پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ,13 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۰
رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان خاش خبر داد
وجود ۳۰۰ بیمار تالاسمی در شهرستان خاش/ ازدواج های فامیلی مهمترین عامل گسترش تالاسمی در خاش است
 
رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان خاش گفت: 300 بیمار تالاسمی در خاش وجود دارند که این تعداد روز به روز در حال افزایش است و این شهرستان را با معضل جدی مواجه کرده است.
به گزارش عصرهامون، رضا کرد در گفت و گو با خبرنگار  تفتان ما اظهار کرد: افزون بر 300 بیمار تالاسمی در خاش وجود دارند که نیازمند دریافت خدمات و اهدای خون هستند.
وی بیان کرد: تعداد زوجین ناقل تالاسمی در خاش بسیار زیاد است که کار ارجاع این زوحین جهت آزمایش پی ان دی صورت می گیرد.
کرد ادامه داد: ازدواج های فامیلی و کم توجهی به آزمایشات قبل از ازدواج و بارداری در خاش موجب شده که این شهرستان در زمره یکی از مناطق با بیشترین درصد مبتلایان به بیماری تالاسمی قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد: تالاسمی بیماری ارثی است، بدن این بیماران نمی تواند به اندازه کافی هموگلوبین (رنگدانه موجود در سلول های قرمز خون) تولید کند بنابراین آنها همواره نیازمند خون هستند.
رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان خاش گفت: تشکیل کمیته تالاسمی، تکثیر و چاپ پمفلت، پوستر و بنر و توزیع در سطح شهرستان، هماهنگی و مکاتبه با کلیه مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی و پایگاهها، مکاتبه و اطلاع رسانی از طریق ائمه جمعه جهت بیان اهمیت این بیماری و پیشگیری از آن، پخش کلیپ تالاسمی در مراکز مشاوره، تقدیر از فعالین برنامه تالاسمی، بازدید از بخش تالاسمی بیمارستان امام خمینی ( ره) و اردوی تفریحی بیماران تالاسمی به دامنه قله تفتان از جمله برنامه های در جهت کاهش و جلوگیری این بیماری در منطقه محسوب است.
وی با بیان اینکه تالاسمی بیماری ارثی ژنتیکی است که از والدین ناقل بیماری به کودکان منتقل می شود، اذعان کرد: ناتوانی بدن در خون سازی از عوارض این بیماری است که با تزریق خون حداقل ماهی یک بار مشکل خون سازی را جبران می کنند و برای تنظیم آهن خون اضافه موجود در بدنشان هر شب مجبور به تزریق دسفرال هستند که هشت ساعت به طول می انجامد و با درد همراه است.
رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان خاش اظهار کرد: درمان قطعی این بیماری تنها از طریق پیوند مغز استخوان امکان پذیر است که در تمامی موارد این پیوند عملی نبوده و در صورت امکان نیز هزینه های هنگفت دارد.
گفتنی است؛ در خصوص بیماری تالاسمی یازدهمین گردهمایی استانی تالاسمی با حضور پزشکان، پرستاران و مسئولان شعبات انجمن های تالاسمی در شهرستان خاش با مشارکت انجمن تالاسمی ایران با حضور رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل انجمن تالاسمی ایران، اساتید و پزشکان فوق تخصص در زمینه بیماریهای خونی و بیماران تالاسمی برگزار شد.
برپایه این گزارش؛ انجمن تالاسمی هدف از برگزاری این همایش را معرفی تازه های درمان و نحوه درمان بیماران تاسمی طبق استانداردهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بسته جامع خدمتی بیماران تالاسمی و نیز روشهای پیشگیری از ابتلای آن در جامعه و بین خانواده ها عنوان کرده است.
انتهای پیام/3028

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۷۷۸
مرجع : تفتان ما


ارسال