دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ,10 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۶
گزارشی از رخنه موریانه‌وار "حاشیه‌نشینی" بر جان شهرها؛
جنوب شرق کشور رکورددار حاشیه نشینی/ توسعه نامتوازن شهری عامل ایجاد حاشیه نشینی و ساخت و ساز غیرمجاز
 
حاشیه نشینی یکی از مشکلات دامن گیر امروز شهرهاست که در جنوب شرق کشور با رشد فزاینده ای همراه بوده و جمعیت بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است و این معضل، بحران‌هایی مانند قتل، اعتیاد، سرقت، کودکان کار و زنان خیابانی را به وجود آورده و دستگاه های متولی نیز تاکنون نتوانسته اند اقدامات بازدارنده ای داشته باشند.
به گزارش عصرهامون، به نقل از تفتان ما، این روزها اسکان غیررسمی گروهی از افراد در حاشیه شهرها، پدیده ای به نام حاشیه نشینی را به وجود آورده که علاوه بر ساکنان حاشیه شهر، سایر شهروندان نیز از آسیب های آن در امان نیستند.
در واقع نبود نظارت کافی بر حاشیه شهرها، این مناطق را به مراکزی امن برای متخلفان تبدیل کرده تا جایی که حتی ساکنان قانونی این مناطق از خطرات در امان نیستند.
سرقت، بزهکاری، خرید و فروش مواد مخدر، مشکلات اخلاقی و سایر مشکلات از جمله معضلاتی هستند که می توان ریشه آن را در حاشیه نشینی جست و جو کرد.
 
 
حاشیه نشینان همان مهاجرانی هستند که شاید به دلیل مسائل مالی و مزیت های کم روستاهایشان جهت کسب ظرفیت و مزیت های بیشتر به حاشیه شهرها پناه می آورند و چون به عنوان نیروی انسانی مازاد در حاشیه شهرها زندگی می کنند سبب ایجاد معظلات و مشکلات فراوان اجتماعی و حتی امنیتی در این شهرها می شوند.
علی ای حال این معضل چهره و سیمای شهر را بدقیافه و زشت کرده و سبب افزایش فاصله طبقاتی و مشکلات دیگر می شود و شاید بتوان گفت این افراد به عنوان شهروند مشروع در جامعه شهری پذیرفته نشده اند.
شهرستان خاش دارای مناطق حاشیه نشینی بسیاری است که طبق آمار استخراج شده از مرکز بهداشت درسال ۹۳ در مناطق حاشیه نشین خاش حدود چهار هزار و 951 خانوار و جمعیتی بالغ بر 21 هزار و 239 نفر زندگی می کنند که روستاهای محمدآباد، نصرت آباد، ناصرآباد، همچنین محلات حیدرآباد، ریگ آباد، قلندرزهی ها، ولی آباد، کهن مولاداد، اسلام آباد، هواشناسی و محله براهویی ها از نقاط حاشیه ای در شهرستان خاش محسوب می شوند.
 
 
 
هم اینک نیز بخش بزرگی از خانوارهای ساکن در حاشیه شهر خاش شامل نصرت آباد، محمدآباد، و ناصرآباد در بلاتکلیفی به سر می برند و نمی دانند که محل سکونت و فعالیتشان به شهر یا روستا تعلق دارد.
ناگفته روشن است که کاربری های شهری در قشربندی اجتماعی و اقتصادی تأثیر زیادی دارند و وقتی حاشیه نشینان خود را ناتوان از بهبود موقعیت اقتصادی و اجتماعی خویش احساس می کنند، نوعی محرومیت در آنها به وجود آمده و آنها را به ارتکاب جرائم اجتماعی وادار می کند.
 
* مردم مناطق حاشیه نیشن خاش از حداقل امتیازات شهروندی هم برخوردار نیستند
ذکریا شهنوازی یکی از ساکنان مناطق حاشیه ای شهرستان خاش در خصوص مسایل و مشکلات پیش روی مناطق حاشیه نشینی در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما گفت: مردم مناطق حاشیه نشین از حداقل امتیازات شهروندی هم برخوردار نیستند.
 
 
 
وی افزود: در حال حاضر وضعیت معیشتی مناسبی هم نداریم، به طوری که آب، برق یا گاز نداریم و فریادمان کمتر به گوش مسئولان می رسد.
 
* درد و مشکلات مناطق حاشیه نشینان خاش به گوش مسئولین نمی رسد
محمدایوب مرادزهی یکی دیگر از ساکنان منطقه حاشیه نشین شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما آه عمیقی از ته می کشید و  با بیان  اینکه درد و مشکلات مناطق حاشیه نشین تمامی ندارد، گفت: اگر فرزندان شب دچار بیماری شود باید با هزاران زحمت در داخل شهر دنبال درمانگاه و دکتر باید باشیم و این مشکلات حاشیه نشینان به گوش مسئولین نمی رسد.
 
 
 
وی بیان کرد: متأسفانه در مناطق حاشیه‌ای خانه‌ها همانند آلونکی به‌صورت شبانه بدون مجوز ساخته می‌شوند، خیابان‌ها و کوچه‌هایش تنگ و ظاهری زشت به محل داده‌اند، نگهداری دام و طیور به‌صورت کاملا غیر بهداشتی در خانه برخی همسایگان دیده می‌شود که بوی نامطبوع آنها موجبات آزار هر رهگذری می شود..
 
 
 
* حاشیه نشینی در شهرستان خاش نگران کننده است
شهردار خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با بیان اینکه حاشیه نشینی در شهرستان خاش نگران کننده است، اظهار کرد: عملیات خاک ریزی و زیر سازی معابر در حاشیه شهر و به خصوص منطقه نصرت آباد خاش در جهت تامین امنیت شهری و ساماندهی سکونت گاههای غیر رسمی  آغاز شد.
عبدالمجید تمندانی عدم سند  مالکیت به همراه فاضلاب معابر را از مهمترین مشکلات مهم سکونتگاه های غیر رسمی و حاشیه نشینی در شهرستان خاش دانست و تصریح کرد: دسترسی امکان احداث سیستم فاضلاب و ارتباط دادن آن با سیستم فاضلاب شهری، مشکل جمع آوری زباله، عدم فرهنگ شهرنشینی، فقر در سطح محلی و عدم همبستگی اجتماعی از سایر مشکلات سطوح محله  در سکونت گاه های غیر رسمی است.
وی بیان کرد: وضعیت بسیار نامساعد و زشت معابر در نصرت آباد خاش و درخواست ها و مطالبات ساکنین از شورای اسلامی شهر و شهرداری جهت خدمات دهی در این منطقه با تدبیر شورای اسلامی شهر خاش شهرداری زیرسازی کلیه معابر را در دستور کار قرار گرفت.
تمندانی اذعان کرد: حدود ۵۰۰ خانوار در روستای نصرت آباد خاش از مزایای این اقدام شهرداری برخوردار شده و در جهت امنیت پایدار و حاشیه نشینی و حرکت به سوی امنیت شهری اقدامات خوبی شهرداری خاش در این منطقه انجام خواهد شد.
 
 
شهردار خاش اظهار کرد: تدبیر شورای اسلامی شهر و هدف شهرداری خاش مبارزه با حاشیه نشینی است و حاشیه نشینی در شهر خاش متوقف و  حاشیه های شهر خاش ساماندهی و جلوی پیشرفت حاشیه نشینی گرفته شده است.
 
* حاشیه نشینی بازتاب توسعه نامتوازن است
کارشناس ارشد جامعه شناسی و استاد دانشگاه های شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: متاسفانه به دنبال پدیدار شدن اجتماعات حاشیه نشینی این امر باعث بروز مشگلاتی به طور مستقیم و غیر مستقیم در دامنه شهرها شده است.
عبدالقیوم جمشیدزهی افزود: حاشیه نشینی مشکلاتی از جمله بزهکاری، اعتیاد، خرید و فروش مواد مخدر، پخش و فروش مشروبات الکلی و برخوردهای فیزیکی را ایجاد می کند.
وی بیان کرد: اغلب منازل حاشیه شهر بدون مجوز و خارج از محدوده قانونی توسعه شهری ساخته می شود و اغلب این ملک ها فاقد سند مالکیت بوده و برابر با استانداردهای ساختمان بنا نشده است.
جمشیدزهی با بیان اینکه باید  ارتقای جایگاه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی محلات حاشیه نشین مد نظر مسئولان باشد، ادامه داد: با توجه به فعالیت های انجام گرفته می توان به آینده امیدوار بود که سطح کیفیت زندگی در این مناطق به طور چشمگیری افزایش پیدا کند و  هرچند باید جهت به وجود نیامدن یک همچین مشکلاتی با سکونتگاه های جدید در حاشیه شهر مقابله و مبارزه جدی شود.
 
 
وی حاشیه نشینی را بازتاب توسعه نامتوازن دانست و خاطرنشان کرد: این معضل در مناطق توسعه یافته رخ می دهد به این گونه که برای شهروندان نقاط دیگری که از توسعه محروم مانده اند مناطق حاشیه ای که نظارت کمتری صورت می پذیرد تبدیل به جاذبه می شود.
استاد دانشگاه های شهرستان خاش اذعان کرد: توزیع مواد مخدر در حاشیه شهرها به سهولت انجام می شود امکان پذیر است و دلیل آن هم ناشی از احساس امنیتی است که توزیع کنندگان این مواد در آن مناطق دارند.
وی اظهار کرد: حاشیه نشینی برای برخی ها به خصوص اتباع بیگانه به فرصت تبدیل شده و در مقابل نیز برای جوانان خاشی یک تهدید جدی محسوب می شود که رفاه و آسایش را از آن ها سلب کرده است.
انتهای پیام/3028
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۳۵۴
مرجع : تفتان ما


ارسال