در پی ناآرامی های افغانستان رخ داد؛

هجوم پناهجویان افغانستانی به مرزهای ایران/ از نبود اردوگاه در منطقه مرزی گلشن تا افزایش سازمان یافته باندهای قاچاق انسان

27 مهر 1400 ساعت 8:34

ویدیو های منتشر شده در شبکه های اجتماعی و مشاهدات میدانی در منطقه گلشن نشان می دهد که پناهجویان افغانستانی در پی ناآرامی های به وجود آمده در افغانستان از طریق مرز پاکستان وارد ایران شده اند که نبود اردوگاه ترد اتباع خارجی مشکلاتی را به وجود آورده است.


به گزارش عصرهامون؛ به نقل از شستون؛ با روی کار آمدن طالبان در افغانستان و تغییر و تحولاتی که در این کشور به وجود آمد باعث شد تا مردم افغانستان به شیوه های مختلف و به صورت قانونی و غیرقانونی به کشورهای دیگر پناه برند‌.

از آنجایی که ایران در همسایگی افغانستان قرار گرفته و دارای مرز مشترک است، به یکی از گذرگاه ها اتباع قرار گرفته که به نوعی برای ساکنین نوار مرزی این خطه از کشور مشکلاتی به وجود آورده است.

چندی پیش و در ویدیو های منتشر شده از شهر گلشن نشان داد که چندین هزار پناهجوی افغانستانی از مرزهای پاکستان وارد خاک ایران شده و در مناطق کوهستانی و صعب العبور گلشن در حال تردد بودند؛ موضوعی که نگرانی مردم این منطقه را به دنبال داشت.

پایش شبانه روزی نوار مرزی توسط نیروهای نظامی و مرزبانی

مهران محمودی فرماندار گلشن در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: همه ما از اوضاع نابسامان افغانستان مطلع هستیم که در حال حاضر استقلال سیاسی و اجتماعی  ندارد و به همین دلیل مردم این کشور برای فرار از موقعیت به وجود آمده به کشور های دیگر پناه می برند.

وی افزود: مرز های ایران به دلیل همسایگی با افغانستان به محلی برای گذر مردم این کشور تبدیل شده اما گلشن با افغانستان مرز مشترک ندارد لذا افغان ها از طریق مرزهای پاکستان به مرزهای این منطقه هجوم آورده اند.

این مقام مسئول ادامه داد: نیروهای نظامی، انتظامی و مرزبانی تمام تلاش و همت خود را به برای جلوگیری از ورود اتباع خارجی به کار گرفته اند و به صورت شبانه روزی در حال گشت زنی هستند.

گلشن فاقد اردوگاه برای ترد اتباع است

محمودی اضافه کرد: در شمال استان اردوگاه برای ترد اتباع خارجی فعالیت دارد که به صورت قانونی اتباع ترد می شوند اما نبود یک اردوگاه برای ترد اتباع افغانستان در گلشن به یک معضل تبدیل شده است‌.

وی خاطر نشان کرد: مشکل دیگر هجوم باند های سازمان یافته قاچاق انسان در این منطقه است که معضلات منطقه را دو چندان کرده است.

فرماندار گلشن گفت: ورود اتباع خارجی از لحاظ بهداشتی، درمان، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی معضل است اما تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا از ورود این افراد به کشور خود داری کنیم امید است که تلاش ها مثمر ثمر واقع شود.

انتهای پیام/


کد مطلب: 142799

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/video/142799/هجوم-پناهجویان-افغانستانی-مرزهای-ایران-نبود-اردوگاه-منطقه-مرزی-گلشن-افزایش-سازمان-یافته-باندهای-قاچاق-انسان

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/