يکشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ,22 April 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۴
به بهانه نیمه شعبان انجام شد؛
صلح و سازش تیره آلبا و طایفه جمشیدزهی در جنوب شرق
 
در سالروز ولادت با سعادت امام زمان (عج) اختلاف و درگیری دو طایفه در شهرستان سیب و سوران پس از گذشت چند ماه با تلاش معتمدان و ریش سفیدان محلی به صلح انجامید.
به گزارش عصر هامون، به نقل از شستون ، شب گذشته که مصادف بود با سالروز ولادت امام زمان(عج) اختلاف میان تیره آلبا از طایفه گمشادزهی و طایفه جمشیدزهی که می توانست در این خطه ناامنی و صحنه های تفرقه انگیز زیادی را در پی داشته باشد پس از گذشت چند ماه توسط ریش سفیدان، بزرگان و سرداران محلی( حاج منصور گمشادزهی،حاج نصرالله خان ریکی) به صلح انجامید.
اختلاف میان این دو طایفه به ماجرای یک نزاع برمی گردد و یک نفر از تیره آلبا در این وسط مورد اصابت گلوله قرار می گیرد،  اما با پا درمیانی بزرگان طایفه و با رضایت اولیای مجروح  این اختلاف به صلح و سازش منجر می شود.
دراین جلسه صلح نیز مقرر شد که طایفه جمشیدزهی مبلغ 600 میلیون تومان به تیره آلبا پرداخت کند که مصطفی آلبا و حاج منصور گمشادزهی به نمایندگی از تیره آلبا در راستای اشاعه صلح و آرامش این مبلغ را بخشیده واین دو طایفه در جمع 700نفره معتمدین وبزرگان محلی متعهد شدند کدورت ها را کنار گذاشته و با هم برادر و برابر باشند. 
سیستان و بلوچستان به سبب دارا بودن ظرفیت والای بیش از ۴۳۵ تیره و طایفه، بعضا به سبب اختلاف میان آنان شاهد اختلاف های تلخی است که تفرقه را به اوج خود می رساند.
طی این سال ها بارها و بارها با پا در میانی علما و بزرگان شیعه و سنی شاهد رفع کدورت ها و اختلاف ها در میان طوایف سیستان و بلوچستان بوده ایم که امید است این رویکرد تبیین پیدا کرده و اثرگذاری ماندگاری در جامعه داشته باشد.
انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۴۳۸۱


ارسال