دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ ,24 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۰
درروزهای پایانی سال؛
بازار داغ فروش ماهی قرمز در سراوان/ جنوب شرق ترین نقطه کشور میزبان زودهنگام ماهی هفت سین
 
باتوجه به نزدیک شدن به ایام نوروز ماهی قرمز سفره هفت سین نوروز پیش از موعد وارد بازار جنوب شرقی ترین نقطه کشور شده است.
به گزارش عصر هامون، به نقل از شستون، باتوجه به نزدیک شدن به پایان سال و آغاز سال جدید، ماهی های قرمز سفره هفت سین نوروز زودتر از موعد وارد بازار شهرستان سراوان در جنوب شرقی ترین نقطه کشور شده است.
هریک از فروشندگان ماهی قرمز، خیابان های پرتردد سطح شهر را انتخاب کرده اند که در کنار آکواریوم های بزرگ و مملو از ماهی های تزئینی کوچک و بزرگ، تنگ های شیشه ای زیبا با طرح های متفاوت و جذاب چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.
 
محمد ندیم نورایی یکی از فروشندگان ماهی قرمز شهرستان سراوان در گفت و گو با خبرنگار شستون اذعان داشت:  حدود بیست و یک سال است که‌ در این شهر مشغول به فروش ماهی قرمز بوده است.
وی ادامه داد: در کنار ماهی قرمز، لاکپشت آکواریومی و تنگ ماهی هم به فروش می رساند و بیشتر مشتریانش را کودکان تشکیل داده اند که با شور و شعف زیاد برای خرید ماهی به وی مراجعه می کنند.
فروشنده ماهی قرمز با بیان اینکه مولد ماهی از ترکیه وارد کشور می‌شود، افزود: این نوع از آبزیان به نور آفتاب حساس هستند و با هرتابش مستقیم خورشید رنگش تغییر و رو به کدری می رود.
نورایی در تکمیل متن فوق اضافه کرد: ماهی قرمز جزو ماهی های سردسیر است و باید در آب سرد نگهداری شود و کودکان زیر ۱۰ سال به این نکته توجه داشته باشند که به نباید به ماهی دست زد زیرا بعضی از این آبزیان بیماری های قارچی و میکروبی دارند و ممکن است به کودکان منتقل شوند.
وی خاطر نشان کرد: نسبت به سالهای گذشته فروش کمتری داشته است به دلیل اینکه تعداد ماهی فروشان  در خیابان های این شهرستان افزایش یافته است.
این فروشنده پر تردد بودن انتهای خیابان آزادی و جنب سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان را دلیل انتخاب مکان فروش عنوان کرد و گفت: قیمت ماهی تقریبا نسبت به سال گذشته ۳۰۰ تا ۵۰۰ تومان افزایش داشته است و به همان منوال تنگ های ماهی هم با توجه به جنس آن نیز دستخوش تغییرات و افزایش قیمت شده است.
نورایی با اشاره به اینکه اکثر خانوادها نیمی از روز را در محل کار سپری می کنند و عصر ها و ساعات ابتدایی شب به بازار روجوع می کنند، میزان فروش را در شب بهتره برشمرد و ادامه داد: از اینکه موجب نقش شدن لبخند بر لبان کودکان این منطقه شده ام، خوشحالم.
وی در پایان یاد آور شد، برخی بر این باور هستند که‌ از آب لوله کشی که دارای کلر است را نباید برای تعویض آب تنگ ماهی استفاده کرد که دو راه برای این مورد وجود دارد، اول اینکه آب را در محلی ثابت قرار داده تا کلر آن ته نشین شود و روش دوم این است که‌ آب را جوشانده و سپس خنک کرده و برای تعویض آب ماهی می توان استفاده کرد. 
ملازهی یکی فروشندگان ماهی قرمز و ماهی تزئیتی آکواریومی در خیابان انقلاب شهرستان سراوان است که‌ به تازگی وارد این شغل شده است در گفت و گو با شستون اذعان داشت: با توجه به مساعد بودن آب و هوا در این منطقه و نزدیک شدن به نوروز اقدام به فروش ماهی قرمز کرده است.
 
وی افزود: به کمک  آخوندی یکی از کسبه های قدیمی بازار سراوان برای تأمین مخارج و هزینه عید مشغول به کار شده است.
این فروشنده ماهی قرمز ادامه داد: کودکان با شور و ذوق فراوان رغبت بیشتری برای خرید ماهی تزئینی قرمز دارند و با دقت خاصی ماهی مورد نظر خود را انتخاب می کنند.
کلاهی خاطر نشان کرد: قیمت ماهی قرمز از ۵۰۰ تومان تا ۲۰۰ است و قسمت تنگ هم ۵ هزار تومان است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۲۲۱۳
مرجع : شستون


ارسال