چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ,20 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۳
یادداشت؛
انکار یک واقعیت و توهین آشکار به غیرت خودجوش جوانان‌ سیستانی
 
این روزها در باره تالاب هامون اظهار نظرهای بسیار زیادی از سوی برخی کارشناسان مطرح ‌می شود که بیشتر فرمایشی و براساس اندوخته های علمی بدون توجه به شرایط اقلیمی واقعیت ها را نادیده گرفته و به حاشیه سازی بپردازند .
 به گزارش ندای هیرمند ،.شرایط فعلی تالاب بین المللی هامون ، و تغییر و تحولات اکوسیستمی تحت شرایط موجود به گونه ای است که برخی گروهها ،سازمانها و افراد  به دنبال استفاده ابزاری و بهره برداری سیاسی از این تالاب  هستند تا در حرف ، خودنمایی های سیاسی ، فرهنگی و علمی داشته باشند . بدون توجه به  اینکه مردمان این خطه  سالیان سال با هامون زیسته اند و تنها منبع تامین نیازشان همین هامون ومنابع موجود آن بوده و  در طول این سالها چه مشکلاتی را پشت سر نگذاشته اند  .
 این روزها در باره تالاب هامون اظهار نظرهای بسیار زیادی از سوی برخی کارشناسان مطرح ‌می شود که بیشتر فرمایشی و براساس اندوخته های علمی  بدون توجه به شرایط اقلیمی ،محیطی ، تجربه و عمل  است  و همین امر باعث گردیده تا در گزارشات و یادداشتهای‌  فردی ،  واقعیت ها را نادیده گرفته و به حاشیه سازی بپردازند  . 
 در این بین برخی تحصیلکردگان و اندیشمندان که جزئی از سرمایه های سیستان بزرگ ‌محسوب می شوند ، تحت تاثیر شرایط حاکم  و با انگیزه خاص و متفاوت  بدون توجه به اصل یک حرکت خودجوش  برای احیاء و بازگشت هامون به گذشته ،  باتلاش  جمع کثیری  از جوانان ، برداشتی وارونه از مسئله داشته و حرکتی  که  بدون وابستگی به حزب ،گروه و یا انجمن مردم نهاد  از سوی تعدادی جوان با غیرت انجام شده است را سیاسی کاری  و عوام فریبانه قلمداد نموده  و در عین ناباوری آنان را  کارگرانی  روزمزد معرفی  می کنند که اجیر شده برخی ادارات وسازمانها هستند  در حالی که اینان کارگرانی افتخاری هستند که غیرتشان بیانگر اقدامشان بدون وابستگی به غیر است  . 
 البته نمیتوان‌ به این بزرگواران خرده گرفت زیرا نمونه این استفاده های ابزاری فراوان به چشم ‌می خورد و شاید همین امر دلیلی بر این ادعای خود ساخته از سوی آنان  باشد . 
باید گفت  انچه از صدا وسیمای شبکه هامون و شبکه ی سراسری  (یک و سه ) پخش شده انعکاس یک واقعیت بود بدون وابستگی و با بازخورد مبنتی بر ‌تلاش جمعی  و گروهی چند روزه   که صرفا در راستای   بیان مشکلات موجود در منطقه  صورت گرفته است  که توجه به متن گزارش و مصاحبه های انجام شده با ابن حوانان بیانگر  هدف و عدم وابستگی به هر سازمان و نهاد است . 
 صدای آنان بیان درد دلهای هامونیانی بود  که این روزها در عین‌ناباوری لحظه لحظه نابودی هامون را در کنار مرگ هزاران پرنده و ماهی مشاهده می کنند و کاری از دستشان ساخته نیست . 
 
 
 

 
اینکه در این گزارش ،  کاشت گیاه توتک (لوئی) به اشتباه نی معرفی شد ما هم با نگارنده متن هم عقیده ایم ،  زیرا نی و توتک دو گیاه متفاوت هستند و هریک  کاربردهای متفاوت ، جز موارد خاص نسبت به هم دارند و کاشت توتک هیچگونه ارتباطی با نی ندارد . 
صرف نظر از رشد دیگر گیاهان مانند تزگ ، بونی ، اشک و ... بر اساس تجارب گذشته از هامون ریشه نی و توتک در کنار دیگر گیاهان دریایی  پس از یک دوره خشکسالی ۷ ساله بدون تغییرات محیطی قابلیت رویش دوباره را  دارد ودر این بین  گیاه توتک رشد فزاینده ای دارد که در گذشته نیز  تراکم وجود توتک در بخشهایی از تالاب وجود داشته است اما با سپری شدن دو دهه خشکسالی و فرسایش خاک‌در بستر تالاب هامون ریشه این نوع گیاه ، تحت تاثیر عوامل محیطی و طوفانهای شدید بطور کلی از بین رفته و احیایی دوباره آن غیر ممکن گردیده است . 

با این اوصاف حرکت انجام شده از سوی این جوانان که دل در گرو آبادانی و احیایی هامون دارند بدون هرگونه وابستگی به هر   اداره و سازمانی انجام شده  واینان جهت انجام این عمل نیک هیچ گونه مزدی دریافت نکرده اند  و اینکار  هر هفته روزهای جمعه در حال انجام‌است که با  تداوم آب و قولهای داده شده از سوی مسئولین ،  امید آن می رود  در یک بازه زمانی کوتاه مدت شاهد  رشد چشمگیر   این گیاه و طراوت وزیبایی  هامون در مجاورت  (کوه خواجه)  باشیم .
در پایان باید گفت انچه در این گزارش پخش گردید تنها به توتک  و مرگ هزاران پرنده و آبزیان اختصاص داشت و هیچ اشاره ای به انواع گیاهان خودروی مانند اشک ،تزگ و بونی که با هر ابگیری در سطح وسیعی رشد می یابد نشده است و اینکه چرا نویسنده یادداشت  آن را به این گیاهان ربط داده است مبهم و غیرقابل فهم است . 
 
یادداشت: ناصر صیاد
FacebookTwitterGoogle+ارسال به
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۳۷۱


ارسال