پنجشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۷ ,20 September 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۰
ندای هیرمند گزارش می دهد؛
سکوت سخت دولت در قبال مرگ و میر در سیستان/تشدید روزهای سخت و نفسگیر در جنوب شرق
 
عمده قربانی سگ های ولگرد، کودکان و نوجوانان هستند؛ سگ های ولگرد در کمین کودکان بی دفاع می نشینند و آنها را با یک گازگرفتگی کوچک از پای در می آورند.

به گزارش عصر هامون به نقل از  ندای هیرمند؛ شمال استان سیستان و بلوچستان در سال اخیر یکی از دوران سخت و نفس گیر خود را در طول نیم قرن گذشته سپری کرده است، این منطقه که با معضل های متعددی از جمله خشکسالی ، بسته شدن مرز، ریزگرد و همچنین نابودی اقتصاد خانواده ها دست و پنجه نرم می کند امسال با ویروس کشنده جدیدی  بنام هاری مواجه شده است.

این ویروس در اوایل ساری جاری توسط سگ های ولگرد کشور افغانستان به منطقه سیستان وارد شد، در این روزها کسی از وجود ویروس هاری باخبر نبود، و همه ی روستائیان همچنان بدون ترس از کنار سگ های ولگرد می گذشتند.

با گرفتن جان اولین قربانی با مرگ بر اثر گازگرفتگی سگ موجی نارضایتی ها در منطقه آغاز شد، روزهای سخت سیستان تازه شروع شده بود و مردم ، فرزندان خردسال خود را در خانه ها محبوس کرده اند تا از جان آنها محافظت کنند.

عمده قربانی سگ های ولگرد، کودکان و نوجوانان هستند؛ سگ های ولگرد در کمین کودکان بی دفاع می نشینند و آنها را با یک گازگرفتگی کوچک از پای در می آورند، هاری به سرعت در بدن نفوذ می کند و اگر به موقع درمان نشود موجب مرگ قربانی خواهد شد.

بدین سان اولین مرگ در شهرستان هیرمند جایی در شمال سیستان رخ داد، مرزی که سگ های ولگرد از آن وارد شده بودند، پس از آن 6 مورد گازگرفتگی موجب به مرگ دیگر در نقاط مختلف سیستان رخ می دهد تا شمار تلفات هاری به عدد هفت برسد.

 

 

 

 

 

 

 

به گفته مسئولین دانشگاه علوم پزشکی زابل در 6 ماه اول سال جاری بیش از دو هزار سگ گرفتگی در منطقه سیستان رخ داده است، که در این بین 7 نفر جان خود را از دست داده اند.

رییس مرکز بیماریهای مشترک حیوان و انسان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور در جلسه کنترل این بیماری در زابل،گفت: درسال جاری درکشور 9 مورد تلفات ناشی از بیماری هاری اتفاق افتاده است که 7مورد از این تلفات درمنطقه سیستان بوده است.

عرفانی  بااشاره به پرهزینه بودن واکسن هاری گفت: تاکنون بیش از ٢ هزار نفر درمنطقه سیستان واکسینه شده اند و این واکسن برای هر شخص به صورت رایگان در سه تا پنج نوبت تزریق می شود.

 

 

 

 

 

همچنین این آمار نشان می دهد که بیش از 90 درصد مرگ و میر بر اثر هاری در کشور در منطقه سیستان استان سیستان و بلوچستان رخ داده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل نیز در این جلسه گفت:هم مرز بودن کشور ایران و سیستان با کشور افغانستان باعث شده تا مهم ترین و خطرناکترین بیماری مشترک بین حیوان و انسان در منطقه سیستان شیوع پیدا کند.

اکبری افزود:در شش ماهه اول سال ٩٦ در سیستان بیش از ٢ هزار مورد حیوان گزیدگی داشتیم و 100درصد آمار مبتلایان به بیماری هاری بر اثر سگ گزیدگی است.

 

 

 

 

 

 

اما صبر و استقامت مردمان منطقه سیستان به تسلیت مسئولین وابسته نیست، مشکل آنان امروز عدم توجه مسئولین به اجساد سگ های کشته شده توسط دهیاری ها و شهرداری ها است، اتلاف سگ ولگرد پس از شیوع بیماری هاری در سیستان آغاز شد اما در این بین مامورین جمع آوری این سگ ها بی توجه به بهداشت محیط اطراف خود و شهروندان هستند.

اجساد رها شده در اواسط روستاها بوی نا مطبوعی تولید می کند، به طوری که ممکن است بسیاری از بیماری های نا علاج از جسد مرده این سگ های ولگرد به انسان ها منتقل شود.

در بخش قرقری شهرستان هیرمند یکی از اجساد سگ های ولگرد که روزها در اواسط خیابان رها شده بود پس از انتشار عکس های آن در فضای مجازی توسط شهروندان جمع آوری می شود.

پیشتر از این نیز در جنوب این شهرستان لاشه سگ های ولگرد در این اواسط خیبان رها شده بود که باعث شده بود موجی از نارضایتی روستائیان در میلک شهرستان هیرمند به دنبال داشته باشد.

یکی از شهروندان بخش قرقری شهرستان هیرمند به ندای هیرمند از  افزایش سگ های ولگرد در این بخش خبر داد و گفت: در روزهای محرم که دسته های عزاداری بیرون از مساجد سینه می زندند سگ های ولگردی که مشکوک به هاری بودند باعث ترس و وحشت شهروندان شده بود.

وی همچنین گفت:  در روزهای اخیر نیز یکی از شهروندان برج میرگل شهرستان هیرمند، نیز بر اثر گازگرفتگی سگ های ولگرد از دنیا رفته است.

 

 

 

 

 

 

 

مهمترین مسئله ای که  امروزه خانواده ها را نگران تر از قبل کرده است، همزمانی افزایش سگ های ولگرد، و بازگشایی مدارس است.

دانش اموزان برخی از روستاهای بخش قرقری شهرستان هیرمند، به طور کل پنج کیلومتر در روز برای رسیدن به مدرسه پیاده روی می کنند و از بیابان های خشک و ترسناک می گذرند، در این بین نگرانی خانواده ها از حمله سگ های ولگرد به این دانش آموزان است.

سیستان این روزها در حال جان کندن برای بقا است، سیستانی که روزگاری مهد تمدن و زیبایی بود اکنون وابسته به اقدام و دستور یک مسئول پشت میز نشینن شده است .

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۸۶۴


ارسال