سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ,24 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۵۵
تهدیدهایی که می توان به فرصت تبدیل کرد/عدم استفاده از منبع عظیم انرژی
 
طوفان های شمال استان همواره در سال های خشکسالی هامون مشکلات متعددی برای شهروندان ایجاد کرده است؛ اما استفاده از انرژی بادی در هر منطقه می تواند به رشد و پیشرفت آن حوزه کمک چندانی کند.
به گزارش عصر هامون؛ به نقل از ندای هیرمند؛ استان سیستان و بلوچستان را می توان یکی از استان های بادخیز کشور معرفی کرد که در تمامی فصول آن بادهایی با سرعت بالا را در منطقه شمالی آن می توان مشاهده کرد.
باد های صد و بیست روزه یکی از معروفترین طوفان هایی است که از اوایل تابستان در منطقه سیستان آغاز می شود و همواره با گرد و خاک شدید همراه بوده است.
در این بین طوفان ها در گذشته همانند کولرهایی طبیعی به دلیل پر آبی دریاچه آب شیرین هامون عنوان می شدند و هوای معتدل و دلپذیری را برای مردم منطقه ایجاد می نموده اند.
اما سالهاست که این بادها می آیند و به پیانان میرسند و هیچگاه کسی به این موضوع نیاندیشیده است که می توان چه استفاده های بهینه ای از این بادها در راستای اقتصاد و کمک به معیشت مردم کرد.
همانطور که می دانیم توربین های بادی می توانند برق بسیاری را به وسیله باد ایجاد کنند که با نصب توربین های متعدد حتی می توان برق یک شهر و یا منطقع را تامین کرد.
با این حال شدت طوفان های سیستان به قدری زیاد است که می تواند با فضای مهندسی شده و برنامه ریزی دقیق از بادهایی که آغازکننده مهاحرت برای مردم شمالی استان بوده است را به یک فرصت تمام عیار در حوزه سیستان نبدیل نمود.
بیش از هفت سال است که از احداث تنها توربین بادی منطقه سیستان می گذرد و گرچه که عملکرد این توربین در راستای تولید انرژی مثبت اعلام شده است و اما هیچ توجهی به این نعمت خدادادی برای پیشرفت و ارتقا دادن سطح تورببین های بادی بیشتر در منطقه سیستان نشده است.
 

 
توان تامین برق هزار مگاواتی
اربابی استاد دانشگاه زابل در این خصوص گفت: پیشرفت و ارتقای هر منطقه ای زمانی محقق خواهد شد که فعالیت های مبتنی بر پتانسیل های آن منطقه صورت پذیرد.
وی اظهار داشت: افتخار ابداع اولین آسیاهای بادی به نام ایرانیان و مربوط به سیستان است که قدمت آن به بیش از  2 هزار سال می باشد.
وحید اربابی با اشاره به اینکه سیستان پتانسیل بسیار بالایی در انرژی باد دارد، بیان داشت: کارشناسان سازمان انرژیهای نو معتقد هستند، بادهای دارالولایه سیستان توان تولید هزار مگا وات انرژی برق را دارند که این خود می تواند برق مناطق محروم سیستان را تامین کند.
انتهای پیام/8136
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۸۲۸۰


ارسال