دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ,18 June 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۲
رئیس اداره دامپزشکی زهک:
نظارت ویژه اداره دامپزشکی زهک بر کشتار دام/سالن پیش سرد کشتارگاه سنتی زهک راه اندازی می شود
 
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان زهک گفت: با توجه به شرایط اقلیمی خاص منطقه و همچنین اتفاقاتی که از ابتدای سال 1396 در منطقه اتفاق افتاده است در واقع پیگیر احداث سالن پیش سرد کشتارگاه صنعتی هستیم.
به گزارش عصر هامون :علی رافع شیخی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان زهک در گفت و گو با پایگاه خبری ندای هیرمند؛ در خصوص کشتار دام در این شهرستان اذعان کرد:  یک کشتارگاه سنتی دام در شهرستان زهک فعالیت دارد که مربوط به شهرداری این شهرستان است که به بخش خصوصی واگذار شده است.
وی افزود: سعی شده است تا همه ی کشتار های شهرستان زهک را به کشتارگاه های سنتی فعال تشویش دهیم تا ناظران و  کارشناسان بتوانند نظارت کامل را بر کشتارهای این کشتارگاه داشته باشند.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان زهک خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی خاص منطقه و همچنین اتفاقاتی که از ابتدای سال 1396 در منطقه اتفاق افتاده است در واقع پیگیر احداث سالن پیش سرد کشتارگاه صنعتی هستیم.
رافع شیخی تصریح کرد: تب کریمه کنگو یکی از بیماری های مشترک و مهم بین انسان و دام است که علائم آن تب و خونریزی است که در نهایت منجر به فوت فرد خواهد شد.
وی بیان داشت: عامل انتقال بیماری تب کریمه کنگو کنه است که در منطقه ما با توجه به شرایط گرمای هوا رشد این کنه بیشتر دیده می شود، این کنه با یک بار جفت گیری دیگر نیازی به جفتگری نخواهد داشت چرا که در هر بار تعداد هشت هزار تخم ریزی دارد.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان زهک ابراز داشت: اما مقابله با این بیماری از مبتلا شدن آن بسیار ساده تر است، رعایت نکات بهداشتی و همچنین سم کشی بدن و جایگاه دام از مهمترین نکاتی است که باید در هنگام دبح دام رعایت شود.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در منطقه سیستان در هنگام ذبح دام مشاهده می شود که کنه را با دست از بدن دام جدا می کنند، که این کار باعث خراشیده شدن قسمتی از بدن و در نهایت انتقال بیماری  از دام به فرد خواهد شد ، توصیه می شود حتما در هنگام ذبح دام از دستکش استفاده کنند.
رافع شیخی تاکید کرد:  گوشت ذبح شده 12 ساعت در یخچال نگهداری شود زیرا که به محض ذبح دام  تا 24 ساعت  PHگوشت اسیدی می شود و جداره ویروسی از بین می رود و پس از قرار گرفتن در محل سرد به حالت طبیعی خوباز می گردد.
 وی ادامه داد: در کشتارگاه سنتی زهک نیز پیگیر خواهیم بود تا سالن پیش سرد احداث شود تا  مراحل پیش سرد طی کند و 24 ساعت بعد وارد بازار شود.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۵۵۶


ارسال