پنجشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۷ ,20 September 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۵
خطیب جمعه زهک:
اخراج کارگران طرح 46 هزار هکتار به بهانه عدم بودجه غیر قابل باور است
 
خطیب جمعه زهک گفت: کارگران طرح لوله را از کار اخراج کرده اند که بودجه نداریم، 1500 میلیارد تومان بودجه اجرای این طرح در کجا هزینه شده؟ هنوز که این طرح به بهره برداری نرسیده است! مردم ما تا کی باید شاهد این وضعیت باشند که این منطقه محل آزمون و خطا باشد؟

به گزارش عصر هامون به نقل از  ندای هیرمند؛  نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حسن خدری در مصلی الغدیر برگزار شد. 
وی در خطبه دوم پس از حمد و ثنای الهی و دعوت همه مومنین به تقوی الهی و با اشاره به مناسبت های پیش رو گفتند: چهاردهم مهرماه روز دامپزشکی است که این روز را خدمت همه تلاشگران در این عرصه تبریک عرض می کنیم، در گذشته در منطقه سیستان مبنای درآمدی مردم بر اساس دامپروری، کشاورزی و صید و صیادی بوده که همه اینها وابسته به آب بوده است، متاسفانه در دو دهه اخیر منطقه ما با کمبود جدی منابع آب مواجه بوده است، مردم غیور و ولایت مدار ما هم با همه این مشکلات ساخته اند و تحمل کردند، ولی بعد از دو دهه تا امروز مسئولین امر نتوانسته اند اتفاقی رقم بزنند که صنعت را به جای کشاورزی و دامپروری جایگزین کنند. 
امام جمعه زهک گفت: بودجه های زیادی هم به منطقه آمده و وجود داشته ولی چیزی جز تاسف برای مردم ما نداشته است، چرا؟ چون کارهایی که انجام شده تخصصی، علمی و با برنامه ریزی درست نبوده است، آنچه که تاکنون در منطقه سیستان انجام شده بدون مطالعه بوده، مثل دیوار مرزی که خود جناب استاندار عنوان کرده اند طرح دیوار مرزی درست اجرا نشده، چاه نیمه چهارم را خود مسئولین امر اشاره کردند که غلط و اشتباه بوده، حالا هم نوبت به طرح انتقال آب به مزارع دشت سیستان رسیده، مردم سیستان تا کی باید هزینه ندانم کاری های برخی از مسئولین را بدهند؟ 
وی ادامه داد: طرح انتقال آب به مزارع دشت سیستان امید مردم کشاورز این منطقه است، چرا بعد از اجرای این طرح حالا یادشان افتاده که فکری برای تامین برق موتورخانه های پمپاژ آب از چاه نیمه ها نشده است؟ آیا این طرح هم مثل طرح های گذشته اجرا شده در منطقه سیستان بدون مهندسی درست در حال اجراست؟ 
وی افزود: مجری طرح عنوان کرده که برای به بهره برداری این طرح نیاز به 45 مگاوات برق هست، در حالی که کل برق مصرفی منطقه سیستان 65 مگاوات است و ما در برخی از ایام سال با قطعی برق مواجه هستیم، کارگران طرح لوله را از کار اخراج کرده اند که بودجه نداریم، 1500 میلیارد تومان بودجه اجرای این طرح در کجا هزینه شده؟ هنوز که این طرح به بهره برداری نرسیده است! مردم ما تا کی باید شاهد این وضعیت باشند که این منطقه محل آزمون و خطا باشد؟ 
ایشان با اشاره به 15 مهرماه روز روستا و عشایر گفتند: روستاهای ما دارند خالی از سکنه می شوند، مسئولین باید فکر اساسی بکنند اگر راه دیگری برای مردم وجود داشته باشد مردم ولایت مدار ما به فکر مهاجرت نمی افتند، امیدواریم طرح انتقال آب به مزارع سیستان که امید مردم منطقه است به خوبی و با برنامه ریزی درست به پایان برسد و مسئولین هم بتوانند حق آبه منطقه را از افغانستان بگیرند تا دوباره شاهد رونق کشاورزی و دامپروری در منطقه باشیم. 
حجت الاسلام والمسلمین خدری گفت: شانزدهم مهرماه سالروز بمباران شیمیایی سومار توسط عراق است که یاد و خاطره شهدای این حادثه را گرامی میداریم، همچنین یاد و خاطره سردار همدانی از شهدای مدافع حرم که در نبرد با تکفیری های داعش رد 16 مهرماه سال 94 به شهادت رسیدند گرامی می داریم. 
وی  در بخش پایانی سخنان خود در خطبه دوم با اشاره به هفته نیروی انتظامی گفت: هفته ناجا را خدمت همه نیروهای نظامی تبریک می گوئیم و یاد و خاطره شهدای نظامی و انتظامی را گرامی می داریم، وظیفه ماست که بخاطر زحمات و رشادت های این عزیزان در تامین امنیت صمیمانه از ایشان سپاسگزاری کنیم. 
امام جمعه زهک در خطبه اول نماز جمعه این هفته عنوان کردند: چه اتفاقی افتاد که مردم زمان امام حسین(ع)، در برابر او که قرآن ناطق و مجسم بود ایستادند و او را خارجی نامیدند؟ یکی از اصلی ترین دلائل نفاق است، مردم ادعای ایمان می کردند اما خبری از ایمان نبود، حادثه عاشورا برای ما درس عبرت است چرا که فردا حجت خدا ظهور می کند، آیا ما هم فردا مثل لشکر کوفه و شام عمل می کنیم یا نه امام خودمان را یاری می کنیم؟ 
وی ادامه داد: یکی از نشانه های نفاق وعده دادن و خلاف وعده عمل کردن است، آیا ما به عهدهای خودمان پایبند هستیم یا خیر؟ یکی دیگر از دلائل حادثه عاشورا دوری از خدا و فراموشی یاد خدا و توجه نکردن به قرآن و دستورات قرآنی است، که متاسفانه قرآن را تفسیر به رأی کردند و سر ولی خدا را بر نیزه بردند. 
وی گفت: درس عاشورا برای ما این است که باید منافقان را بشناسیم و مواظب باشیم که خدای ناکرده نشانه های نفاق در ما نباشد و در برابر آنچه که خلاف اسلام اتفاق می افتد سکوت نکنیم.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۸۶۱


ارسال