جمعه ۳۰ شهريور ۱۳۹۷ ,21 September 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۷
با پا در میانی علماء و ریش سفیدان؛
دو طایفه «شهنوازی» و «سالارزهی» در سیستان و بلوچستان پس از 20 سال نزاع و درگیری صلح و سازش کردند
 
اختلاف و درگیری دو طایفه «شهنوازی» و «سالارزهی» سیستان و بلوچستان که 20 سال طول کشیده بود، با وساطت و پا در میانی علماء، معتمدان، ریش‌سفیدان طوایف و بزرگان قبایل شهرستان خاش به صلح و سازش انجامید.
به گزارش عصرهامون، به نقل از تفتان ما، محمداکبر چاکرزهی فرماندار شهرستان خاش در نشست صلح دو طایفه شهنوازی از بخش مرکزی خاش و سالارزهی از بخش نوک آباد، با بیان اینکه مردم ما مردمی هستند که خصلت‌های بسیار خوبی دارند، اظهار کرد: در میان تمامی اقوام آریایی و آسیایی در بسیاری از این خصلت‌ها سرآمد هستند که از این خصلت‌های خوب می‌توان به مهمان‌نوازی این مردم خونگرم اشاره کرد.
وی تصریح کرد: ما باید با بحث"پیشگیری" این اختلافات را به حداقل برسانیم و بهترین راهکار این است که ما اختلافات فردی را رفع کنیم و نگذاریم، این اختلافات توسعه یابند.
فرماندار شهرستان خاش گفت: درگیری ها و اختلافات قومی سبب اختلال در مسیر خدمت رسانی و در نتیجه پیشگیری از عناصر توسعه در جامعه می شود.
وی افزود: نگاه نظام اسلامی بر رافت و عطوفت و مهربانی است و هر چه در جامعه وحدت حفظ شود به اقتدار و عظمت کشور می افزاید و دشمنان از رسیدن به اهداف خود ناکام می مانند.
چاکرزهی بیان کرد: متاسفانه برخی افراد در کنار خصلت های خوب، خصلت لج بازی نیز دارند و  بسیاری از افراد به جرم طایفه به قتل می‌رسند که این اختلافات سر مسائلی صورت می‌گیرد که ارزشی ناچیز دارند و یا ارزشی ندارند و ما با این فرهنگ و رسوم زندگی می‌کنیم و باید این فرهنگ در بین مردم جا بیفتد که اختلافات فردی به اختلافات طایفه‌ای تبدیل نشود.
وی با بیان اینکه بزرگ کسی است که اجازه ندهد، این اختلافات به وجود بیاید، اذعان کرد: ما که این اختلافات را رفع کردیم، بزرگ نیستیم، در واقع ما باید فرهنگسازی کرده و به
سمت قانونمند شدن حرکت کنیم و اگر از اول مشکلی پیش بیاید، افراد باید از راه قانونی عمل می‌کردند.
فرماندار شهرستان خاش با بیان اینکه این صلح و سازش ها باعث برقراری امنیت پایدار در منطقه می شود، اظهار کرد: مردمان این خطه باید همواره به نظام و میهن اسلامی وفادارا باشند تا شاهد رشد و توسعه این مناطق باشیم.
همچنین شماری از امامان جمعه و معتمدان خاش نیز بر ضرورت رفع مشکلات و اختلافات قومی و توجه به مباحث وحدت و همبستگی در جامعه تاکید کرد.
گفتنی است؛ این نشست با حضور فرماندار، علمای شهرستان از جمله مولوی عثمان قلندرزهی، مولوی عبدالستار حسین زهی؛ مولوی عبدالواحد ریگی، فرماندهی انتظامی، بخشداران مرکزی و نوک آباد، سردار خوبیار خان شهنوازی، سردار ولی محمد کرد، رئیس دفتر نماینده شهرستان، نماینده دادگستری شهرستان و جمعی از ریش سفیدان و معتمدین و طرفین درگیری در محل مهمانسرای فرمانداری خاش برگزار و پس از ۲۰ سال به این نزاع خاتمه داده شد.
انتهای پیام/3028
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۸۹۳
مرجع : تفتان ما


ارسال