سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ,24 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
هنر حصیر بافی یکی از کهن ترین آثار دست استان سیستان و بلوچستان بوده که از دیر باز در بین مردم بلوچ رایج بوده است.
به گزارش عصر هامون به نقل از شستون؛ هنر نشان دهنده فرهنگ، ارزش، عقاید و تفکرات یک منطقه در جامعه است. از آنجایی که سیستان و بلوچستان دارای آثار تاریخی و صنایع چندین هزار ساله است، حصیر بافی را می توان بخشی از تاریخ و انسان شناسی اقتصادی سیستان و بلوچستان در منطقه بلوچستان عنوان کرد.
باتوجه به نخلستان هایی که در منطفه بلوچستان وجود دارد، حصیر بافی در این قسمت از رونق بیشتری با توجه به  مایحتاج زندگی روزانه مردم بلوچ برخوردار است.
در برخی از نقاط کشور از ساقه گندم، ساقه های نی های باتلاقی و ترکه بید در هنر حصیر بافی مورد استفاده قرار می گیرد.
سینا محمدیان شهستان کارشناس مردم شناسی و مشاوره اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون هنر حصیربافی را یکی از هنرهای اصیل و سنتی و بومی منطقه بلوچستان دانست که از دیر باز با توجه به نياز روزانه و در دسترس بودن مواد اولیه آن، بین مردم بلوچ رایج بوده و نقش به سزای درتهيه مايحتاج زندگی روزانه آنها داشته است.
 
وی با اشاره به اینکه درحصیربافی از قسمت هاي نازك برگ درخت خرما كه در اصطلاح بلوچي به آن "پيش"گفته مي شود ساخته مي شود که برگ هاي درخت خرما با توجه به نوع نخل داراي جنس و استحكام متفاوتي هستند و برگ هر درخت براي منظور خاصي مورد استفاده مي گيرد،  تصریح کرد:  از برگ درختان خرماي اهلي در شهرها و روستاها کشت می شود، معمولا براي بافت طناب هاي حصيري استفاده مي شود و از برگ هاي درختچه هاي خرمایی، كه با نام "پورك" و "داز" شناخته مي شوند و داراي استحكام و انعطاف بيشتري هستند براي ساخت حصیر های کف پوش، ظروف و اسباب بازی استفاده می شود.
کارشناس مردم شناسی و مشاور اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سراوان گفت: از بین این درختان،  برگ هاي نخل پورك با توجه به استحكام و انعطاف پذيري بيشتري كه دارند مورد استفاده قرار می گیرند.
  محمدیان شهستان افزود:اين درختچه ها از گونه هاي بومي منطقه بلوچستان هستند كه پوشش هاي بزرگي را در بستر رودها و دشت هاي بلوچستانشکل داده اند و كاملا به صورت خودرو رشد كرده و ثمر مي دهند که عشایر و روستا نشینان منطقه بلوچستان از این نعمت خدادادی آثار جاودان خلق می کنند.
 
وی با بیان اینکه حصیر بافی در۲  مدل  درشت بافت و ریز بافت تهیه می شود که مدل ریز بافتش از ظرافت و مهارت خاصی برخوردار است، بافت انواع سبد ها در ابعاد مختلف، زیرانداز، سواس ( کفش های سنتی)، جانماز، سفره،  سُند ( كيسه اي كه خوشه درخت خرما در فصل برداشت روي نخل در آن قرار ميگيرد تا خرما از گرد و خاک و حشرات در امان بماند و همچنين دانه هاي خرماي جدا شده از خوشه روي زمين نيافتند)، طناب هاي حصيري و ظرف هاي مختلف و اسباب بازي را از دیگر آثار ساخته شده در این هنر عنوان کرد که امروزه در بازار صنایع دستی از استقبال خوبی برخوردار شده و مورد پسند عوام قرار گرفته است.
کارشناس مردم شناسی و مشاور اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان تصریح کرد: اين آثار هنوز در زندگي مردم بلوچ كاملا كاربردي است و در جاي جاي خانه و زندگي آنها مي توان اثری از اين هنر زيبا را ديد.
محمدیان شهستان گفت: با اين حال هنر خاص و منحصر به فردي كه براي بافت اين آثار استفاده مي شود باعث شده، بسياري از اين آثار جنبه هاي تزئيني پيدا كرده و مورد استقبال شهرنشينان در سطح كشور و حتي خارج از كشور قرار گرفته است.
 وی خاطر نشان کرد: از ساقه هاي باقي مانده برگ درخت خرما چوبهاي نازكي تهيه مي شود كه از آن در ساخت انواع صندلی و میز هاي حصيري، پرده هاي حصيري و اتاقهای کَپری استفاده می شود.
کارشناس مردم شناسی و مشاور اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان با اشاره به اینکه هنر حصیربافی  از نسل های گذشته به نسل کنون منتقل شده و هنرمندانی در بین کودکان،  مردان و زنان دارد، اذعان داشت: امروزه تلفیق هنری بین حصیر بافی و سوزن انجام می گیر د که در کنار هم، این دو هنر دست زیبای خاصی بوجود آورده اند.
 
گفتنی است اساتید و هنرمندان نامداری در جنوب استان سیستان و بلوچستان در منطقه بلوچستان هستند که به صورت ماهرانه، با ذهن و دستانشان مشغول به بافت این هنر هستند.
 
 
انتهای پیام/1319
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۸۳۲۶
مرجع : شستون


ارسال