سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ,4 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۵
حسینی در واکنش به سخنان رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی مطرح کرد:
خروج دام زنده از استان سیستان و بلوچستان ممنوع می باشد/ با معضل ورود غیر مجاز مرغ زنده از خراسان جنوبی مواجه هستیم
 
مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: طی سالهای اخیر، شیب واردات دام از خراسان جنوبی به سمت سیستان و بلوچستان بوده به طوری که طی دو سال گذشته نزدیک به 200هزار راس دام سبک وارد استان شده است.
دکتر مهدی حسینی در گفت و گو با خبرنگار عصر هامون در واکنش به سخنان رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: اجرای موثر ضوابط بهداشتی-قرنطینه ای و برنامه های مبارزه با بیماری های دامی در سالهای اخیر باعث شده استان سیستان و بلوچستان حداقل بیماریهای استراتژیک در دو سال گذشته در بین سایر استان های کشور را داشته باشد و علیرغم مرز گسترده با کشورهای افغانستان و پاکستان، بروز بیماری از مرزهای شرقی کشور کنترل شده است.
وی با اشاره به تقدیر و سخنان مسئولان استانی و کشوری در زمینه عملکرد خوب و سلامت دام در سیستان و بلوچستان، بیان کرد: رئیس سازمان دامپزشکی کشور  در سخنانی سیستان و بلوچستان را جزو معدود استان های عاری از بیماری تب برفکی کشور اعلام کرده و اشاره استاندار سیستان و بلوچستان به نقش مطلوب دامپزشکی استان در کنترل بیماریهایی مانند تب برفکی و لمپی اسکین و همچنین تقدیر سازمان دامپزشکی کشور از مدیر کل دامپزشکی استان به خاطر عملکرد موثر در مبارزه با بیماریهای دامی، گویای چگونگی عملکرد این اداره کل است.
وی خاطر نشان کرد: طبق ضوابط قرنطینه ای خاص این استان، خروج دام زنده از استان سیستان و بلوچستان ممنوع می باشد و تنها در موارد خاص و در چارچوب دستورالعمل های سازمان دامپزشکی، حمل دام به مقصد کشتارگاه صورت می گیرد.
این مقام مسئول تصریح کرد: طبق مجورهای موجود، در سالهای اخیر شیب ورود دام از سمت استان خراسان جنوبی به سیستان و بلوچستان  بوده به طوریکه طی دو سال گذشته نزدیک به 200هزار راس دام سبک به استان وارد شده است.
وی تاکید کرد: استان سیستان و بلوچستان با معضل ورود غیر مجاز مرغ زنده از خراسان جنوبی مواجه می باشد و علیرغم مکاتبات فراوان این معضل کماکان ادامه دارد و بروز بیماری آنفولانزای فوق حاد در کشور نگرانی ها را در این خصوص تشدید کرده است.
شایان ذکر است رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یکشنبه 28آذرماه جاری در سومین جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزیاین استان، در سخنانی با ورود دام از سیستان و بلوچستان به خراسان جنوبی مخالفت کرد و گفته بود: "سیستان بلوچستان مرکز انواع بیماری ها بوده و باید در واردات دام دقت شود".

انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۰۷۲۸


ارسال