شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ,25 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۵
شستون گزارش می دهد؛
بازار سراوان در تصرف اتباع بیگانه/ پروانه کسب افراد خاطی باطل می شود
 
فعالیت پر رنگ و حضور روز افزون اتباع بیگانه در بازار سراوان این روزها در سایه بیکاری و تورم به دغدغه اصلی شهروندان این خطه از کشور در سیستان و بلوچستان شده است.
گزارش عصرهامون؛ به نقل از شستون؛ این روزها فقر، بیکاری و تورم در اقصی نقاط کشور به ویژه در استان پهناور سیستان و بلوچستان بیداد می کند که سراوان در شرقی ترین نقطه کشور از این قاعده مستثنی نیست، شهرستانی که بیشترین مرز خاکی را دارد اما دارای نرخ بالای بیکاری است.
 
از سوی دیگر بازار سراوان در تصرف اتباع بیگانه که بعضا غیرمجاز هستند در آمده و این موضوع باعث تشدید بیکاری و مشکل برای کسبه بومی  و همچنین منجر به بیکاری بسیاری از جوانان جویای کار شده است که می طلبد متولیان امر نه به صورت مقطعی بلکه به صورت مداوم برای این معضل چاره اندیشی کنند.

 ساماندهی بازار مطالبه کسبه بومی از مسئولان

در ماه اخیر برخی از شهروندان سراوانی فضای مجازی را بستر مناسب برای ابراز گلایه و مطرح کردن معضلات خود در این خصوص دیدند و از دیگر سو با فرماندار سراوان نیز در یکی از مساجد شهر جلسه هم اندیشی برای رفع این معضل برگزار کردند.

شهروندان سراوانی معتقدند بازار سراوان به ویژه پارچه فروشی ها، مراکز فروش لوازم بهداشتی در تسخیر اتباع بیگانه قرار گرفته که به صورت قاچاق وارد و به فروش می رسانند.
 
به گفته شهروندان سراوانی اتباع بیگانه هزینه های بالایی را برای اجازه محل کسب پرداخت می کنند که باعث برهم خوردن اجاره بها شده که کسبه محلی توان پرداخت چنین مبالغ را ندارند به همین دلیل با توجه به حضور پر رنگ و روز افزون اتباع بیگانه یا همان افاغنه در بازار سراوان خواستار ورود و رسیدگی متولیان امر به این موضوع شدند.

رعایت حقوق بشر در حل مشکل بازاریان سراوان

  در جلسه ای که در مسجد بسم الله سراوان با ساکنین این محله برگزار شد مطرح شده است که تصدی اتباع در اصناف و اسکان آنان در حال شناسایی است و برخوردهای لازم انجام خواهد شد که در این راستا  مسائل حقوق بشر رعایت می شود تا دغدغه مدیریت اتباع  در شهرستان منجر به غفلت و کوتاهی در برابر وظایف انسانی نشود.

همچنین در این جلسه نقش مردم در شناسایی و برخورد با متخلفین مهم برشمرده شد تا شهروندان محل اسکان، اشتغال و تخلفات جرایم اتباع را به دفتر اتباع و اتاق اصناف شهرستان گزارش دهند.

ابطال جواز کسب و پلمپ در انتظار افراد خاطی

شهسوار نصورتی معاون برنامه ریزی فرمانداری سراوان به خبرنگار ما گفت: از حدود یک ماه قبل شناسایی مکان‌هایی که دست اتباع بیگانه غیرمجاز هستند توسط سازمان های متولی در حال انجام است و در جلسه ای که در این خصوص برگزار شده تصمیم گرفته شد که در مرحله اول تذکر و اگر این روند ادامه پیدا بکند جواز کسب آنها ابطال شود.
 
وی افزود: برخی جواز کسب های اتباع بیگانه (افاغنه) به اسم بومیان این شهر است اما نیروی کار نیروی بیگانه غیرمجاز هستند که تصمیم گرفته شد پس از ابطال جواز کسب، مغازه پلمپ  از کسب و کار آنها ممانعت شود.
 
معاون برنامه ریزی فرمانداری سراوان ادامه داد: برخی از اتباع در سراوان مجوز سکونت دارند اما مجوز تجارت و کسب و کار را ندارند و جدا از این موضوع در حوزه‌هایی که محدودیت ها کمتر است مانند ساختمان سازی می توان این افراد را را سازماندهی کرد و در قسمت هایی که نیروی بومی وجود ندارد کار کنند هرچند این اقدام هم غیر قانونی است اما می‌توان از برخی موارد چشم‌پوشی کرد.
 
نصرتی با بیان اینکه قطعا برای حل این مشکل رأفت اسلامی اجرا می شود، خاطر نشان کرد: روند برخورد و بازدیدها مقطعی نخواهد بود به صورت کارشناسانه و دقیق مسائل و مشکلات بررسی و تصمیم‌گیری گرفته می‌شود که این مشکل به صورت اساسی حل شود.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۴۱۸


ارسال