يکشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷ ,22 July 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۱
کلید بیکاری در دست دولت؛
کارگران طرح 46 هزار هکتاری سیستان ۴ ماه حقوق نگرفته‌اند/معترضین در لیست اخراج
 
مهمترین مسئله ای که مردم سیستان از آن رنج می برند، عدم پرداخت حقوق کارگران است، کارگران فاز یک خط لوله انتقال آب به اراضی کشاورزی شهرستان زهک چهارماه است حقوق نگرفته اند.
به گزارش عصر هامون به نقل از ندای هیرمند؛ انتقال آب با لوله به مزارع کشاورزی که به طرح 46 هزار هکتاری در سیستان معروف است، یکی  از طرح هایی است که با عنایت مقام معظم رهبری در شمال استان سیستان و بلوچستان در حال اجرا می باشد.
مجری طرح 46 هزار هکتاری در سیستان دولت تدبیر و امید است، که هنوز نتوانسته در موقع مقرر آن را به اتمام برساند، برخی از کارشناسان بر این باورند که در بعضی از مناطق نیز عدم بکارگیری نظارت بر اجرای طرح باعث شده است تا لوله های آب به طور عجیبی در محل نصب شده باشند و قبل از ورود آب به داخل آنها دچار مشکل شوند.
اما مهمترین مسئله ای که مردم سیستان از آن رنج می برند، عدم پرداخت حقوق کارگران دربرخی از فازهای این طرح است، شنیده می شود که  کارگران فاز یک خط لوله شهرستان زهک چهارماه است حقوق نگرفته اند.
یکی از کارگران طرح انتقال آب با لوله به دشت سیستان به خبرنگار ما گفت: چند نفر از کارگران برای دریافت حقوق خود اعتراض کرده اند اما اسامی کارگرانی که اعتراض داشته اند را جهت تسویه حساب به مدیران طرح اعلام کرده اند.
وی افزود: مدت چهار ماه است که هیچ پولی برای کارگران واریز نشده است، و اکنون اگر کسی برای حق خود دست به اعتراض بزند در لیست اخراج قرار می گیرد، و کارگران نیز از ترس برای اینکه بیکار نشوند همچنان سکوت می کنند.
این کارگر طرح خاطرنشان کرد: دوازده ساعت مفید کارگران در طرح 46 هزار هکتاری در طول شبانه روز کار می کنند، اما هیچگونه اضافه کاری برای آنان پرداخت نمی شود؛ ضمن اینکه مهندسین ناظر که از دیگر شهرستان ها وارد سیستان شده اند برخورد نا مناسبی با کارگران سیستانی دارند.
وی ادامه داد: کارگران این طرح حتی روزهای جمعه نیز مشغول کارند و ترس از اخراج شدن روزهای تعطیلی را از آنها سلب کرده است، مهندسین ناظر که گویا خونشان از کارگران رنگین تر است حقوق خود را در روز معینی دریافت می کنند اما کارگران که تمام زندگی آنها به این حقوق بستگی دارد نمی دانند که کی باید در انتظار واریز حقوق باشند.
وی همچنین گفت: ناظرین طرح که غیر بومی هستند می دانند که جوان بیکار در منطقه سیستان زیاد است، به همین دلیل حق اعتراض را از کارگران گرفته اند، اگر در این بین کسی اعتراض کند فوراً اخراج، و فرد دیگری جایگزین او خواهد شد، کارگران این طرح امنیت شغلی ندارند.
این کارگر طرح 46 هزار هکتاری خاطرنشان کرد: اگر بخواهند حقوق معوقه را واریز کنند تنها یک ماه آن را به حساب کارگر می ریزند؛ در صورتی که کارگران چهار ماه از آنها طلبکارند و معلوم نیست سه ماه دیگر را کی و چه موقه پرداخت کنند.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۷۳۶۰


ارسال