چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ,20 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴
گزارشی از تکرار سریال بد عهدی های دولتی ها؛
وعده سیاسی ترین استاندار دولت یازدهم به سراوانی ها محقق نشد/ بم پشت همچنان تشنه لب است
 
استاندار سیستان و بلوچستان که در آخرین سفر خود به سراوان وعده کلنگ زنی پروژه خط انتقال لوله سد ماشکید سفلی را طی ۶۰ روز آینده داده بود، پس از گذشت ۸۵ روز، این وعده محقق نشده است.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از شستون، پروژه سد ماشکید سفلی یکی از حیاتی ترین پروژه های شهرستان سراوان به شمار می رود که بنا به ادعای کانال خبری خبر آنلاین سراوان، علی اوسط هاشمی سیاسی ترین استاندار دولت یازدهم در آخرین سفری که در تاریخ پنجم اردیبهشت ۹۶ به این شهرستان داشته بود، وعده کلنگ زنی این پروژه را در ۶۰ روز آینده داده بود.
 
درحالی استاندار سیستان و بلوچستان از این پروژه به عنوان هدیه دولت به مردم منطقه یاد کرده است که پس از گذشت ۸۵ روز از وعده بالاترین مقام دولتی استان، این پروژه هم به لیست عدم تحقق وعده ها و تکرار سریال بدعهدی های دولت یازدهم اضافه شد.
 
پیش از این نیز در کانال خبر آنلاین سراوان آمده بود که اتابک جعفری مدیرکل اب منطقه ای استان اظهار امیدواری برای تأمین اعتبار پروژه و برگزاری مرحله نهایی مناقصه را کرده بود که پس از برگزاری مرحله ی نهایی مناقصه کلنگ پروژه سد ماشکید سفلی به زمین زده خواهد شد و عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
 
درویش نارویی فرماندار شهرستان سراوان هم در جلسه برنامه ریزی شهری که اخیرا در فرمانداری برگزار شده بود از پروژه سد ماشکید سفلی، انتقال پست۶۳ سیرکان، احداث ۱۴۴ کیلومتر راه بخش بم پشت، مجتمع آب رسانی شمس آباد به دهک و پروژه انتقال برق آشار به بم پشت به عنوان مهم ترین پروژه های شهرستان یاد کرده بود که اعتبارات کلان ملی را به خود اختصاص داده اند.
 
یکی از شهروندان سیرکانی به خبرنگار شستون گفته مشکل آب این شهر تا حدودی رفع شده است اما همچنان مردم آب نوشیدنی خود را با خرید آب معدنی از فروشگاه ها تهیه می کنند.
 
وی معتقد است آبی که از سراوان به سیرکان حمل میشود، با آب های غیر مطمئنی که از چاه ها و گودال های اطراف شهر سیرکان تهیه می شود در مخزن تجمیع می شوند که این آب آلوده می باشد.
 
 این شهروند سیرکانی گفته مردم ناچار هستند از دستگاه تصفیه آب و یا آب معدنی و یا اینکه آب مورد نیاز خود را از چشمه های کوهستان های اطراف تهیه کنند.
 
وی معتقد است که از سه دستگاه تانکری که برای شهر سیرکان تخصیص داده شده، وسایل اسقاطی هستند از شهرهای دیگر به این محل انتقال یافته که فرسوده و قراضه هستند و رسوب هایی که بر اثر فرسودگی بر روی این تانکر ها ایجاد شده است را می توان به طور کامل مشاهده کرد.
 
شهروند سیرکانی می گوید قرار بوده است که مسئول امور آب و مدیر شبکه بهداشت و درمان سلامت آب سیرکان را مورد بررسی قرار دهند ولی تا کنون اقدامی صورت نگرفته است.
 
وی با بیان عدم جواب بدهی این شیوه از آبرسانی در بلند مدت خواستار پیگیری و راه حل موثر از سوی مسیولین و متولیان امر شد.
این شهروند سیرکانی تنها راه برون رفت از این معضل هم برای شهرستان و هم برای بم پشت را انتقال آب از دشت مکسوخته به عنوان یک منبع پایدار دانست که گرچه این شیوه هزینه بر است اما این شیوه را غیر ممکن ندانست.
 
 وی گفته در جلسه ای که اعضای شورای شهر سیرکان با نصرتزهی مدیرآب و فاضلاب شهری سراوان داشته اند که با حضور علما و معتمدین در فروردین ماه سال جاری برگزار شده است، مکسوخته به عنوان منبع پایدار پیشنهاد شد و جهت مطالعات کارشناسی مورد موافقت قرار گرفت که کریم زایی بخشدار بم پشت در این خصوص مکاتبات و پیگیری هایی را انجام داده است.
 
همچنین مولوی ساداتی امام جمعه اهل سنت شهرستان سراوان در خطبه های نماز جمعه  شانزدهم تیر ۹۶ با اشاره به به بحران و کمبود آب در برخی از مناطق شهرستان سراوان به ویژه بخش بم پشت، گفته است که برخی از مناطق سراوان برای تهیه و تأمین آب آشامیدنی در تنگنا قرار دارند و در برخی از مناطق هم کمبود آب آشامیدنی سالم احساس نیاز می شود.
 
وی معتقد است میزان آبی که از طریق تانکر های آبرسان به مردم بم پشت رسانده می شود، کافی نبوده و فاقد استاندارد های بهداشتی هستند که سلامت مردم رت تهدید می کند.
 
علی ای حال گفته می شود که با آغاز عملیات اجرایی این پروژه تغییرات محسوسی در حوزه اقتصادی شهرستان رخ می دهد و زمینه اشتغال بسیاری از افراد جویای کار فراهم می شود اما با این تفاسیر سهم مردم شهرستان سراوان به ویژه بخش بم پشت از دولت تدبیر و امید فقط وعده هایی بوده است که محقق نمی شود.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۵۰۵
مرجع : شستون


ارسال