دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ,10 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۷
گزارشی از حکایت نفت کش های مسافری؛
اتوبوس های که به جای حمل مسافر، سوخت جا به جا می کنند/حقوق مسافران سیستان و بلوچستان در باک اتوبوس قاچاقچیان سوخت
 
وسایل نقلیه مسافری و حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس های بین شهری و کامیون ها در سیستان و بلوچستان یکی از منابع تامین سوخت قاچاق هستند که تاکنون نهادهای نظارتی توفیق چندانی برای برخورد با آنها نداشته اند.
به گزارش عصرهامون، به نقل از تفتان ما،  معضل جدید قاچاق سوخت از جمله محدود موارد قاچاق کالا از ایران به خارج از کشور است که سبب هدر رفت سرمایه در نظام اقتصادی کشور شده است.
در واقع بیشترین میزان قاچاق سوخت در سال های اخیر در جنوب شرق کشور و استان های مرزی روی داده که با این وجود تاکنون راهکار مدونی برای برخورد جدی با این پدیده شوم اقتصادی از سوی مسئولان امر اندیشیده نشده است.
قبل از قانون سهمیه بندی و هدفمندی مصرف بنزین، در جرگه اقلام قاچاق، سوخت بنزین نیز قرار داشت ولی بعد از سهمیه بندی بنزین بیشترین توجه قاچاقچیان به سمت گازوئیل معطوف شده است.
اتوبوس های بین شهری و کامیون ها در سیستان و بلوچستان یکی از منابع تامین سوخت قاچاق هستند که تاکنون نهادهای نظارتی توفیق چندانی برای برخورد با آنها  نداشته اند و بسیاری از مسافران اتوبوس های مسافربری که به زاهدان و یا چابهار سفر داشته اند به یاد می آورند که نیمه شب در میانه راه و مسیرهای انحرافی قاچاقچیان چگونه با کشیدن سوخت از باک های خود کاسبی می کنند و حقوق مسافران و انسان های که با اطمینان بر این ارابه های مرگ و بمب های متحرک سوار می شوند، همواره پایمال می شود.
 
 
 
علی ای حال پیش از این به دلیل اختلاف قیمت بسیار زیاد بنزین در ایران، افغانستان و پاکستان قاچاقچیان به طرف این نوع قاچاق سوق پیدا کرده بودند ولی این روزها هر چند با اختلاف قیمت کمتر ولی قاچاق گازوئیل نیز برای این افراد سودآور است.
طبق نظر بسیاری از کارشناسان و صاحبان نظر قاچاقچیان سودی معادل چهار برابر نرخ گازوئیل در داخل کشور به جیب می زنند و در این بین نباید فراموش کرد که قاچاق بنزین نیز با استفاده از سهمیه کارتهای سوخت همچنان انجام می شود اما ولی این نوع قاچاق به مراتب کاهش یافته است.
طبق مشاهدات عینی خبرنگار تفتان ما، برخی از  کشاورزان نیز عطای کشاورزی و سختیهایش را به لقایش بخشیده و سهمیه سوخت خود را به قاچاقچیان می سپارند تا از این راه منبع درآمدی کسب کنند اما از این نکته نیز نمی شود گذشت که طی سالیان گذشته اقدامات مسئولان امنیتی نیز برای کاهش قاچاق سوخت در شرق کشور و به ویژه استان سیستان و بلوچستان در کاهش این روند تاثیر داشته اما هیچ گاه در توقفش تاثیر گذار نبوده است.
 
* کشف 25 هزار لیتر سوخت قاچاق در روزهای اخیر در شهرستان خاش
 
رئیس اداره تعزیرات حکومتی شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما، اظهار کرد: مأموران یگان امداد شهرستان در نزدیکی پلیس راه خاش به زاهدان به یک اتوبوس مشکوک شدند که پس از توقیف و در بازرسی از خودرو 15 هزار لیتر نفت گاز بدون مجوزهای قانونی کشف کردند.
 
 
علیرضا کیخا افزود: با توقیف خودرو و تحویل سوخت های مکشوفه با ارزش 273 میلیون و 990 هزار ریال به شرکت پخش فرآورده های نفتی، پرونده در تعزیرات حکومتی شهرستان خاش تشکیل شد.
وی بیان کرد: شعبه رسیدگی کننده براساس اقرار متهم، موقعیت منطقه و نحوه کشف سوخت های قاچاق تخلف را محرز دانسته و متخلف را از حیث شروع به قاچاق سوخت علاوه بر ضبط نفت گازهای مکشوفه به پرداخت 273 میلیون و 990 هزار ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم کرد.
کیخا از کشف سوخت قاچاق دیگر در محورهای مواصلاتی شهرستان خاش خبر داد و گفت: مأمورین سپاه پاسداران در منطقه کلکوه به یک دستگاه خودروی تویوتا مشکوک که در بازرسی از خودرو مقدار یک هزار و 700 لیتر سوخت فاقد مجوزهای قانونی کشف و خودرو متوقف کردند.
 
 
وی با بیان اینکه در ادامه پرونده جهت سیر مراحل قانونی به تعزیرات حکومتی شهرستان خاش ارسال شد، افزود: در همین راستا شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات قاچاق کالا و ارز با توجه به اقرار متهم و صورتجلسه کشف و سایر مدارک موجود تخلف را محرز دانست و متخلف را علاوه بر ضبط سوخت های مکشوفه به میزان 31 میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم کرد.
رئیس اداره تعزیرات حکومتی شهرستان خاش با بیان اینکه مأموران یگان تکاوری در حوزه استحفاظی به یک دستگاه خودروی کمپرسی مشکوک شدند، ادامه داد: در بازرسی از این خودرو مقدار 9 هزار لیتر نفت گاز قاچاق را کشف کردند.
کیخا تصریح کرد: با تشکیل پرونده در تعزیرات حکومتی، اقدامات مربوط به رسیدگی پرونده شروع که متهم به شعبه احضار و اظهارات اخذ شد و شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی شهرستان با توجه به اقرار متهم و موقعیت منطقه تخلف شروع به قاچاق سوخت را وارد دانست و متخلف را علاوه بر ضبط سوخت های مکشوفه به میزان 105 میلیون و 360 هزار ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم کرد.
وی با بیان اینکه در مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از مسائل حائز اهمیت استفاده از فناوری های نوین و جدید در بررسی کالاهای وارداتی است، گفت: تا زمانی که این سامانه ها که در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به آن اشاره شده است به بهره برداری نرسد مشکلات در این حوزه استمرار خواهد داشت.
 
 
کیخا افزود: قیمت سوخت داخلی در مقایسه با بازار پاکستان و افغانستان و کشورهای عربی بسیار اختلاف دارد و همین امر بازار غیرقانونی را ایجاد کرده است که هزینه اقتصادی هنگفتی را در برمی گیرد و به اقتصاد کشور ضربه می زند.
وی با اشاره به هزینه خرید بنزین و یا تولید بنزین و گازوئیل، اظهار کرد: در واقع باید این تولید و خرید بنزین در کشور مطابق با نیاز داخلی انجام شود که این امر در حال حاضر روی نمی دهد و بخشی از سوخت خارج از سیستم قانونی هدر می رود.
 
* عدم اشتغال مهمترین دغدغه قاچاقچیان سوخت
 
کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما، با بیان اینکه قاچاق سوخت در کشور جزء معدود مواردی قاچاق معکوسی است که در ایران روی می دهد، اظهار کرد: بیشتر حجم قاچاق در ایران در خصوص کالاهایی است که از خارج از کشور وارد بازار داخلی می شود.
ناصر محمودزهی افزود: افزایش قیمت سوخت در ایران با قیمت سایر کالاها دارای تاثیر مستقیم  است و  اگر بخواهیم با افزایش قیمت سوخت این مشکل را حل کنیم در زمان کوتاه شاهد افزایش نرخ سایر کالاها خواهیم بود که موجب افزایش قاچاق سایر کالاها خواهد شد و تاثیر عینی بیشتری بر اقتصاد داخلی می گذارد.
 
 
وی کنترل مرزها و ایجاد اشتغال و شناور کردن نرخ بنزین معادل بازار کشورهای همسایه در مرزها را راه حل مشکل دانست و گفت: اگر مشکل اشتغال در مرزها وجود نداشته باشد کمتر کسی خطر قاچاق سوخت را به جان می خرد و حلقه مردم محلی بیکار که مورد سوء استفاده قاچاقچیان عمده هستند نیز از گردونه حذف خواهد شد و عملا قاچاق سوخت برای افراد سوء استفاده گر سخت تر خواهد شد.
 محمودزهی اظهار کرد: سیستان و بلوچستان دروازه ورود قاچاقچیان است و به دلیل نزدیکی با دو کشور پاکستان و افغانستان همیشه مورد توجه قاچاقچیان است و لذا باید مسئولین در خصوص این معضلات تدابیر لازم را بیاندیشند.
انتهای پیام/3028
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۳۴۰
مرجع : تفتان ما


ارسال