دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ,10 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۸
مدیر جهاد کشاورزی سراوان خبر داد
توزیع 3 تن بذر علوفه ای در بین کشاورزان/گرمازدگی نخیلات در سراوان
 
مدیر جهاد کشاورزی سراوان از توزیع 3 تن بذر علوفه ای سوربن در بین کشاورزان این شهرستان خبر داد.
به گزارش عصر هامون، شیرزاد کمالی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سراوان در گفت و گو باشستون از توزیع 3 تن بذر علوفه ای سوربن در بین کشاورزان این شهرستان خبر داد و گفت: این بذر مخصوص علوفه دام است که بین بهره برداران کشاورزی توزیع شده است.
وی صرفه جویی در مصرف آب و استفاده از گیاهان با نیاز آبی کم  را از سیاست های وزارت کشاورزی عنوان کرد و افزود: کشاورزان برای اینکه دچار مشکل آب دهی به محصولات نشوند از گیاهانی با نیاز آبی کم استفاده کنند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سراوان ادامه داد: در بین کشاورزان شهرستان سراوان لوله های مجانی توزیع شده است که انتقال آب با لوله یکی از طرح های موفق ما است.
وی با اشاره به اینکه شهرستان سراوان با بحران کمبود آب روبرو است، اظهار داشت: جهت صرفه جویی در آب 86 هکتار از اراضی کشاورزی سراوان مجهز به آبیاری تحت فشار است و اولین سیستم آبیاری تحت فشار تمام اتوماتیک در این شهرستان به بهره برداری رسیده است.
کمالی کشت متراکم گلخانه ای را یکی از روش های مهم در بهینه سازی مصرف آب دانست و تصریح کرد: در سال 95 شش هکتار به گلخانه های سراوان اضافه شده است و زیر بنای 300 هکتار دیگر توسط پیمانکار در دستور کار قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه 85 درصد هزینه سیستم آبیاری تحت فشار را دولت پرداخت می کند، اذعان داشت: استفاده از آبیاری سنتی در خشک شدن قنوات نقش مهمی دارد و خسارات جبران ناپذیری را به بخش کشاورزی خواهد زد.
مدیر جها کشاوری شهرستان سراوان گرمازدگی نخیلات را یکی از خسارت های فصل گرما به بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه شهرستان سراوان از مناطق حادثه خیز است کشاورزان محصولات خود را بیمه کرده که در صورت از بین رفتن محصول بتوانند غرامت آن را دریافت کنند.
وی در پایان گفت: در صرفه جویی مصرف آب توصیه ما به کشاروزان این است که از گیاهان با نیاز آبی کم و سیستم های آبیاری تحت فشار استفاده کنند.
 
انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۴۶۶
مرجع : شستون


ارسال