پنجشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۷ ,20 September 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۱
گزارشی از مردمانی با همتی به بلندای قله تفتان؛
عشایر؛ جهادگران عرصه اقتصادمقاومتی/ وجود 4500 خانوار عشایر در خاش
 
عشایر جنوب شرق کشور همیشه به صفا، یک‌رنگی، مهمان‌نوازی و سلحشوری معروف بوده‌اند و این قشر از جامعه همواره بعنوان جهادگران عرصه اقتصاد مقاومتی هستند و سهم بزرگی در این عرصه ایفا می کنند تا جایی که می توان آنها را الگویی در اقتصاد مقاومتی معرفی کرد اما نیازمند رسیدگی و توجه ویژه دولت به مشکلات این قشر هستند.
به گزارش عصرهامون، به نقل از تفتان ما، عشایر شهرستان خاش همیشه به صفا، یک‌رنگی، مهمان‌نوازی و سلحشوری معروف بوده‌اند و کارنامه پرافتخار عشایر در دوران هشت سال جنگ تحمیلی و دفاع مقدس گویای این مسئله است.
عشایر این شهرستان مانند سایر مناطق از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌روند و از طریق پرورش دام امرار و معاش می‌کنند.
در واقع عشایر بیشتر احتیاجات و نیازمندی های خود را از طریق امکانات و وسایلی که در اختیار دارند، تهیه می‌کنند و زندگی ساده و باصفای آنان در دامن طبیعت، در هیچ خانه مجللی تجربه‌شدنی نیست.
علی ای حال لبنیات تازه، روغن حیوانی، گوشت تازه و زندگی پرتحرک و سالم موهبتی است که عشایر از آن استفاده می کنند و با تهیه مواد خوراکی مانند کشک، به‌نوعی برای زمستان آذوقه ذخیره می‌کنند و عشایر در کنار سختی‌هایی که جهت گذراندن زندگی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، زندگی را بسیار ساده می‌گیرند.
 
* وجود چهار هزار و 500 عشایر در شهرستان خاش
رئیس اداره امور عشایری شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با تبریک روز روستا و عشایر، اظهار کرد: در شهرستان خاش چهار هزار و 500 عشایر با جمعیت ۲۵ هزار نفری به کار دامداری مشغول هستند.
امین الله میرکازهی بیان کرد: در شهرستان خاش بیش از ۱۸۰ هزار راس دام سبک وجود دارد و تمام سال حدود یکصدتن گوشت قرمز توسط عشایر تولید می شود که می تواند بخشی از نیاز گوشت خاش را تأمین کنند.
میرکازهی با اشاره به جایگاه مهم روستاییان و عشایردر عرصه های تولیدی و اقتصادی، تصریح کرد: روستایی مظهر خود کفایی است و نقش آن ها در عرصه های مختلف خدمت رسانی به نظام مقدس جمهوری اسلامی مثال زدنی است.
وی با بیان اینکه تعداد زیادی از عشایر خاش داری چشمه سارها و اراضی کشاورزی هستند، گفت: اداره امور عشایری به منظور مهار و تامین آب شرب و کشاورزی این عشایر زحمتکش و سخت کوش از سال گذشته تا کنون 35  هزار متر لوله آب بصورت رایگان به آنان تحویل داده است.
رئیس اداره امور عشایری شهرستان خاش افزود: عشایری که اراضی کشاورزی دارند در فصولی که کوچ نمی کنند در این اراضی مشغول بکار کشاورزی هستند و محصولاتی از قبیل گوجه فرنگی، بادمجان، فلفل، گندم، جو و یونجه کاشت و تولید می کنند.
وی با بیان اینکه ضرورت دارد که همه دستگاه های اجرای برای اسکان عشایر و خدمت رسانی به این قشر تولید کننده با اداره عشایری شهرستان همکاری کنند، خاطرنشان کرد: روز روستا و عشایر فرصت مناسبی است  برای نشان دادن توانمندی‌ها و ظرفیت‌های توسعه روستاها و باید از این فرصت به نحو شایسته‌ای در شهرستان  خاش بهره‌برداری شود.
 
* عشایر جامه تولید کننده هستند
میرکازهی ادامه داد: عشایر جامه تولید کننده هستند که جهت فصل زمستان و تامین علوفه دامهایشان نیاز به مساعدت دارند که تامین سرمایه در گردش از طریق شرکت تعاونی عشایری می تواند در این زمینه کارساز باشد.
وی با اشاره به فرموده امام خمینی(ره) مبنی براینکه عاشیر ذخایر انقلابند، بیان کرد: اداره امور عشایری در راستای خدمت رسانی به قشر زحمتکش عشایر از هیچ کمک و مساعدتی دریغ نمی کند.
میرکازهی روز ملی روستا را به تمامی تلاشگران این عرصه تبریک و افزود: با نامگذاری 15 مهرماه به عنوان روز ملی روستا وعشایر اهمیت روستا و روستانشینان وعشایربیشتر مورد توجه همگان  قرار می گیرد.
رئیس اداره امور عشایری شهرستان خاش گفت: با هدف بهره برداری از مراتع دشت های گوهر کوه، چاه احمد، پشت کوه، دشت آبخوان و دشت گران عشایر در این مناطق مستقر شدند.
وی بیان کرد: به منظور حمایت از دامداران و تامین خوراک دام تعداد دو کارگاه تولید کنسانتره درشهرستان های خاش و زابل توسط شرکت های تعاونی عشایری نسبت به تولید بخشی از جیره غذایی دام اقدام می کنند و کارگاه خاش در یک شیفت کاری روزانه 16 تن کنسانتره تولید می کند.
 
* بالغ بر 160 هزار واحد دامی را عشایر شهرستان خاش نگهداری می کنند 
میرکازهی با بیان اینکه بالغ بر 160 هزار واحد دامی را عشایر شهرستان خاش نگهداری می کنند، خاطرنشان کرد: عشایر و روستائیان شهرستان خاش در اکثر عرصه ها از قبیل صنعت، کشاورزی، دامداری و همچنین پرورش زنبور عسل و صنایع دستی نقش بسزایی در توسعه , رونق اقتصادی وابادانی  منطقه دارند.
وی با اشاره به توجه مقام معظم رهبری به روستاها و مناطق محروم  جامعه، بیان کرد: رهبر معظم انقلاب توجه ویژه ای به روستاها و توسعه این مناطق کمتر توسعه یافته دارند نامگذاری روز روستا نخستین بار از سوی دولت برای جلب توجه برنامه‌ریزان به توسعه  و آبادانی روستائی مطرح شد.
میرکازهی افزود: بخش مرکزی خاش با تعداد حدود یک و هزار و 700 خانوار و جمعیت بیش از ۱۱ هزار عشایر کوچنده حدودا بیش از ۱۸ درصد جمعیت بخش مرکزی خاش را تشکیل می‌دهند که در کانون‌های مربوط به خود حصور دارند.
وی با بیان اینکه ۴ شهرک عشایری درودی، توحید آباد، قادر آاباد و دهنه دستگرد و اسپه  با حدود بیش از 700 خانوار از شهرکهای عشایری بخش های مرکزی خاش و ایرندگان هستند، گفت: این شهرک ها از اهمیت بالایی در تولید و اقتصاد محلی برخوردارند.
رئیس اداره امور عشایری شهرستان خاش با اشاره به اقدامات  صورت گرفته برای این بخش از جامعه و صورت تقویت آن به منظور تسهیل معیشت و اسکان و کوچ عشایر بخش، گفت: بیش از ۴۰ منطقه عشایری در بخش مرکزی خاش به صورت سیار آبرسانی می‌شوند که از مهمترین مشکلات جامعه عشایر بخش آبرسانی سیار با تانکر آبرسان در مناطق عشایری است که در صورت تقویت خودرویی مشکلات به حداقل خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه دغدغه تمامی مسئولین استانی و شهرستانی حل مشکلات و موانع موجود در بخش عشایری است، خاطرنشان کرد: با توجه به کمبود آب در منطقه عشایری دربگ گرنچین و برخی روستاهای عشایری دیگر که آبرسانی به این مناطق جزو اولویت‌های شهرستان است، امید است با همکاری و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی این پروژه‌ها در آینده نزدیک تامین اعتبار و اجرایی شوند.
میرکازهی با بیان اینکه جامعه عشایری در طول چند دهه گذشته، علیرغم کاهش سهم آن در جمعیت شهرستان در فرایند توسعه و تولید نقش فزایند‌ه‌ای داشته است، افزود: کمبود اعتبار و پراکندگی جمعیت روستایی و عشایری و صعب العبور بودن برخی نقاط عشایری مهمترین مشکل این قشر از جامعه است.
وی با بیان اینکه علیرغم نقش عشایر در‌ توسعه اقتصادی کشور سهم آنان با وجود‌ خدمات خوبی که بعد از انقلاب به این قشر موثر داده شده است، اذعان کرد: اما هنوز در برخورداری از خدمات مناسب با شرایط مطلوب فاصله دارند.
میرکازهی با تاکید بر رسیدگی به نیازهای روستائیان و بخصوص عشایر منطقه اظهار کرد کرد: رسیدگی به مشکلات مناطق محروم وکمتر توسعه یافته از اولویت های دستگاههای اجرایی است بطوریکه یکی از مهمترین  اهداف نظام رسیدگی به امور مستضعفان و روستائیان است.
انتهای پیام/3028
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۸۷۰
مرجع : تفتان ما


ارسال