دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ,10 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۳
گزارشی از گونه های گیاهی چندصد ساله؛
خطر نابودی زیتون وحشی ۵۰۰ ساله در شهرستان سراوان+تصاویر
 
پس از نابودی برخی از میراث‌های طبیعی و تاریخی در استان سیستان و بلوچستان این بار نوبت به زیتون وحشی کهن و 500 ساله منطقه نگاران شهرستان سراوان رسیده است که بر اثر کمبود آب و خشکسالی رو به نابودی می رود.
به گزارش عصر هامون، به نقل از شستون، درختان زیتون قدیمی ترین گونه های گیاهی در سراوان هستند که بیش از 500 سال عمر دارند و بر اثر خشکسالی و کم آبی در حال خشک شدن و نابودی می باشند.
محمد رفیع دهقان رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون ضمن تاکید بر طولانی بودن عمر زیتون های وحشی تصریح کرد: ارتفاع این درختان کهن سال به 10 متر می رسد و قطر برخی گونه 9 تا 10 متر برآورد شده است.
وی ادامه داد: زیتون های وحشی در ارتفاعات منطقه نگاران، گری و گروانی سردشت ناهوک قرار دارند و سنگ نگاره های این منطقه خود دلیلی بر قدمت این گونه های درختی در سراوان می باشد.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سراوان خاطر نشان کرد: با بررسی های انجام شده بر روی درختان زیتون بخش بم پشت و کوه بیرگ گونه های زیتون نگاران دارای قدمت بیشتری هستند و به بیش از 500 سال می رسند.
وی با اشاره به اینکه درختان زیتون 500 ساله یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی منطقه سراوان و نماد قدمت و تاریخ به شمار می رود، خاطر نشان کرد: درختان زیتون حتی زمانی که هرس نشده اند رشد آزادانه ای دارند و دارای رشد بسیار آهسته‌ای هستند و هنگامی که امکان رشد طبیعی را در طول چند سال پیدا می‌کنند، قطر تنه آن‌ها به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد.
دهقان تصریح کرد: روغن زیتون را با فشردن میوه زیتون به دست می‌آورند و این روغن دارای مقدار زیادی چربی اشباع نشده است  و مصرف عمدهٔ آن در کشورهای حوزه مدیترانه می باشد.
وی با بیان اینکه درختان کهنسال علاوه بر نقش فیزیولوژیکی، زیست محیطی و زیبایی های خاص هنری خود، یادآور خاطرات گذشته و اجداد ما هستند، اذعان داشت: به دلیل قدمت زیاد این درختان است که تحقیق درباره آنها بعد جهانی پیدا کرده و سازمان های بین المللی طرح های پژوهشی زیادی تهیه و اجرا کرده اند.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سراوان در پایان گفت: در حفظ و نگهداری از این جاذبه های طبیعی و کهن که نمادی از قدمت و تاریخ هستند باید طرح های مناسبی در نظر گرفته شود تا بر اثر کمبود آب از بین نروند.
 

 

 

 
انتهای پیام/1675
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۸۶۶
مرجع : شستون


ارسال