دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ,13 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۱
مدیر مرکز ترک اعتیاد رها شهرستان سیب و سوران:
همجواری سیب و سوران با پاکستان علت قرار گرفتن در معرض اعتیاد
 
مدیر مرکز ترک اعتیاد رها شهرستان سیب و سوران گفت: یکی از علل روی آوردن جوانان این شهرستان به مواد مخدر، همجواری شهرستان با کشور پاکستان است که موجب شده است سوران در معرض آسیب قرار گیرد.
به گزارش عصر هامون، رضا دهواری مدیر مرکز ترک اعتیاد رها شهرستان سیب و سوران در گفتگو با خبرنگار شستون، دلایل اعتیاد جوانان را، آزادی بیش از حد جوانان و نوجوانان و عدم مراقبت و راهنمایی آنان در ساعات فراغت و بیكاری و عدم علاقه به تفریحات سالم و ورزش دانست.
 وی افزود: ایجاد اختلافات های خانوادگی و متلاشی شدن كانون گرم خانواده ها، طلاق، كمبود محبت، نداشتن شغل و عدم دسترسی به امكانات رفاهی و اجتماعی و فرهنگی، كم سوادی، عدم وجود چشم انداز مناسب به آینده نیز از علل های مهم اعتیاد در قشر جوانان و نوجوانان می باشد. 
رئیس مرکز ترک اعتیاد رها شهرستان سیب و‌سوران ادامه داد: نکته ی مهم در مورد اعتیاد، عدم اعتماد به علائم ظاهری چون گودی زیر چشمان، لب های کبود، کشیدن پاها بر روی زمین است و نباید صرفا از روی ظاهر افراد قضاوت و خانواده‌ها در صورت شک به اعتیاد در یکی از اعضای خانواده باید به جای اقدام‌های احساسی و نادرست با یک متخصص روان َ‌پزشک مشورت کنند.
دهواری اظهار داشت: البته انواع موادمخدر آثار متفاوتی بر روی افراد دارد، به طور مثال حشیش باعث افزایش شدید اشتها، پرخونی و قرمزی چشم و خشکی دهان می‌شود و مصرف شیشه با علائمی مانند کاهش اشتها، قرمزی چشم و خشکی دهان نمودار می‌شود.
وی  با اشاره به اینکه  اکثرا مردان و بیشترین گرایش افراد به مواد مخدر در شهرستان سیب و سوران؛  تریاک، شیشه و گرد است، گفت: افراد از هر قشر و با گروه های سنی متفاوت به صورت داوطلبانه و همراه معرف در مرکز پذیرش می شوند و بصورت شبانه روزی و تا پایان دوره ی 4 هفته ی درمان در مرکز باقی می مانند.
وی اذعان داشت: شهرستان سیب و سوران به دلیل همجواری با کشور پاکستان بسیار آسیب پذیرتر است وحل معضلات ناشی از اعتیاد جوانان آن نیازمند همکاری و مشارکت تمامی ادارت و نهادهای مسئول است.
دهواری با بیان اینکه اعتیاد بلایی خانمان سوز است، گفت: با وجود یک فرد معتاد در خانواده زندگی هر یک از افراد خانواده به نحوی آسیب می بیند، به این دلیل که آنها برای ادامه حیات مجبور می شوند که تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنند تا بتوانند با اثرات ویرانگر بیماری اعتیاد کنار بیایند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۵۳۴۷
مرجع : شستون


ارسال