پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ,19 April 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۲۲
شهرستان سراوان پیشرو در عرصه کارآفرینی؛
سوزن دوزی هویت و اصالت زنان بلوج/اشتغال 240 بانوی سراوانی در کارگاه سوزن دوزی
 
سوزن دوزی از صدر اسلام در میان زنان بلوچ مرسوم بوده است ویکی از اصیل ترین و باشکوه ترین صنایع دستی کشور محسوب می شود.
به گزارش عصر هامون به نقل ازشستون،سوزن دوزی یکی از ظریف ترین هنر های دستی ایران به شمار می آید که تمامی قسمت های پارچه با کوک و بخیه های رنگارنگ پوشیده می شود.سوزن دوزی از صدر اسلام در میان زنان بلوچ مرسوم بوده است. بدون تردید،سوزن دوزی را باید در زمره یکی از اصیل ترین و با شکوه ترین صنایع دستی کشور به حساب آورد.در صنعت سوزن دوزی ذوق،خلاقیت و شاهکار زنان به نمایش گذاشته می شود که در بین زنان بلوچ دارای قدمت طولانی است.حال در این وادی برخی به اشتباه گمان می برند که سوزن دوزی لباس های محلی زنان بلوچ متأثر از هندوان می باشد در حالیکه این تصور غلط است زیرا تاریخ بلوچ قبل از پیدایش هندی ها بوده است.بدون شک و تردید می توان اذعان داشت که لباس هندوان و پاکستانی ها از لباس محلی بلوچ تأثیر گرفته است.
رحمان دوست یکی از اعضای هیئت  مؤسس کارگاه سوزن دوزی زنان بلوچ در گفت و گو با شستون با اشاره به اینکه سوزن دوزی جزء اصالت و هویت زنان بلوچ است تصریح کرد: دختران بلوچ از کودکی با هنر سوزن دوزی در دامان مادران خود آشنا می شوند.
این مسئول با بیان اینکه از سال ۹۲کارگاه سوزن دوزی زنان بلوچ فعالیت خود را در شهرستان سراوان آغاز کرده است افزود: در این کارگاه ۴۰نفر به طور مستقیم و ۲۰۰نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به فعالیت هستند.
وی انتقال ارزش و اصالت سوزن دوزی به جامعه غیر بلوچ،تجاری سازی،معرفی ، برندسازی و آموزش صحیح سوزن دوزی را از اهداف اصلی تأسیس این کارگاه در شهرستان سراوان عنوان کرد.
رحمان دوست طراحی ایده های نو بر اساس نیازهای مشتریان و پیاده سازی ایده ها بر محصولات را از جهت فروش محصولات سوزن دوزی را مناسب برشمرد و ادامه داد:تدوین بخشنامه توسط مسئولین و نظارت کامل دستگاه هاو نهاد های اجرایی و قانونی بر این بخشنامه در جهت حمایت از صنایع دستی را در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی را لازم الاجرا دانست.
وی در پایان عدم آشنایی بازار از محصولات صنایع دستی،عدم زمینه تبلیغ مناسب در زمینه بازاریابی محصولات  را از مهم ترین مشکلات سد راه محصولات صنایع دستی بیان کرد.
انتهای پیام/9031
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۵۳۹۴
مرجع : شستون


ارسال