يکشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷ ,22 July 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۱
گزارشی از انار، میوه سرزندگی و جاودانگی
دهستان سنگان خاش؛ مهد انار جنوب شرق کشور/ یاقوت سرخ از کمبود صنایع فرآوری در سیستان و بلوچستان رنج می برد
 
دهستان سنگان خاش؛ مهد تولید و کشت محصول انار در جنوب شرق کشور است که انار آن بسیار معروف و دارای کیفیت بالا و بسیار شیرین و خوشمزه است و یکی از محصولاتی است که قسمت زیادی از صادرات باغی جنوب شرق را به خود اختصاص داده اما متاسفانه همچنان ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری برای آن در استان مورد غفلت واقع شده است.
به گزارش عصرهامون، به نقل از تفتان ما، دهستان سنگان بخش مرکزی خاش در استان سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و موقعیت نیمه گرمسیری مناسبی که دارد از دیر باز به عنوان قطب مهم تولید انار در استان سیستان و بلوچستان و شاید در کشور به شمار می آید.
یاقوت سرخ سنگان خاش که از جهت ظاهر زیبا، کیفیت، عاری بودن از هرگونه مواد شیمیایی و طعم ایده‌آل آن جای خود را در بازارهای داخل و خارج کشور به خوبی در میان مردم باز کرده چند روزی است که پس از تلاش یک ساله باغداران دوباره روانه بازار شده است.
در واقع از سایر خصوصیات مهم انار سنگان که سبب شهرت آن شده می‌توان به آبدار بودن (بیش از 50 درصد وزن انار)، ماندگاری و انبار داری بسیار خوب تا 120 روز و حتی در شرایط مناسب بیشتر از آن، شکل منظم، رنگ پوست قرمز شفاف، رنگ قرمز دانه‌ها و آب، درصد پیه (سفیدی داخل انار) و پوست کم آن اشاره کرد.
رنگ پوست انار سنگان خاش سرخ یا نارنجیِ زردگونه است و بزرگترین ناهمگونی که با دیگر گونه‌های انار دارد بی‌دانه و مزه‌ یکتای آن است و این محصول میوه‌ای است که در هر آب و هوا و خاکی می‌تواند رشد کند اما تاکنون در کمتر جای اناری به خوشمزگی، شیرینی و خوشرنگی انار سنگان خاش دیده شده است، انارهای سنگان بسیار دُرشت‌ هستند و سنگینی بیشتر آنها به یک کیلو و نیم می‌‌رسد.
محصول نهائی درخت انار میوه ای است درشت و کروی با پوستی به رنگهای زرد روشن تا قرمز تیره، که در بالا دارای تاج یا گردن میوه در اندازه کوتاه تا بلند است؛ این درخت واریته های بسیار فراوانی دارد تاکنون بیش از هفتصد رقم انار در ایران شناسایی شده و ارقام متنوع دیگری در دنیا وجود دارد.
 
 
علی ای حال پروردگار متعال در هر فصلی میوه های متناسب با آن فصل را آفرید تا آدمی بر اساس نیازهای جسمی خود از میوه ها استفاده کند. محققان طب قرآنی بر این عقیده اند که انار به عنوان یک میوه بهشتی از این جهت در فصل پاییز به بار می نشیند که فصل پاییز فصل خزان درختان و گرفتگی آسمان است و برای جلوگیری از افسردگی و نگرانی دانه های انار بسیار مفید بوده و سبب شادابی می شوند و انار سه بار در قرآن مطرح شده، یکی در کنار خرما، انگور و زیتون که در آن از انسان‌ها دعوت شده است به هنگام پدید آمدن و رسیدن انار در آن بنگرند و نشانه‌های خداوند را ببینند (سوره انعام آیه 99)، دیگر بار در کنار خرما و زیتون آمده و از انسان‌ها خواسته شده از انار استفاده کنند و حق مستمندان را بپردازند و اسراف نکنند (سوره انعام آیه 141)، سومین یادآوری انار در قرآن بیان وجود انار در بهشت است (سوره الرحمن آیه 68(.
* از هر هکتار آن حدود بیست و پنج تن محصول انار برداشت می‌شود
یکی از باغداران دهستان سنگان شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با بیان اینکه نتیجه سال‌ها تلاش خود و خانواده‌اش هم اکنون 20 هکتار باغ انار است، اظهار کرد: به طور متوسط از هر هکتار آن حدود بیست و پنج تن محصول انار برداشت می‌شود.
محمد شریف کرد گفت: مهم‌ترین خصوصیت و ویژگی های انار تولیدی منطقه سنگان ارگانیک بودن آن است و از سال 1377 استفاده از کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات را قطع کردم و از سال 1389 از کشور آلمان مجوز تولید انار ارگانیک را اخذ کردیم.
 
 
وی بیان کرد: نبود صنایع بسته بندی و فرآوری و برندسازی مشکل عمده کشاورزان سنگانی محسوب می شود.
 
* مهمترین مشکل باغداران انار نبود بازار مناسب است
یکی دیگر از باغداران منطقه سنگان بخش مرکزی خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: فراهم کردن بازار مناسب برای فروش محصول انار در خاش و شهرهای استان به فروش بهتر و رونق اقتصاد مردم ما کمک می کند.
درمحمد کرد گفت: کرم گلوگاه انار از مهمترین آفت باغ‌های منطقه سنگان است و  این افت به بیش از 20 تا 30 درصد به محصول خسارت وارد می‌کند.
* انارهای ترک خورده و آفتاب سوخته برای تولید رب انار مورد استفاده قرار می گیرند
این کشاورز سخت کوش با بیان اینکه اکثر باغداران سنگان انارهای ترک خورده و آفتاب سوخته را برای تولید رب انار مورد استفاده قرار می‌دهند، تصریح کرد: بیشتر محصولات باغ‌های انار قابلیت استفاده دارد و انارهای خطی در سه مرحله از باغات جدا شده و پس از دانه گیری و پختن تبدیل به رب انار می‌شود که کارخانه سنتی رب انار در دهستان سنگان است که این رب از این منطقه روانه بازار مصرف می‌شود.
* میوه انار بهترین دارو جهت تقویت کلیه ها، مخصوصاً برای سالمندان است
یک کارشناس غذا و دارو در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: میوه انار بهترین دارو جهت تقویت کلیه ها، مخصوصاً برای سالمندان است و این میوه در راستای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای مانند سکته مغری، سرطان و بیماری های قلبی و عروقی بسیار اهمیت دارد.
 
 
سعید میرزا بیگی با بیان اینکه انار یکی از میوه‌هایی است که قدمت زیادی دارد، تصریح کرد: در کتاب‌های قدیمی و سنتی از این میوه بهشتی بسیار یاد شده است.
* انار در حفظ سلامتی موثر است
وی با بیان اینکه انار خواص درمانی بسیار زیادی دارد و در حفظ سلامتی موثر است، گفت: در قدیم علاوه بر ایران در هند، یونان، چین، افغانستان، تونس، فرانسه، قبرس و ایتالیا نیز این میوه کشت می‌شده و در حال حاضر آمریکا، اسپانیا و قزاقستان سطح بالایی از تولید انار را به خود اختصاص داده‌اند.
میرزا بیگی بیان کرد: همه قسمت‌های انار از جمله گل‌ و ریشه آن خواص درمانی دارد و این محصول سرشار از ویتامین B1 و B2 بوده بنابراین آرامش‌بخش است، همچنین این میوه بهشتی شامل ویتامین C و مواد معدنی همچون آهن، منیزیم، پتاسیم، فسفر و سدیم است.
 
 
* مصرف انار در درمان بیماری های سرطان هم موثر است
وی با بیان اینکه نیمی از مرگ روزانه در کشور به دلیل بیماری‌های مربوط به 4 بیماری قلبی و عروقی، سکته مغزی و سرطان است، اظهار کرد: با مصرف انار می‌توان از این بیماری‌ها جلوگیری کرد.
* کشت و تولید انار یکی از شغل های مهم مردم شهرستان خاش است
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با بیان اینکه کشت و تولید انار یکی از شغل های مهم مردم منطقه است، اظهار کرد: مردم این مناطق از این طریق امرار معاش کرده و نیازهای روزمره شان را تامین می کنند.
 
 
امان الله طوقی با بیان اینکه ایجاد شغل بعنوان یک دغدغه بسیار مهم مردم منطقه سنگان محسوب می شود، تصریح کرد: بسیاری از مردم منطقه و حتی قشر کارمند به تولید انار علاقه دارند و پس از پایان ساعات کاری به روستا می روند و به کار باغداری و نگهداری از محصولات انار مبادرت می ورزند.
* دهستان زیبا و دیدنی سنگان یکی از نقاط خوش آب و هوا در سیستان و بلوچستان است
وی با بیان اینکه دهستان زیبا و دیدنی سنگان یکی از نقاط خوش آب و هوا در استان سیستان و بلوچستان است، گفت: قابلیت کشت و تولید انواع محصولات به ویژه انار در منطقه سنگان وجود دارد.
 
 
طوقی بیان کرد: به دلیل آب و هوای مناسب حاشیه کوه تفتان یکی از مرغوب‌ترین و با کیفیت‌ترین انواع ارقام انار کشور تولید می‌شود که قابل رقابت با انار فردوس و یزد را دارد.
* افزون بر 400 هکتار هکتار از باغات انار شهرستان خاش در دهستان سنگان واقع شده اند
وی با بیان اینکه افزون بر 400 هکتار هکتار از باغات انار شهرستان خاش در دهستان سنگان واقع شده اند، ادامه داد: سالانه بیش از 4 هزار و 500 تن انار از انواع کیانی، گلابی، ملس، ساوه، شیشه کپ فردوس و رقم بومی میریحیایی برداشت و به بازار مصرف خاش و شهرهای سیستان و بلوچستان عرضه می شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش با بیان اینکه به منظور توسعه باغات انار هر سال افزون بر 50 هزار اصله نهال به صورت یارانه‌ای بین باغداران توزیع می شود، خاطرنشان کرد: انار زودرس بی‌هسته از منحصر به فردترین انواع انار در کشور است که با کیفیت مناسب در منطقه سنگان خاش به بار می آید.
 
 
* دهستان سنگان در تولید انار و انجیر دارای ظرفیت های بسیار برجسته ای است
وی با بیان اینکه دهستان سنگان در تولید انار و انجیر دارای ظرفیت های بسیار برجسته ای است، اذعان کرد: علاوه بر توزیع ادوات باغبانی و انواع کودهای ماکرو و میکرو به منظور مبارزه با شایع‌ترین آفت انار که همان کرم گلوگاه است آزمایشگاه تولید و پرورش حشرات مفید (انسکتاریوم) در سال‌ های قبل راه‌اندازی شده که در مرحله نخست برای مبارزه با کرم گلوگاه، میلیون‌ها زنبور تریکوگراما در فروردین ماه سال 89 تولید و در باغات انار رهاسازی می‌شود.
* شهرستان خاش دارای 650 هکتار باغ انار است
طوقی با بیان اینکه شهرستان خاش دارای 650 هکتار باغ انار است که سالانه افزون بر شش هزار تن محصول از این باغات برداشت می شود، اظهار کرد: در سالهای گذشته به منظور ایجاد اشتغال برای زنان روستایی و استفاده بهینه از محصولات تولیدی، کارگاه فرآوری محصولات کشاورزی با اعتباری بیش از 60 میلیون ریال توسط سازمان فائو در منطقه سنگان احداث شده که با به کارگیری افزون بر 15 نفر از دختران بیکار و زنان سرپرست خانوار روستایی در فصل برداشت محصول رب انار تولید می شود.
انتهای پیام/3028
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۷۳۷۵
مرجع : تفتان ما


ارسال