پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ,19 April 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۲
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان خبر داد:
30درصد بیابان سهم پهناورترین استان کشور/نیازمند تحصیص به موقع اعتبارات هستیم
 
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان گفت: 5.6میلیون هکتار معادل 30درصد کل اراضی استان را اراضی بیابانی تشکبل می دهد.
عبدالباسط پاکزاد در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، اظهار کرد: از کل سطح بیایانی استان، 951هزار و 897هکتار را اراضی ماسه زار تشکیل می دهند و بر این اساس 28کانون بحرانی با سطحی معادل 1.1میلیون هکتار در اراضی بیابانی شناسایی شده و برای مهار این کانون ها برنامه های خاصی در سنوات اخیر به مرحله اجرا درآمده و طرح هایی نیز آماده اجرا می باشند.
وی ادامه داد: در راستای مهار کانونهای بحرانی از سال 92 تا سال 95 طرح و پروژه هایی شامل 2هزار و 280هکتار نهالکاری، 30هزار هکتار عملیات حفاظت و قرق، 10هزار و 502هکتار اجرای پروژه مراقبت و نگهداری، تولید68هزار اصله نهال گلدانی و 40هزار نهال ریشه ای انجام شده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه عمده ترین مشکلات بخش بیابان در سیستان است، احداث بادشکن سبز حاشیه مزارع به میزان هزار و 35کیلومتر، احداث یند و بندسار در راستای مدیریت هرز آب به میزان 16هزار و 400متر مکعب، احداث 5هزار و 350هکتار هلالی آبگیر، احداث 10هزارهکتار طرح اجرایی بیابان زدایی و اجرای 100هکتار طرح پرورشی جنگلهای دست کاشت از دیگر اقدامات انجام شده برای مهار کانونهای بحرانی در استان عنوان کرد.
وی با اشاره به خشکسالی های اخبر که عامل تشدید بیابان زایی شده است، خاطر نشان کرد: طرح های مطالعه شده در بخش بیابان در استان وجود دارد اما برای اجرای هر طرح نیازمند تخصیص به موقع اعتبارات می باشیم.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۳۶۷۰


ارسال