پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ,13 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۷
در6ماه اول سال رخ داد
کشف و ضبط 3039 قطعه انواع گونه جانوری در سیستان وبلوچستان
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با اشاره به وسعت و پهناوری بسیاز زیاد استان گفت: در شش ماهه سال جاری سه هزار و 39 قطعه از انواع گونه های جانوری از دست متخلفین محیط زیستی در استان کشف و ضبط شده است.
به گزارش عصرهامون، در حالی سیستان و بلوچستان با داشتن زیستگاه های متنوع و هم مرز بودن با دو کشور افغانستان و پاکستان با پدیده ای به نام قاچاق پرندگان و جانوران مواجه است که در این میان بخش بزرگی از کشفیات یگان حفاظت محیط زیست استان را گونه های مینا، انواع طوطی، فنج و سایر پرندگان زینتی دربرگرفته است.
در این خصوص نیره پورملائی مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با اشاره به کشف و ضبط سه هزار و 39 قطعه از انواع گونه های جانوری طی شش ماه از دست متخلفین محیط زیستی در استان اظهار کرد: این گونه های جانوری یا به صورت زنده در قالب محموله های غیر مجاز و یا به صورت شکار شده در مناطق و طبیعت استان کشف و ضبط شده که بر اساس قوانین جاری محیط زیست برخی از گونه های زنده به مراکز نگهداری و برخی به دامان طبیعت بازگردانده شده اند.
 

وی با اشاره به وسعت و پهناوری بسیاز زیاد استان و پراکندگی مناطق در این گستره و از سویی تعداد بسیار اندک محیط بانان که حتی تا 30 برابر کمتر از استاندارهای جهانی است، گفت: اولویت های برنامه یگان حفاظت محیط زیست برای حراست از طبیعت و حیات وحش استان، جذب نیرو، بکارگیری شبکه همیاران محیط زیست و بهره گیری از فناوری های جدید می باشد. 
این مسئول در تکمیل مطلب فوق بیان کرد: وسعت مناطق تحت مدیریت بالغ بر 11 درصد استان را تشکیل می دهد و از سویی با توجه به پهناوری استان، پراکندگی مناطق و همچنین مرزی بودن آن، برنامه های اجرایی و حفاظتی یگان حفاظت محیط زیست استان را به لایه ها و سطوح اقدامات متناسب تجهیز کرده و این موجب شده تا یگان حفاظت محیط زیست استان قادر باشد در زمانهای متفاوت، حضوری دائم و فوری در منطقه داشته باشد.
 

پورملائی خاطر نشان کرد: به دلیل مرزی بودن منطقه و حمل غیر مجاز انواع گونه های پرنده بخش بزرگی از کشفیات یگان حفاظت را انواع این گونه از حیات وحش تشکیل دهد که خوشبختانه یگان حفاظت محیط زیست استان با یک برنامه منسجم و چند لایه اعم از گشت های مداوم و همیشگی، گشت های غیر قابل پیش بینی، دیده بانی های ثابت و سیار، گشت واکنش سریع، استفاده از پهبادها و بهره گیری از شبکه وسیع همیاران و دوستداران محیط زیست توانسته است نظارت و مراقبتی مناسب را ایجاد کند.
وی ادامه داد: یگان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان به صورت شبانه روزی و تمام وقت در مناطق و طبیعت استان حضور دارد و همیاران محیط زیست استان به صورت شبکه ای بهم تنیده و گسترده در جای جای استان همکار و همیار محیط زیست هستند و این نشان از بلوغ فرهنگ و اهمیت موضوع محیط زیست در استان دارد.
 

وی خاطر نشان کرد: بخش بزرگی از کشفیات یگان حفاظت محیط زیست استان به دلیل مرزی بودن استان مربوط به گونه های پرندگان و اغلب از نوع گونه مینا، انواع طوطی، فنج و سایر پرندگان زینتی است و همه افراد دستگیر شده در این رابطه پس از تکمیل پرونده و تجمیع مستندات به مراجع قضایی تحویل داده می شوند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۷۳۹


ارسال