چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ,20 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۲۰
گزارش شستون از وجهه زشت شهربا وجود متکدیان؛
افزایش متکدیان در ماه مبارک رمضان/متکدیان موجب سلب آرامش روزه داران سراوانی شدند
 
افزایش متکدیان در ماه مبارک رمضان موجب سلب آرامش روزه داران در شهرستان سراوان شد.
به گزارش عصرهامون به نقل از  شستون ،تکدی گری یا گدا پروری در جامعه‌ اسلامی کاری بسی ناپسند است که به شهر چهره ای زشت و آثار سوء فرهنگی و اجتماعی را برای شهروندان به وجود می آورند.در جامعه کنونی متکدیان از خصلت نوع دوستی انسان ها سوء استفاده می کنند و با ایجاد تشویش و تحرک احساسات مردم نوع دوست ،دلسوز و فداکار کشور ، کسب ثروت می کنند.ازدیاد متکدیان،دراویش و فالگیران در جامعه،موجب شده که افراد مستحق از غیر مستحق شناخته نشوند و در این برهه از زمان دید  مردم نسبت به متکدیان تغییر یافته است.
برخی از گدایان با لباس های مندرس و با نگاه های معصومانه و غریبانه از باب "ترحم"وارد می شوند و از این طریق به راحتی با احساسات افراد جامعه بازی می کنند و به مقصد خود می رسند.این افراد علاوه بر اینکه امرارمعاش از طریق گدایی را برای خود و خوانوادهای خود نهادینه کرده اند ،سبب گسترش آسیب های اجتماعی از جمله افزایش اعتیاد و افزایش حاشیه نشینی شده اند.
یکی از شهروندان سراوانی در گفت و گو با شستون چنین می گوید: متکدیان دیگر صبرمان را به سطوح آورده اند،درست زمان استراحت هر چند دقیقه یک بار درب خانه هایمان به صدا در می آید.
وی در ادامه چنین بیان می کند: در این گرمای سوزان شهرستان سراوان نوزادان و کودکان بی گناه و معصوم را با خود همراه می کنند تا از این طریق بتوانند پولی برای خود جمع آوری کنند.
این شهروند تصریح کرد: برخی از این افراد از خانواده ها تقاضای برنج،روغن،گوشت دارند و تا نیاز آن ها رفع نشود از درب خانه تکان نمی خورند و این به یک معضل اساسی برای شهروندان در ماه مبارک رمضان تبدیل شده است.
وی در پایان اظهار داشت :علاوه بر اینها درکناربرخی از  داروخانه ها ،گهگاهی در کنار درب ورودی اورژانس بیمارستان و گاها در جمعه بازار دراویش و تکدی گرایانی قابل مشاهده هستند که با سماجت تمام از اشخاص تقاضای پول می نمایند.
شهین سرداربر کارشناس آسیب های اجتماعی در گفت و گو باشستون ،فقر ،عادت، تنبلی و وسوسه استفاده از نیازمند توسط تعدادی از افراد سودجو را از دلایل گدایی دانست.
شهین سرداربرگفت:  تکدی‌گری باعث سلب آرامش مردم ، بد جلوه نمودن فضای شهر  ، پایین آوردن موقعیت اجتماعی شهر و زیر سوال بردن  مسئولین به علت عدم توجه به رفع نیاز مردم می شود.
وی تعدادی از متکدیان را از بومیان نیازمندمنطقه، بعضی از معتادین وتعدادی مهاجر و سازمان یافته ای هستند که افراد سودجو آنها را سازماندهی  می کنند.
وی با بیان اینکه اورژانس اجتماعی در قبال متکدیان هیچ گونه  مسئولیتی ندارد،لذا جهت جمع آوری و سازماندهی متکدیان  باید شهرداری ،فرمانداری،نیروهای انتظامی ،کمیته امدادو بهزیستی دست به دست هم بدهند تا این معضل اجتماعی را رفع نمایند و در ادامه اذعان داشت: متاسفانه به علت عدم تامین اعتبارات از طرف وزارت کشور در این شهرستان تا کنون موقعیت رفع این معضل فراهم نشده است.
 
شایان ذکر است شهرستان سراوان واقع در استان سیستان و بلوچستان  از شمال با خاش و از شرق با پاکستان و از غرب با سرباز و سیب و سورن همسایه است.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۵۶۰۹
مرجع : شستون


ارسال