دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ,21 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس کانون توسعه گیاهان دارویی در استان سیستان و بلوچستان گفت: کوه بیرک سراوان مهم ترین کانون رویش گیاهان دارویی در شهرستان سراوان است.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از شستون؛ جلسه بررسی گیاهان دارویی با حضور محرم ولیزاده رئیس کانون توسعه گیاهان دارویی در استان و عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی سراوان و جمعی از دانشجویان در مرکز کامپیوتر مجتمع آموزش عالی سراوان برگزار شد.
در این جلسه محرم ولیزاده رئیس کانون توسعه گیاهان دارویی در استان سیستان و بلوچستان و عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی سراوان با بیان اینکه در گیاهان، صد هزار ماده موثر و مفید وجود دارد، گفت: تمامی گیاهان روی زمین دارای خاصیت دارویی هستند و صرفا برخی با هدف گیاهان دارویی مصرف می شوند.
وی هزینه های مالی کم، اثرات وسیع بیولوژیکی و عدم اثرات جانبی را از اهمیت گیاهان دارویی عنوان کرد و افزود: 121 نوع داروی تجاری شده از گیاهان دارویی وجود دارد.
رئیس کانون توسعه گیاهان دارویی استان با بیان اینکه 70 درصد جامع مردان و 73 درصد از جامعه زنان در ایران علاقه مند به مصرف گیاهان دارویی هستند، اظهار داشت: ایران به 39 کشور جهان گیاهان دارویی صادر می کند.
وی در ادامه آمریکا، آلمان، هند و چین را از کشورهای پیشتاز در تجارت گیاهان دارویی دانست، و تصریح کرد: چین بزرگترین صادر کننده گیاهان دارویی در جهان است.
عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی سراوان خاطر نشان کرد: ایران از نظر تنوع زیستی جز هشت کشور جهان است.
وی کوه بیرک سراوان را مهم ترین کانون رویش گیاهان دارویی در سراوان عنوان کرد و اذعان داشت: به طور تقریبی هشت هزار گونه گیاهی در ایران وجود دارد.
ولیزاده در پایان وقوع خشکسالی های مکرر، تخریب رویشگاه ها و برداشت میوه و ریشه را از عوامل تهدید کننده گیاهان دارویی  عنوان کرد و گفت: اشتغال زایی مهم ترین ضرورت توسعه صنعت گیاهان دارویی در استان است.
 
انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۰۴۹۲
مرجع : شستون


ارسال