چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ,24 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۳
گزارشی از بازار داغ لابی گری تعیین استاندار سیستان و بلوچستان
 
سه دسته در استان سیستان و بلوچستان به دنبال استانداران مورد نظر خود هستند که مرور آن خالی از لطف نیست و هر چند برخی رایزنی ها به دنبال تداوم حضور یکساله علی اوسط هاشمی برای اتمام پروژه های بر زمین مانده استان است .
به گزارش عصرهامون، به نقل از تفتان ما، با توجه به اخبار موثق مبنی بر نهایی شدن انتخاب استاندار سیستان و یبوچستان در جلسه روز چهارشنبه گذشته هیات دولت، اما معرفی انجام نشد و بنا بر شنیده ها این برنامه به روز یکشنبه هفته آینده موکول شده و بناست به زودی تکلیف همه استانداران مشخص شده و پرونده تغییرات بسته شود .
 دو اصل مد نظر هیئت دولت و وزارت کشور در انتصابها این است که استانداران غیربومی باشند و هر استاندار 4 ساله هم باید برود و جای خودش را به استانداری دیگری بدهد، هر چند برخی رایزنی ها به دنبال تداوم حضور یکساله علی اوسط هاشمی برای اتمام پروژه های بر زمین مانده استان است .
 اما سه دسته در استان سیستان و بلوچستان به دنبال استانداران مورد نظر خود هستند که مرور آن خالی از لطف نیست .
 دسته اول  جریان فتنه و تندرو تجدیدنظر طلب :
 جریان فتنه در استان سیستان و بلوچستان که شامل بقایای جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین و اغتشاش گران سال 88 می باشند که عمدتا نماد فکری و عقیدتی آنها کانون خاص نواندیش است .
 این گروه برای تسخیر استانداری سیستان و بلوچستان تلاش های گسترده و زیادی به عمل آورده و بعد از ناامید شدن از انتصاب استاندار بومی مد نظرشان و فهم این نکته که دولت در این دوره روی استاندار غیربومی تاکید دارد نهایتا با رایزنی چهره های افراطی سیاسی خود در تهران به استانداری یک گزینه غیربومی و از نزدیکان به سران فتنه راضی شده بودند .
 دسته دوم ) اربابان زر و زور و تزویر :
این گروه مجموعه ای پیچیده و چند لایه هستند که با جوهره اصلی مسائل اقتصادی و کسب قدرت و گاها با رنگ و لعاب های دینی و مذهبی در سایه ارباب حلقه های استان فعالیت و زیست می کنند و عمدتا با لابی و رایزنی های کشوری و استانی به دنبال ایفای نقش موثر در انتصابها هستند و در گذشته نیز توانسته اند با همین رویکرد تعداد زیادی از مدیران ارشد استان در سطوح و ادارات گوناگون را بگمارند و از این انتصابات منفعت ها ببرند .
 این گروه شامل افراد گوناگونی با گرایشات اصلاح طلبی و حامی دولت تدبیر و امید بالاخص در فضای تلگرامی است . این جریان در سیستان و بلوچستان به دنبال استاندار شدن یک گزینه غیربومی دیگر از یک استان با سطح آلرژی بالا در سیستان و بلوچستان هستند تا مسیر رسیدن آنان به منافع اقتصادی و سیاسی شان هموارتر از گذشته شود .
 در همین راستا شنیده شده در روزهای اخیر ، گزینه مدنظر با هماهنگی این گروه به سیستان و بلوچستان آمده و به دیدار برخی از بزرگان استان رفته است و به نظر می رسد که با این رایزنی و دیدارها ، کفه ترازوی تصاحب کرسی استانداری سیستان و بلوچستان را به نفع خود سنگینتر کرده است .
دسته سوم ) منفعت طلبان :
 دسته ای هم در فضای سیاسی اجتماعی استان هستند که از دایره اصلی بازی خارج بوده و هر جا زمینه تحصیل منفعتی هست به دنبال کاسبی خود هستند ، این گروه هم شامل افراد و مجموعه های گوناگونی از برخی نماینده های مجلس گرفته تا برخی چهره های سیاسی سابق و تعدادی از به ظاهر اصحاب رسانه است .
برخی نمایندگان لیست امید ، برخی اعضای شورا و عده ای که این روزها در تلگرام جولان می دهند ( با باج گیری از برخی گزینه های بومی ) به دنبال القاء این مطلب در مردم استان هستند که استاندار فقط باید بومی و در نهایت گزینه دلخواه آنان باشد .
 اما همین منفعت طلبان وقتی فهمیدند که دولت بنا ندارد استاندار بومی بگذارد هر ساعت یک گزینه غیربومی معرفی می کنند، لذا این گروه سر در جیب خود دارند و به دنبال کسی هستند که حداقل منافع آنها را تضمین کند ، هر چند دو گروه عمده بالا هم دنبال منفعت خود هستند .
 و اما مردم :
 علی ای حال در این بین مردم بی گناه، تماشاچی این معرکه ملتهب و پر هیاهو هستند تا ببینند در نهایت چه کسی بناست گره گشای مشکلات_عدیده آنان در حوزه های مختلف در 4 سال آینده باشد .
صبح سحر تغییرات استانداری سیستان و بلوچستان نزدیک است...
انتهای پیام/3028
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۳۰۵
مرجع : تفتان ما


ارسال