پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ,13 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تراژدی حذف تابلوهای راهنمای شهری دوستمحمدخان در شهرستان هیرمند باعث بروز شایعات و نگرانی در اذهان عمومی مردم گردیده است.

به گزارش عصر هامون به نقل از  ندای هیرمند؛ همواره در طول تاریخ بزرگترین عاملی که مردم را از هم دور می سازد نبود همدلی و عدم توجه به ریشه ها و اصالتها و نادیده گرفتن سنت ، باور، عقاید مردم و عدم رعایت شخصیت افرادی که در سالیان دور خدمتگزار مملکت و مردم بوده اند ؛می باشد.

تراژدی حذف تابلوهای راهنمای شهری دوستمحمدخان در شهرستان هیرمند باعث بروز شایعات و نگرانی در اذهان مردم فهیم آن خطه گردیده است.

حال این سوالات ذهن را متبادر میسازد که آیا شورای اسلامی شهر به دنبال تغییر نام دوست محمد خان  است؟ و یا اینکه به علل طوفانهای شدید، فرسودگی حلب وقطعات فلزی ،یابراثرگذر زمان رنگ و روی تابلوها ازبین رفته؟ویا اینکه  دنبال تصویب مصوبه ایجاد تابلوهای جدید و قابل دید و شفاف و زیبا و یکپارچه راهنمای شهری در ورودی ها،خروجی ها و کلیه معابر داخل شهر هستند.

باتوجه به این همه مشکلات ساختاری و تشخیص وتعیین اولویتها آیا تغییر نام شهر ضرورتی اول ارزیابی گردیده است،امیدوارم دنبال جایگزین ساختن نامی دیگر برای دوست محمد خان نباشند زیرا تغییر زمانی میسر ولازم الاجراست که نام فعلی مشکلی داشته باشد!

درصورتیکه اسنادرسمی و کتب تاریخی حاکی ازآن است که دوست محمدخان در طول دوران حیات پرافتخارش انسانی شریف،زحمتکش ودرمقابل توسعه طلبی ها وجاه طلبی های خوانین افغان بخاک ایران زمین ،شجاعتی بی نظیر و با طایفه و همفکران خود سد و دژی تسخیر ناپذیربوده است.

ده دوست محمدخان حدود ۱۴۰سال قبل برابر۱۸۷۵میلادی توسط علیخان سخی پدر سردار دوست محمدخان  احداث گردیده که قبل از آن این منطقه جنگل وسیع وانبوهی ازدرختان گز بوده است وهدف از احداث روستا نیز این بوده که سرداران و خوانین افغانی  برای مردم منطقه سیستان خصوصا ساکنین نوار مرزی مزاحمت و رعب و وحشت ایجاد نموده و‌گاهی گله های گوسفندان سیستانی ها را  می ربوده اند.

به طورکلی هدف اصلی تامین امنیت و حراست از مرزهای شرقی و جلوگیری از دست درازیهای افاغنه به رهبری استعمار پیر انگلیس دراین نقطه مهم و استراتژیک بوده است.

 این ناحیه درسال ۱۲۶۳خورشیدی ۲۰۰خانوار جمعیت داشته و یک آسیاب بادی، درآن زمان که حشمت الملک عهده دار حکومت سیستان بوده و باید مالیات اراضی کشاورزی به وی پرداخت می شده است، اما سردار دوست محمدخان سارانی مالیات را برخلاف رویه معمول وحاکم مستقیم به مرکز پرداخت میکرده است.

این عامل باعث کدورت شدید بین حشمت الملک و دوست محمدخان گردیده و برای اینکه از وی انتقام گیرد به طرز ناباورانه ای و خودسرانه مالیات را افزایش داد.

درچنین فضایی سردار دوست محمد خان نه تنها دستورات اورا تمکین نکرد بلکه شکوائیه ای برعلیه این حاکم محلی مستبد وخودخواه تنظیم و به مرکز فرستاد؛ نتایج منفی این نافرمانی  تبعیدبه کلاته عابدین یا رحیم آباد فعلی بیرجند بود،اما بازهم این حرکت انتقام جویانه تحقیری تخریبی؛ باعث نشد تا سردارمجری حلقه بگوش دستورات و خودکامگی حشمت الملک باشد و همچنان با تمام فشارهای ناجوانمردانه در مقابل او ایستادگی می کرد.

مع الوصف انسان هیچگاه فکر نمیکرد که اعضای محترم شورای شهر دوست محمد که با رای مستقیم مردم انتخاب شده و نمایش خیره کننده از خرد جمعی مشارکت جمعی و تبلور شور و مشورت برای اتخاذ تصمیمات منطقی که منافع عامه و خیر صلاح مردم را سبب شده و به تحکیم وحدت و گام نهادن در مسیر توسعه و پیشرفت کمک کند وخود نیز از دل مردم واز اقشار فرهیخته و آگاه  هستند؛ نسبت به تغییر نام شهر دوست محمد اقدام نمایند.

چراکه بر اساس اصول ششم، هفتم،صدم الی یکصد وششم  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده۷۰،۷۱ و۷۳قانون  تشکیلات ،وظایف ،انتخابات  شوراهای اسلامی کشورجایگاه مهم شورا ازطریق آرای عمومی،ارکان تصمیم گیری واداره امورکشور،ارائه طرح ها درقالب ملی محلی،رعایت تصمیمات توسط مسوولان، و نیاز سنجی پیگیری.شناخت و انعکاس مطالبات، مشکلات فرهنگی،عمرانی،آموزشی بهداشتی، محیط زیست، معماری و شهرسازی و تقویت مشارکت مردمی و هماهنگی و تصویب طرحها و مصوبات می باشد.

آیا در شرایط کنونی شهر به درجه ای از رشد،پیشرفت وتوسعه همه جانبه رسیده  و تمام مشکلات وسیع فرهنگی، اجتماعی وناهنجاری های مختلف ازقبیل اعتیاد،مواد مخدر،اشتغال،صنعت،تولید،کشاورزی،مبادلات مرزی با بهره حداکثری از این موقعیت استثنایی در راستای منافع ملی و تهاجم و شبیخون فرهنگی گسترده که اعتقادات و باورهای فرهنگی ،تاریخی، مذهبی ما را هدف قرار داده است وهزاران دردو رنج با مصوبات و طرح های راهبردی عملیاتی و راهگشای شما ودیگر دست اندرکاران مصایب حل شده است.

امید است تغییر نام شهر دوست محمد شایعه ای بیش نباشد و شورای اسلامی شهر دوستمحمد با وحدت وهمدلی و تقویت گفتمان برادری وبرابری بعنوان شاه کلید توسعه  ، عملیاتی نمودن شعار از مردم با مردم و درخدمت مردم ،تلاش وافر،پرهیز از جزیره ای عمل کردن،نظارت مدبرانه برتمامی عملکردها وطرحهای اجرایی تقویت حضور ومشارکت مردم و تعامل عزت مند با دیگر دستگاهای اجرایی با ترسیم سندچشم انداز توسعه راهبردی شهردوست محمدخان همت گمارند.

یادداشت: پرویز سارانی

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۲۸۳


ارسال