جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ,22 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۴
مشکلات جنوب شرق تمامی ندارد؛
تراژدی غم بار نبود پزشک در شرقی ترین نقطه کشور/ یک مسئول: چه کنیم،پزشک نداریم!
 
نبود پزشک در منطقه "گُشت" سراوان موجب شده تا مردم برای انجام کارهای درمانی خود مسافت ۶۵ کیلومتری را طی و علاوه بر تحمل رنج سفر، هزینه گزافی نیز پرداخت کنند.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از شستون، سالهاست که مردم رنج دیده جنوب شرق کشور در سیستان و بلوچستان واژه محرومیت را یدک می کشند و این موضوع مختص به حوزه خاصی نیست.
 
این روزها مشکلات مردم سیستان و بلوچستان به ویژه شهرستان سراوان تمامی ندارد و اگر روزی در این منطقه مشکل وجود نداشته باشد باید تعجب کرد.
 
این بار اهالی شهر گشت سراوان از نبود پزشک به مدت یک ماه است رنج می برد و در سرمای استخوان سوز این فصل از سال به جای اینکه به دنبال گرم کردن خانه هایشان باشند، باید ساعت ها کنار جاده منتظر بمانند تا با خودروهای عبوری و با اتوبوس های بین شهری برای درمان به سراوان مراجعه کنند.
 
از آنجایی که سلامت مقوله ای است که نمی توان به آسانی از آن گذشت مردم منطقه از یک سو دغدغه این را دارند که اگر از جاده غیر استاندارد سراوان_گشت و رانندگی با سرعت غیرمطمئنه برخی افراد جان سالم به در ببرند امکان این وجود دارد که به ویروس کرونا مبتلا شوند و مشکلی بر مشکلات آنها افزوده شود.
 
این در حالی است که کارشناسان حوزه بهداشت و درمان با توجه به شیوع ویروس کرونا از مردم خواسته اند تا تردد بین شهری جهت رعایت پروتکل های بهداشتی و مراقبتی خود و خانواده را کاهش دهند.
 
جمعیت 10 هزار نفری گُشت پزشک ندارد
 
حسین بر یکی از شهروندان گشتی به خبرنگار ما گفت: این شهر ۱۰ هزار نفر جمعیت دارد اما به مدت یک ماه است که اهالی این منطقه از نبود پزشک رنج می برند.
 
وی افزود: گشت با سراوان ۶۵ کیلومتر فاصله دارد و رفت و آمد به شهرستان برای اهالی این منطقه در سرمای حال حاضر مشکل است.
 
این شهروند گشتی ادامه داد: برخی از اهالی گشت فاقد وسیله نقلیه هستند و به اجبار مجبور می شوند ساعت ها کنار جاده به انتظار بایستند تا با خودرو های عبوری، اتوبوس های بین شهری یا با سوخت کش ها جهت درمان به سراوان مراجعه کنند.
 
حسین بر گفت: در بحران کرونا که باید بهداشت و درمان بسیار پراهمیت باشد یک ماه است که از داشتن پزشک محرومیم هستم و تا کنون پاسخ قانع کننده ای دریافت نکرده ایم.
 
پرداخت هزینه گزاف در سایه نبود پزشک در گُشت
 
گمشاد زهی شهروند دیگر این شهر گفت: شهروندان اگر از جاده های غیر استاندارد این منطقه که به جاده مرگ تبدیل شده و در هر ماه شاهد از دست دادن هموطنان زیادی هستیم، قطعا از کرونا در امان نخواهند بود.
 
 
وی افزود: این انتظار از مسئولین می‌رود که مشکل مردم را حل کنند چرا که بعضی از خانوارها از طریق یارانه امرار معاش می کنند و هزینه رفت و آمد به سراوان جهت درمان و مراجعه به پزشک را ندارند.
 
 
این شهروند گشتی با بیان اینکه رفع مشکل در حوزه بهداشت و درمان یکی از مطالبه های به حق مردم است، ادامه داد: شهروندان گشتی مجبور هستند علاوه بر رنج سفر به سراوان یا شهرهای اطراف هزینه های گزاف را بابت درمان بپردازند‌.
 
پزشک نداریم!
 
در همین راستان شماری دیگر از شهروندان سراوانی با ارسال پیام های متعدد به این پایگاه خبری خواستار پیگیری رسانه ای این موضع از سوی مراجع مربوطه شدند.
 
خبرنگار ما با احمد سپاهیان سرپرست شبکه بهداشت و درمان سراوان تماس گرفت که وی در پاسخ به مطالبه مردم گشت مبنی به نبود پزشک گفت: موقعی که پزشک نداریم چه کار کنیم!
 
 
این مقام مسئول در پاسخ به این سوال مردم شهر گشت چه کار باید بکنند، گفت: مناطق جالق، کوهک، مورتی و روستای میدان هم پزشک ندارد، پزشک نیست، پزشک اینجا نمی آید.
 
سپاهیان علت عدم مراجعه پزشکان به این منطقه را آزمون دستیاری پزشکان دانست که در اسفند ماه قرار است برگزار شود و اضافه کرد: در حال حاضر پزشکان برنامه ریزی کرده اند که در این آزمون شرکت کنند به همین دلیل فعلا پزشک نداریم اما از اسفند ماه به بعد این مشکل حل خواهد شد.
 
وی یکی دیگر از مشکلات پزشکان برای حضور نیافتن در این منطقه را مطالبات مالی دانست و گفت: می دانیم مردم برای درمان به سراوان مراجعه می کنند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۰۸۳


ارسال