پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ,13 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۳
گزارشی از مشکلات سر راه جوانان سیستان و بلوچستان در ورزش؛
کسب مدال های رنگی در سایه بی رنگی دولت/ ورزشکاران جنوب شرق چشم انتظار دریافت خدمات دولتی ها
 
ورزش و فعالیتهای ورزشی در شهرستان خاش در سایه کم توجهی و بی مهری های مسئولان رو به افول نهاده و ورزشکاران و تیم های پر توان ورزشی برای اعزام به مسابقات مختلف درمانده اند.
به گزارش عصرهامون، به نقل از تفتان ما، ورزش به عنوان یکی از مهمترین ارکان تأمین شادابی و سلامتی جسم و روح و نیز شاخص اصلی اجتماعی و فرهنگی در زندگی امروز نقشی اساسی و بنیادی دارد.

در این بین مربیان و کارشناسان با فعالیت های گسترده ای که در عرصه زیرساخت ها و ورزش همگانی انجام داده اند، توانسته نقش پررنگی در فراگیرکردن ورزش در سبد خانواده ها و فراهم کردن زمینه ای برای ورزش در دورترین و محروم ترین مناطق کشور داشته باشد.
با ادامه چنین فعالیت های بارزی که به همت کارشناسان، مربیان، علمی و آموزشی در سطح ورزش کشور در حال پیاده سازی است، می توان آینده روشنی را پیش روی ورزش کشور قرار داد، آینده ای که باعث بالا رفتن ضریب سلامتی و کاهش آسیب های اجتماعی کشور از پیامدهای مبارک آن باشد.
علی ای حال ورزش در جامعه نه تنها امروز باعث سلامتی و شادابی می شود بلکه توانسته مرزها را درهم بنوردد و سبب دوستی و وحدت شود به طوری که ورزش در دنیا رنگ، مذهب، جنسیت، جغرافیا و قومیت نمی شناسد و همه بدون هیچ دغدغه ای درکنار هم به رقابت می پردازند.
در استان پهناور و جوان سیستان و بلوچستان این موضوع پر رنگ تر است به گونه ای که توانسته اقوام مختلف شیعه و سنی را در سالن ها و اماکن ورزشی گرد هم آورد و سبب غرور ملی شود و ورزش می تواند از بیشتر مسائل و هنجارهای اجتماعی جلو گیری و سبب شخصیت اجتماعی و الگوسازی در میان مردم و جوانان شود.
 
در واقع حمایتهای بسیج، سپاه، شهرداری، بخشداری مرکزی و گاهاً کارخانه سیمان از ورزشکاران و تیم های ورزشی تا حد زیادی به فعالیت های ورزشی در شهرستان خاش جان داده اما دولت عملکردی شاخص در این حوزه نداشته است.
در مبحث ساخت و تجهیز اماکن ورزشی نیز عملکرد دولت زیاد ملموس نبوده و مردم ساکن در مناطق شهری، روستایی و عشایری همچنان در انتظار دریافت خدمات هستند.
 
فعالیتها در رشته های ورزشی کوهنوردی، صعود به تفتان، ورزشهای رزمی، همگانی، فوتبال، فوتسال، والیبال و غیره ویژه بانوان و آقایان باید پربارتر برگزار شوند تا شاخص های کار و حمایت های دولت از ورزشکاران و تیم های ورزشی در جامعه نمود داشته باشد.
در سالهای گذشته با تدابیر بخشداران زمینهای ورزشی و پارکهای مختلفی در نقاط روستایی ایجاد شده اما برای نصب چمن مصنوعی و ایجاد سرسراهای ورزشی و غیره اقدام موثری از سوی مسئولان اداره ورزش و جوانان صورت نگرفته است.
 
برگزاری مسابقات ورزشی مناسبتی در رشته های مختلف گرچه به ورزشکاران پرتوان در شهرستان خاش امید می دهد اما برای انجام فعالیت های مستمر ورزشی و حرفه ای کردن ورزش نیاز به حمایت های ویژه دولت به شدت احساس می شود.
کارخانه سیمان، شهرداری و سپاه خاش و جلب حمایتهای خیران از سوی بخشداری مرکزی در سالهای اخیر به داد ورزش خاش رسیده اند اما انتظار حمایت بیشتری از آنها می رود ولی انتظارات ویژه و گسترده تر از دولت است که بیشتر به نیازهای جامعه ورزشی خاش توجه کند.
 
انتهای پیام/3028
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۱۹۸
مرجع : تفتان ما


ارسال