چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ,25 April 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۲۲
به همت پایگاه خبری شستون صورت گرفت؛
پاسخ به سوالات شرعی روزه داران توسط علمای شیعه و سنی در ماه رمضان
 
پایگاه خبری شستون درماه مبارک رمضان به سوالات روزه داران از نظرعلمای اهل سنت و تشیع پاسخ می دهد.
به گزارش عصر هامون به نقل از پایگاه خبری شستون به مناسبت فرارسیدن ماه پر فیض و برکت رمضان اقدام به جمع آوری برخی از متداول ترین سوالات در زمینه روزه و پاسخ به آنها از نظر علمای اهل سنت و تشیع شهرستان سراوان کرده است.
استفاده از اسپری آسم در ایام روزه چه حکمی دارد؟
حجت الاسلام و المسلمین عزیز پور رئیس دادگستری و امام جمعه موقت شهرستان سراوان در گفت و گو با خبرنگار شستون ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و با اشاره به نظرات نظرات آیات عظام امام خمینی (ره)،فاضل لنکرانی،مکارم شیرازی و نوری همدانی اذعان داشت:  با توجه به اینکه داروی یاد شده خوردن واشامیدن بر آن صدق نمی شود، روزه را باطل نمی کند .
وی در ادامه با توجه به نظرمقام معظم رهبری گفت: اگر دارو به صورت گاز یا پودر وارد حلق شود بنا بر احتیاط واجب روزه را باطل میکند و اگر گرفتن روزه بدون استفاده از  آن زحمت ومشقت دارد استفاده از آن جایز است وبعد از ماه رمضان اگر توانست، بدون استفاده از اسپری روزه گیرد واگر صرفا برای باز کردن راه تنفسی استفاده می شود مبطل روزه نیست.
امام جمعه موقت شهرستان سراوان طبق نظرآیت الله بهجت تصریح کرد:اگر به صورت بخار غیر غلیظ وارد حلق شود اشکال ندارد و روزه صحیح است
ودر پایان طبق نظر آیت الله سیستانی خاطرنشان کرد:اگر به صورت مایع به حلق نرسد اشکال ندارد و روزه صحیح است.
مولوی رئیسی مدرس حوزه علمیه و امام جمعه موقت بخش جالق سراوان هم در ادامه افزود: باتوجه به اینکه مواد دارویی داخل اسپری آسم وجود دارد و با اسپری کردن این مواد وارد حلق و بینی می شود روزه را باطل می کند و استفاده از اسپری آسم در ایام روزه داری جایز نیست.
حکم شناکردن در ماه رمضان برای افراد روزه دار چیست؟
مولوی رئیسی در پاسخ به این سوال تصریح کرد: شناکردن در ماه مبارک رمضان برای افراد روزه دار در صورتیکه آب وارد حلق و گوش نشود مانعی ندارد.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۵۴۱۸
مرجع : شستون


ارسال