنیم شدت و قدرت ویروس کم شده بلکه کرونا قوی تر و قدرت تهاجمی بیشتری پیدا کرده است.

متخصص بیماری های عفونی، تبدار و گرمسیری با اشاره به اینکه در شیوه انتقال ویروس کرونا تغییری رخ نداده است،گفت: بهترین راه پیشگیری از کرونا ویروس استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی مانند رعایت فاصله گذاری اجتماعی است.

وی ادامه داد: توصیه می شود تجمعات و تراکمات انسانی به شدت کم، در فروشگاه ها و نانوایی و پمپ بنزین ها دستورالعمل های بهداشتی رعایت  و در حد امکان از دستکش های یک بار مصرف در پمپ بنزین ها استفاده شود.

صفدری با اشاره به اینکه در جایگاه های سوخت حتما مواد ضدعفونی کننده دست وجود داشته باشد، تصریح کرد: اماکنی که امکان بیشتری در خصوص شیوع ویروس کرونا وجود دارد باید ضدعفونی شود خصوصا در مناطقی که تراکم انسانی بالاست مانند نانوایی ها که باید به صورت مرتب ضدعفونی و گند زدایی انجام شود.

وی با بیان اینکه برخی از فروشگاه ها در مبادی ورودی ابزار های ضدعفونی کننده گذاشته اند که یک اقدام بسیار مثبت است و جای تقدیر دارد، گفت: حتما در منزل شست و شو دست با آب و صابون جدی گرفته شود و در محیط کار از خوردن و آشامیدن غیر ضرور اجتناب و در حد امکان مایعات و مواد غذایی مورد نیاز به صورت شخصی حمل و استفاده کنند.
 
صفدری با بیان اینکه همانطور که در ابتدای شیوع ویروس کرونا سراوان نیز تحت تاثیر قرار گرفته بود، اذعان کرد: برخی از افراد درگیر در منزل با استفاده از دمنوش های محلی اقدام به خود درمانی می کنند و پس از دو هفته با حال عمومی بد در حالی که ریه ها به شدت درگیر بیماری می شود مراجعه می کنند که نه تنها در سراوان بلکه در هر شهر و بیمارستان مجهز دیگر نیز نمی توان اقدامی جهت بهبود فرد انجام داد و این خود عامل این است که تعداد فوتی ها افزایش یابد.

وی خطاب به شهروندان گفت: درست است که سراوان به عنوان وضعیت قرمز هنوز معرفی نشده است اما به این معنی نیست که هر کاری خواستیم انجام دهیم، افرادی که دچار بیماری شده و یا اینکه علائمی همچون سرفه دارند در همان ابتدا به پزشک مراجعه کنند چرا که اگر در همان ابتدا درمان شروع شود نتایج خوبی حاصل خواهد شد اما زمانی که فرد مراجعه نمی کند و دمنوش محلی برای درمان استفاده می کند که ریه به طور کامل درگیر است هیچ دارویی در بهبود فرد بیمار تاثیر نخواهد داشت.

متخصص بیماری های عفونی، تبدار و گرمسیری در پایان به مردم توصیه کرد: مصرف ویتامین C در میوه هایی همچون لیمو شیرین، پرتقال، کیوی و سبزیجات رنگی مانند هویچ و فلفل دلمه ای را بیشتر در برنامه غذایی خود قرار دهند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۲۷۹


ارسال