چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ,27 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
بخش های شهرستان سراوان به دلیل مصافت طولانی که با مرکز شهر دارند نیازمند تجهیز به ماشین آلات آتش نشانی هستند.
به گزارش عصر هامون، به نقل از شستون؛ سیستان و بلوچستان پهناورترین استان کشور است و در مناطق دور افتاده و صعب العبور این استان روستاهایی وجود دارد که‌ از امکانات امدادی و نجاتی کمتر برخوردار هستند.
شهرستان سراوان که در جنوب شرقی ترین نقطه این کشور و استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و تقریبا دو درصد از خاک کشور را تشکیل داده است، از این قاعده مستثنی نیست و نیازمند تجهیز امکانات امدادی و نجاتی است. 
این شهرستان دارای یک بخش مرکزی و دو بخش جالق، بم پشت است که‌ مسافت طولانی با مرکز شهر دارند و گاها در مناطق صعب العبور و مرزی این منطقه روستاهایی وجود دارد که‌ اگر در این مناطق آتش سوزی و حوادث غیر مترقبه رخ دهد امداد رسانی با مشکل مواجه می‌شود که‌ نیازمند تدابیر لازم از سوی مسئولین مربوطه است.
 
عبدالحکیم شاهمیری بخشدار جالق در گفت و گو با شستون اذعان داشت: در دهستان ناهوک و کله گان به ترتیب بالغ بر ۱۰ هزار و هفت هزار نفر جمعیت وجود دارد که‌ متأسفانه فاقد خودرو آتش نشانی است.
وی با بیان اینکه در بخش جالق فقط دو خودرو آتش نشانی وجود دارد که‌ نمی تواند کل بخش را پوشش دهد، افزود: در آتش سوزی های صورت گرفته در سنوات گذشته از شهرستان سراوان و دیگر نقاط استان برای مهار آتش تقاضای کمک کرده ایم.
بخشدار جالق خاطر نشان کرد: از ابتدای سال تا کنون ۲۰۰ مورد آتش سوزی کوچک و بزرگ در سطح بخش جالق رخ داده است که‌ بالای ۲۰ میلیارد ریال خسارت بر جای گذاشته است.
شاهمیری به آتش سوزی اخیر منطقه پشت کوه جالق اشاره کرد و ادامه داد: این حادثه که به دلیل عدم هرس شاخه های نخیلات و عدم جمع آوری ضایعات از پای درختان، آتش سوزی گسترش یافت و مبلغ ۲میلیارد و ۳۳۰ هزار ریال به باغات روستاییان خسارت وارد کرد.
کریم زایی بخشدار بم پشت هم  در گفت و گو با خبرنگار ما به صعب العبور بودن برخی از مناطق و‌ مسافت طولانی از مرکز شهر با این بخش اشاره کرد و اظهار داشت: در شهر سیرکان و اسفندک خودرو آتش نشانی وجود دارد که‌ جوابگو تمامی مناطق سطح این بخش نیست.
وی ادامه داد: به طور مثال اگر در دهستان کشتگان آتش سوزی رخ دهد به دلیل عدم وجود ماشین آلات آتش نشانی خسارات زیادی به این منطقه وارد می شود‌.
بخشدار بم پشت اضافه کرد: سالانه به دلیل اتصالی کابل های برق، رعد و برق و سهل انگاری برخی افراد آتش سوزی هایی در این منطقه صورت می گیرد که تجهیز این بخش به ماشین آلات آتش نشانی از ضروریت های لازم است.
شیر زاد کمالی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون بیان داشت: هیچ گونه خسارتی در رابطه با آتش سوزی ها به نخیلات و با بخش کشاورزی پرداخت نمی شود به دلیل اینکه آتش سوزی ساخت دست انسان است و جزو حوادث غیر مترقبه محسوب نمی شود.
وی افزود: اگر بهره بردار محصولات کشاورزی و باغات خود را بیمه کرده باشد، خسارات محصول از سوی صندوق بیمه پرداخت می شود.
مدیر جهاد کشاورزی سراوان در پایان به آتش سوزی اخیر بخش جالق اشاره کرد و ادامه داد: هیچ یک از نخلیلات آسیب دیده در این حادثه بیمه نبوده اند که خساراتی به کشاورزان و باغداران تعلق نخواهد گرفت.
 
 
انتهای پیام/1319
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۲۳۲۷
مرجع : شستون


ارسال