سه شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ ,31 March 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۵
گزارشی از زندگی به سبک گذشتگان؛
نشت مخزن بی تدبیری مسئولان در بحران آب/ آبی که هر دو روز یک ساعت وصل می شود
 
روستای کهنه ملک شهرستان سیب و سوران مدت پنج سال است که با مشکل آب مواجه هست تا جاییکه در هر دو روز یک ساعت آب وصل می شود.
به گزارش عصر هامون، به نقل از شستون، کمبود آب، افزایش جمعیت، بالا رفتن سطح زندگی و بهداشت و افزایش بیشتر مصرف آب و کمبود مواد غذایی در دهه های آینده، بحرانی را پیش روی ایران قرار می دهد که چشم اندازش از همین حالا تیره و البته مهار چنین بحرانی به کاری که ما در این سال ها انجام می دهیم بستگی دارد.
اگر آب آشامیدنی سالم در اختیار همه انسان ها باشد، بی شک مرگ ومیر کودکان از بیماری های مختلف از جمله اسهال به نصف کاهش پیدا خواهد کرد.
استان سیستان و بلوچستان جزو مناطق خشک و نیمه خشک محسوب می شود تا جاییکه تامین آب شرب در چنین اقلیمی واقعا دشوار و پرهزینه است.
 کم آبی موجب می شود آبی که برای کشاورزی و دامپروری مورد استفاده قرار می گیرد از بین برود، قنات ها بی آب، زمین ها خشک و بایر و بیماری های مختلف به وجود آید و همچنین حیات وحش و گونه های زیستی از بین برود.
اکثر جمعیت جهان در نقاطی زندگی می کنند که آب کافی وجود ندارند و در نواحی روستایی وضع به مراتب وخیم تر است.
مشکل کم آبی محله ی کهن ملک از توابع بخش مرکزی شهر سوران تقریبا از پنچ سال قبل آغاز شده است که گذران زندگی را برای مردم این منطقه با مشکل جدی مواجه کرده است.
از تابستان سال 94  کم آبی بیشتر و به تبع مشکلات مردم در تامین آب مورد نیاز نیز بیشتر شد.
مردم این محله از دوسال قبل در گرمای تابستان و در مواجهه با کم آبی شدید، مجبور به تامین آب شرب مصرفی روزانه با گالن و از چاههای آب کشاورزی اطراف جاده و کمربندی نمایند.
یکی از اهالی محله به خبرنگار شستون گفت: شب و روز نداریم و تمام مدت باید حواسمان به شیر آب باشد تا به محض اینکه آب وصل شود دینام را روشن و تانکر های آب مصرفی روزانه را پر و قبل از فطع مجدد، آب به مقدار لازم و کافی ذخیره نماییم.
دیگری ادامه داد: در هر 48 ساعت از شبانه روز تنها یک ساعت آب وصل می شود که آن هم بسیار شور و کم فشار است و همچنین باید برای تامین آب آشامیدنی نیز به ایستگاههای تصفیه ی آب شهر مراجعه کنیم.
وی بیان کرد: برای گله و رفع معضل کم آبی به همراه اهالی به اداره ی آبفا و فرمانداری مراجعه کرده ایم اما تاکنون نتیجه ای حاصل نشده است.
در هر حال ما موظف هستیم، هیچ قطره آبی در هیچ گوشه ای از این کشور بیهوده هدر نرود لذا باید درچگونگی مصرف آب و در فعالیت های شخصی و روزانه در راستای صرفه جویی از آب پاکیزه مسئولانه عمل کنیم.
انتهای پیام///
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۵۸۷۳
مرجع : شستون


ارسال