سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ,18 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۹
ارگ خان ملک کیانی شاهکار معماری سنتی سیستان
 
ارگ خان ملک کیانی ، واقع در شهرستان هیرمند؛ از اواخر دوران قاجار تا اوایل دوران پهلوی محل زندگی یکی از خان های منطقه سیستان بوده است.

به گزارش عصر هامون به نقل از  ندای هیرمند؛ منطقه سیستان یکی از مهمترین مناطق در کشور است که تاریخ کهن و دیرینه ای دارد؛ وجود آثار باستانی متعدد و همچنین قدمت پنج هزار ساله شهر سوخته گواه این مسئله است.

ارگ خان ملک کیانی یکی از آثار باستانی ایران زمین است که امروزه در شمال منطقه سیستان خودنمایی می کند این ارگ، که به ارتفاع 70 متر بنا شده ساختمان مربع شکلیست که در چهار طرف آن تعداد چهار برج نگهبانی قرار دارد.

این بنای تاریخی از اواخر دوران قاجار تا اوایل دوران پهلوی محل زندگی یکی از خان های منطقه سیستان بوده که در 18 کیلومتری جاده زابل به شهرستان هیرمند واقع شده است.

محمد علی خان کیانی یکی از خان های دوره پهلوی در سیستان است که در گذشته به دلیل نظام ارباب و رعیتی بر مردم این منطقه حکومت می کرده است، این بنای تاریخی به دلیل دور ماندن از رطوبت بر روی تپه بلندی ساخته شده است.

 

 

 

 

رضا بارانی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان هیرمند در این خصوص گفت: این ارگ یکی از مهمترین آثار باستانی در منطقه سیستان است که در ایام نوروز مورد توجه گردشگران بسیاری قرار می گیرد.

وی افزود: قدمت این ارگ نزدیک به  200 سال است که در سال 1392 با همکاری اداره میراث فرهنگی زابل مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

بارانی تصریح کرد: شکل ظاهری این ارگ زیبا به صورت کاروان سراهای قدیمی و در مساحتی بالغ بر 200 متر ساخته شده است.

 رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان هیرمند این بنا را شاهکار معماری سیستانی دانست و افزود: ارگ خان ملک کیانی همانند همه ی آثار باستانی دیگر منطقه سیستان از خشت و گل ساخته شده است.

 

 

 

 

انتهای پیام/

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۳۱۵


ارسال