نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر تولیدی » سراوان

وقتی از تهدیدها فرصت سازی می شود؛

طرح "رزاق" تامین کننده معیشت مرزنشینان در سیستان و بلوچستان/ بیکاری اهرمی برای تطهیر قاچاق سوخت در جنوب شرق کشور است

۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۹:۵۱

با اجرای طرح "رزاق" در استان های مرزی به ویژه در سیستان و بلوچستان افراد کم بضاعت و بی درآمد تا شعاع 20 کیلومتری مرز به صورت قانونی از فروش سوخت سهیم و معاش آنها تامین شد.

به گزارش عصرهامون؛ به نقل از شستون؛معیشت مردم سیستان و بلوچستان به ویژه مناطق مرزی از جمله سراوان و گلشن به مرز وابسته است که مردم این خطه از کشور از دیرباز از این طریق امرار معاش می کرند.از سوی دیگر یک عده فرصت طلب و سودجو با توجه به مرزی بودن این منطقه اقدام به قاچاق کالا به صورت گسترده به ویژه در حوزه سوخت کرده اند که قاچاق کالاهای نفتی در جاده های استان حوادث بسیار ناگوار و تلخی را به نمایش گذاشته بود.برخی از کارشناسان معتقد هستند که نرخ بیکاری در سیستان و بلوچستان بالاست و بعضی از افراد سود جو برای سرپوش گذاشتن به این اقدام به سمت قاچاق سوخت روی آورده و این کار را بهانه ای برای تامین معاش خود عنوان می کنند.اما طرح رزاق با هدف مقابله با خروج غیر قانونی سرمایه کشور، جلوگیری از حوادث جاده و قانونمند کردن فروش سوخت در نقاط مرزی به اجرا در آمده است تا از این طریق ضمن ساماندهی مرز، اشتغال پایدار برای مرزنشینان ایجاد شود.خدمت رسانی به مرزنشینان با اجرای طرح "رزاق"مهران محمودی سرپرست فرمانداری گلشن در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: طرح رزاق یکی از لطف های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به انسان های کم بضاعت و بی درآمد در مناطق مرزی و به ثمر نشستن فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای کمک رسانی و خدمت رسانی به افراد نیازمند جامعه است.

 

وی افزود: این طرح توسط وزارت کشور، سپاه پاسداران و شرکت نفت در کشور تصمیم گیری، به سیستان و بلوچستان و دیگر استان های مرزی ابلاغ شد.

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه نظارت در اجرای این طرح بر عهده وزارت کشور، تامین سوخت بر عهده شرکت نفت و مجری سپاه است، گفت: طرح رزاق توسط سپاه پاسداران در این منطقه عملیاتی و بسیاری از افراد نیازمند جامعه در حال بهره برداری هستند.

 

محمودی خاطر نشان کرد: با اجرای طرح رزاق در این منطقه مرزی آن نگاهی که به مردم این منطقه به عنوان قاچاقچی انجام می شد، برداشته شد و به لطف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران عزت و سربلندی مجدد به مردم این منطقه بازگشت.

 

وی ادامه داد: در اجرای این طرح سوختی که توسط شرکت نفت در منطقه مرزی تامین می شود، به صورت قانونی و در گذر های مرزی که توسط سپاه ایجاد شده به فروش می رسد که در حال حاضر شاهد حذف حوادث جاده ای و آتش سوزی خودروها در جاده ها هستیم.

 

وی گفت: در اجرای هر طرح یک عده زیاده خواه مشکلاتی را به وجود می آورند اما در اجرای طرح رزاق و در راستای رسیدن افراد مستحق به حق خود، سپاه پاسداران از ابتدای اسفندماه عملیات پایش کارت های گذر مرزی را آغاز و چنانچه کارتی به اشتباه صادر شده باشد حذف خواهد شد.

انتهای پیام/