پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ ,21 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۲
مسئول موزه سراوان:
عدم تاثیر تهاجم فرهنگی در سنت های قوم بلوچ/دُر بلوچی اسطوره ای در کنج معاصر
 
مسئول موزه محلی سراوان با بیان اینکه شهرستان سراوان در نزدیکی پاکستان قرار دارد و حکام سراوان بر بلوچستان اشرافیت داشته اند، گفت: تهاجم فرهنگی نتوانسته است بر آداب و سنت های قوم بلوچ تاثیر بگذارد.
به گزارش عصر هامون، به نقل از شستون، سيستان و بلوچستان مهد هنرهای فراوانی بوده که يکی از آنها هنر زرگری يا همان طلاسازی است و شهرستان سراوان با 100 سال سابقه در هنر زرگری به عنوان نخستين زادگاه اين هنر در ایران مطرح است.
محمدعظیم بارک زایی مسئول موزه محلی و فرهنگی شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون با بیان اینکه شهرستان سراوان در مجاورت کشور پاکستان قرار دارد و حکام سراوان بر بلوچستان اشرافیت داشته اند، گفت: تهاجم فرهنگی نتوانسته است بر آداب و سنت های قوم بلوچ تاثیر بگذارد.

وی با بیان اینکه سراوان در ساخت زیورآلات تاثیر زیادی از کشور پاکستان گرفته است، افزود: در موزه تخت جمشید دور یا گوشواره وجود دارد که در وزن های مختلف با توجه با بضاعت مالی افراد تهیه می شده است.
مسئول موزه سراوان دور فله ای، کوهاپک و ریدوجن را نمونه از دورهای بلوچی عنوان کرد و اظهار داشت: دُر فله ای به صورت یکپارچه است و در وزن های 20 تا 40 سهری ساخته می شود.
وی با بیان اینکه در فاصله 20 کیلومتری سراوان تپه ماسه ای در روستایی به نام مرگوک وجود دارد و در آن ریگ زرگر استفاده می شود، تصریح کرد: در گوشواره کوهاپک که تو خالی است از ریک زرگر پر می شود.
بارک زایی با اشاره به اینکه دُر را با اجسام مدور سیقل می دهند ودر آن از فیروزه و مروارید استفاده می کنند، اذعان داشت: گوشواره ریدوجن هم مانند فله ای یکپارچه و توپر است.
وی در پایان با بیان اینکه برای خنثی کردن سنگینی دُر از کید استفاده می شود، گفت: کید در واقع محافظ گوش است که با گیره هایی به سر وصل می شود.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۳۶۲۰
مرجع : شستون


ارسال