چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ,12 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۱
مدیر جهاد کشاورزی خاش خبر داد؛
آغاز برداشت یونجه از سطح سه هزار هکتار مزارع شهرستان خاش/ سالانه ۶ هزار تن محصول یونجه در خاش برداشت می شود
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش از آغاز برداشت یونجه از سطح سه هزار هکتار از اراضی این شهرستان خبر داد.
به گزارش عصرهامون،  امان الله طوقی در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: کشت یونجه  14 درصد از محصولات زراعی خاش را به خود اختصاص داده است که 50 درصد آن به صورت مکانیزه آبیاری می شود.
وی با بیان اینکه محصول زراعی یونجه در سطح سه هزار هکتار از اراضی کشاورزی خاش به طور مکانیزه انجام می شود، تصریح کرد: سالانه 6 هزارتن محصول یونجه در خاش برداشت و یونجه تولید شده در این شهرستان علاوه بر مصرف داخلی به سایر شهرستان های سیستان و بلوچستان نیز عرضه می شود.
طوقی با بیان اینکه محصول یونجه شهرستان خاش یکی از مرغوب‌ترین محصولات تولیدی استان برای خوراک دام است، گفت: مرغوبیت محصول یونجه این شهرستان برای خوراک دام از دلایل مهم میزان تقاضا و صادرات آن به سایر استان‌های همجوار است.
وی با بیان اینکه برداشت یونجه به وسیله دستگاه های سوور «دروگر»، ریک «ردیف کن» و بیلر «بسته بند» انجام می شود، افزود: یونجه یک گیاه علوفه‌ای چند ساله است و در میان گیاهان علوفه‌ای یونجه به علت کیفیت خوب، خوش خوراکی و دارا بودن ذخایر غذایی از قبیل مواد معدنی مختلف کلسیم و انواع ویتامین‌ها به ویژه A و C مواد پروتئینی برای دام دارای اهمیت است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش خاطرنشان کرد: آبیاری نوین در مزارع یونجه خاش نیز به صورت آبیاری از مرکز، کلاسیک ثابت،  بارانی،  قطره ای  و بارانى  انجام می شود و بخش های ایرندگان، نوک آباد و مرکزی عمده نقاط کشت و تولید یونجه در  شهرستان خاش است.
وی بیان کرد: ارزش این گیاه به علت غنی بودن مواد غذایی موجود آن تنها برای دام مناسب نیست و کاشت این گیاه تأثیر بسیار مهمی در اصلاح زمین‌های زراعی از طریق تهویه زمین، برقراری تناوب و پایین آوردن آب سطحی زمین، ازدیادخاک و افزایش موادآلی دارد.
طوقی با بیان اینکه شهرستان خاش از نظر تولید یونجه و پرورش دام سبک و سنگین قطب تولید محصولات دامی در استان سیستان و بلوچستان محسوب می شود، ادامه داد: هرسال سطح زیر کشت یونجه در این شهرستان در حال‌توسعه و گسترش است و در فصل زمستان هر 20 روز یکبار برداشت می‌شود.
وی با بیان اینکه کشاورزان خاشی برای تولید علوفه یونجه برای تعلیف دام‌های خود از انواع ارقام بذر یونجه پربازده مناسب با شرایط آب‌ و هوای این شهرستان استفاده می‌کنند، افزود: کشاورزان این شهرستان در طول دوره کاشت محصول از بهار تا پاییز حداقل 4 دوره به شکل مکانیزه برداشت یونجه دارند.
طوقی با بیان اینکه دامداران و کشاورزان خاشی از ارقام پر محصول پایه کوتاه و پایه‌بلند پهن‌برگ استفاده می‌کنند، اذعان کرد: برای جلوگیری از مصرف آب 80 درصد مزارع یونجه به شکل بارانی آبیاری و تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت آن به‌صورت مکانیزه است.
وی اظهار کرد: در شهرستان خاش با توجه به آب‌ و هوای معتدل عمر مفید بذر کاشته شده یونجه بین 6 تا 8 سال بوده و کشاورزان در طول سال از این فرصت استفاده برای تولید محصول بهره می‌برند که شاید در فصول سرد سال برای بسیاری از مناطق دیگر امکان پذیر نباشد.
انتهای پیام/3028

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۳۰۴
مرجع : تفتان ما


ارسال