شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ ,21 July 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۶
دفن روستاهای سیستان در هجوم ریزگردها
 
برخی از روستاها در منطقه سیستان به طور کامل زیر میلیون ها تن خاک و شن دفن شده اند.

به گزارش عصر هامون به نقل از ندای هیرمند؛ طوفان در منطقه سیستان از شب گذشته آغاز شده است، و بار دیگر مردم شمال استان را خانه نشین کرد.

علی ملاشاهی رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه حدِمجاز و استاندارد برای غلظت موجود ذرات معلق در هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است، اظهار داشت: امروز وزش بادهای 120 روزه غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان را به 366 میکروگرم بر مترمکعب رسانده که معادل 2.44 برابر حدِمجاز است.

رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: امروز سرعت وزش طوفان در منطقه سیستان به 77 کیلومتر بر ساعت رسید که در پی وقوع طوفان و گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی را در منطقه شاهد بودیم به نحوی که دید افقی در شهرستان زابل 5000 متر و در شهرستان زهک 3000 متر گزارش شد.

وی بیان کرد: پیش‌بینی کلی وضعیت جوی سیستان و بلوچستان بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری نشان می‌دهد با تشدید سرعت وزش بادهای 120 روزه  از امروز تا یکشنبه هفته آینده در شهرهای شمالی استان وزش باد شدید منجر به خیزش گرد و خاک می‌شود به طوری که اوج شدت وزش باد در 2 روز آینده است.

ملاشاهی اضافه کرد: بنابراین پدیده غالب در شهرهای شمالی استان تا یکشنبه به ویژه در صبح‌ها خیزش گرد و خاک و در نقاط مستعد، طوفان، گرد و خاک و طوفان شن در جاده‌های مواصلاتی شمال استان همراه با کاهش شدید دید و اختلال در تردد است و در این مدت در سایر نقاط استان نیز افزایش غلظت غبار و در برخی ساعات باد نسبتاً شدید و گرد و خاک انتظار می‌رود.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: از روز جمعه روند تغییرات دما در نیمه شمالی استان کاهشی بوده و هوا حدود 3 تا 6 درجه خنکتر می‌شود اما در نواحی جنوبی‌تر و سواحل در 3 روز آینده شاهد افزایش دما خواهیم بود. همچنین شرق دریای عمان در این مدت نسبتاً مواج است و از اواسط وقت فردا به علت وزش باد دریای عمان مواج‌تر می‌شود.

وی اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته زاهدان و خاش به طور مشترک با حداقل دمای 21 درجه سانتی‌گراد بالای صفر سردترین و دلگان با حداکثر دمای 46 درجه سانتی‌گراد بالای صفر گرمترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان بوده‌اند.

انتهای پیام/

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۷۳۶۱


ارسال