چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ,23 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۶
مسئول پایگاه انتقال خون شهرستان سراوان خبر داد
کمبود خون و نیروی انسانی تنها مشکلات انتقال خون سراوان/ روزانه ۴۰ نفر خون اهدا می کنند
 
مسئول پایگاه انتقال خون شهرستان سراوان کمبود خون و نیروی انسانی را تنها مشکلات این پایگاه دانست و گفت: روزانه 40 نفر جهت اهدای خون به این پایگاه مراجعه می کنند.
به گزارش عصر هامون، عبدالصبور شهلی بر مسئول انتقال خون شهرستان سراوان در گفتگو با شستون  از راه اندازی  پایگاه انتقال خون سراوان را در سال 93 خبر داد که این پایگاه در سال 95 موفق به تهیه ماهانه حدود 40 درصد فرآورده های خونی مورد نیاز بیماران تالاسمی و دیگر بیماران نیازمند به خون در شهرستان شد.
تالاسمی از بیماری‌های ژنتیکی است که در اثر آن هموگلوبین ساختار طبیعی خود را از دست می‌دهد که اگر بدن توانایی تولید کافی پروتئین را نداشته باشد، علاوه بر اینکه سلول های خونی به طور کامل تشکیل نمی شود، توانایی انتقال اکسیژن را نیز از دست می دهند که در نتیجه منجر به یک نوع کم خونی از زمان طفولیت تا پایان عمر می شود.
وی با اشاره به کمبود خون در این شهرستان  از تمامی شهروندان خواست تا افرادی که شرایط لازم برای ااهدای خون را دارند، اقدام به اجرای این امر خداپسندانه کنند تا در صورت نیاز مابقی حون و فرآورده های خونی را از طریق استان پیگیری کنند.
آمارهای گویای آن است که تعداد بیماران تالاسمی این شهرستان حدود 500 نفر هستند که در هر ماه نیازمند تزریق یک تا دو واحد خون می باشند.
در همین رابطه مسئول پایگاه انتقال خون شهرستان سراوان از کمبود خون در نیمه نخست ماه مبارک رمضان خبر داده و به متقاضیان توصیه کرد که شرایط سنی اهدای خون  حداقل 18 و حداکثر 65 سال است، همچنین  زنان هر چهار ماه یکبار و مردان هر سه ماه یکبار می توانند خون اهدا کنند.
شهلی بر بابیان اینکه  هر فرد با اهدای یک واحد خون می تواند جان سه بیمار را از مرگ نجات دهد از آمادگی این سازمان در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه خبر داده و  معتقد است وضعیت اهدای خون شهرستان  نسبت به سال های گذشته بهتر شده است اما کمبود نیروی انسانی به ویژه پزشک از مشکلات جدی در پایگاه انتقال خون شهرستان به شمار می رود.
مسئول پایگاه انتقال خون شهرستان سراوان مدعی شد که روزانه حدود 40 نفر جهت اهدای خود از شهرستان های سراوان، مهرستان و سیب و سوران به این پایگاه مراجعه می کنند که در مجموع تعداد مراجعه کنندگان در هفته به 90 نفر می رسد که تقریبا نیاز دو تا سه روز بیماران تالاسمی شهرستان تأمین می شود.
انتهای پیام/  
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۴۴۴۹
مرجع : شستون


ارسال