چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ,24 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
با هدف آشنایی دانش آموزان با ورزش های کهن، سه جشنواره بازی های بومی و محلی دیگر در سطح مدارس شهرستان سراوان به همت هیئت بومی و محلی شهرستان برگزار شد.
به گزارش عصرهامون، به نقل از شستون؛ هیئت بازی های بومی و محلی شهرستان سراوان این بار در سالن دبیرستان دخترانه آرزو شهر گشت، دبستان شمس تبریزی و دبیرستان نمونه پسرانه شهید مطهری سراوان جشنواره بازی های بومی و محلی در‌ رشته های کپک،‌ دو میدانی، طناب کشی، مچ اندازی، بولینگ فوتبال را با هدف آشنایی با ورزش های کهن برگزار کرد.
مراد شیخ زاده رئیس هیئت بازی های بومی و محلی شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون اظهار داشت: کودی کودی (کبدی)، کپک، کوش کوش خانگی، اشکندری، جی، مجول، جوجو، سیه طال، چوک، اشکناروک عمده بازی های گروهی و انفرادی بود که دراین مراسم توسط دانش آموزان اجــرا شد.
 
وی افزود: در بازی "کودی کودی" (کبـــدی ) که توسط دانش آموزان پنجم دبستان شهید دهقان با دو تیم ۶ نفره در مساحت ۳۲ متر مربع  با نام تیم های امید گشت و سخت کوشان به مرحله اجرا در آمد که بعد از نیم ساعت بازی نفس گیر و دو شادوش در نهایت تیم امید گشت بازی را به نفع خود پایان داد.
 
رئیس هیئت بازی های بومی و محلی سراوان اظهار داشت: در بازی مهیّج  کپک که در زمینی خط کشی شده توسط دو تیم ۶ نفره با نام های ببــر بلوچستان و شیــر بلوچستان توسط دانش آموزان پایه ششم دبستان جلال آل احمد برگزار شد، در آخر تیم دوم موفق به شکست حریف شد و تپه را فتح کرد.
 
شیخ زاده ادامه داد: "کوش کوش خانگی" که از بازی های قدیمی و  بسیار جالب این منطقه است، در قالب دو گروه ۴ نفره با تیم های شاهین و اتحاد اجرا شد که در پایان گروه شاهین موفق به حدس صحیح پاسخ شد و به خط پایان رسید.
وی اضافه کرد: بازی درگیرانه و رقابتی  "اشڪندری" توسط تیم های ۶ نفره در مدت زمان ۱۵ دقیقه اجرا شد و تیم عقرب سیاه با قاطعیت موفق به پیروزی در این رشته شد.
 
رئیس هیئت بازی های بومی و محلی با بیان اینکه در رشته طناب کشی، چهار تیم با هم به رقابت پرداختند که در نهایت تیم ستاره گشت برنده مسابقه شد، گفت: در قسمت هنر نمایی با توپ که  ۲۰ نفر شرکت کننده داشت، فرهاد گمشادزهی، یوسف حسین بر و علی گمشادزهی به ترتیب مقام های اول تا سوم را از آن خود کردند.
شیخ زاده بیان داشت: دیگر بازی های بومی محلی مانند جـــــیّ، اشکناروک، مجول، جو جو ، سیّه طال و چوُشک همزمان و به صورت دوستانه توسط دانش آموزان و بقیه شرکت کنندگان برگزار شد.
 
 رئیس هیئت بازی های بومی و محلی سراوان گفت: مسابقات ورزشی در رشته های طناب کشی، مچ اندازی، کپک و دو همگانی در دبستان شمس تبریزی برگزار شد.
 
شیخ زاده افزود: در مسابقات طناب کشی چهار تیم، در رشته مچ اندازی ۲۵نفر، در رشته کَپگ چهار تیم و در رشته دو همگانی نیز پنجاه نفر شرکت داشتند.
 
وی با بیان اینکه در مسابقات طناب کشی تیم پسران با ایمان به مقام اول رسید، خاطر نشان کرد: عامر ملازهی، لیاقت باهور زهی و مصطفی دهواری در مسابقات دو میدانی به تربیت مقام های اول تا سوم را از آن خود کردند.
رئیس هیئت بازی های بومی و محلی با بیان اینکه در مسابقه کپک تیم پسران با ایمان مقام اول را کسب کرد، گفت: در بازی مهیج مچ اندازی داوود دهوار و امیردهواری مقام اول و یاسین دهواری به مقام دوم دست پیدا کردند که در این دور از مسابقات به پنج نفر از برندگان نیز جوایز اهدا شد.
 
 
شیخ زاده با بیان اینکه جشنواره بازی های بومی‌ و محلی در دبیرستان نمونه پسرانه شهید مطهری هم برپا شده است، گفت: این سری از مسابقات که در رشته طناب کشی، هفت سنگ، بولینگ فوتبال و کپک برگزار شده بود از ساعت ۱۸ و‌ ۳۰ دقیقه عصر آغاز و تا ساعت ۲۱ شب ادامه داشت.
وی ادامه داد: در رشته طناب کشی چهار تیم، هفت سنگ ۶ تیم، کپک امدادی ۶ تیم و بولینگ فوتبال ۳۸ نفر شرکت داشتند که در مسابقات طناب کشی تیم بیمارستان رازی سراوان، در رشته هفت سنگ تیم پرسپولیس و مسابقه کَپگ امدادی تیم مدرسه نمونه به مقام قهرمانی دست پیدا کردند.
 
رئیس هیئت بازی های بومی و محلی ادامه داد: در مسابقات انفرادی بولینگ آقایان، نادر آسکانی، عبدالله رئیسی و مبین دهواری خاص به ترتیب مقام اول تا سوم را کسب کردند که به تیم های قهرمان و نفرات اول تا سوم بولینگ به رسم یاد بود با اهدای جوایز نفیس تجلیل شد.
شیخ زاده در پایان با اشاره به اینکه در قسمت فرهنگی و سئوالات قرآنی نیز به پنج نفر از شرکت کنندگان که پاسخ‌ صحیح را دادند نیز با اهدای جوایز قدر دانی شد از از همکاری و همیاری آموزش و پرورش، هنرستان جهان پهلوان تختی، مسئولین دبیرستان دخترانه آرزو، مسئولین دبیرستان نمونه شهید مطهری سراوان، مسئولین دبستان شمس تبریزی و همچنین اعضای هیئت بومی محلی تشکر کرد.


 

  •  
ش
ش

س
  
 

  •  

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۱۳۱
مرجع : شستون


ارسال