سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ,18 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۶
گزارشی ازمعضل همیشگی سد معبر
سد معبر معضلی همیشگی برای شهروندان خاش/ نفع فراوان کاسبان سد معبر
 
سد معبر از معضلات همیشگی برای شهروندان خاش به شمار می رود و گر چه این اپیدمی در نقاط مختلف کشور و استان سیستان و بلوچستان وجود دارد اما در خاش شرایط آن متفاوت بوده و کاسبانی هستند که از این راه نان می خورند.
به گزارش عصرهامون، به نقل از تفتان ما، کشور ما دارای قانون بوده و از هویت و فرهنگ و تمدنی غنی برحورداریم و حفظ حقوق شهروندی و احترام گذاشتن به حق مردم از دستورات صریح اسلام و قانون اساسی در جمهوری اسلامی ایران است اما به این مهم کمتر توجه می شود.
باید متذکر شویم سد کنندگان معابر در شهر خاش شاید از پرداخت عوارض شهرداری و مالیات و کرایه به دولت معاف هستند اما به دکانداران باید مبلغی را بپردازند تا در آرامش و بدون دغدغه بتوانند فعالیت کنند.
بسیاری از سد کنندگان معابر خاش اتباع بیگانه ای هستند که با داشتن مدرک و یا بدون مدرک قانونی در این شهر به راحتی فعالیت می کنند و قطعا نفع آنها برای فروشندگان بومی و یا همان صاحبان مغازه ها و اصناف خاش است که اجازه کار و فعالیت به آنها می دهند.
احمد کردی از شهروندان خاش با ابراز گلایه مندی از وضعیت بد اشغال معابر در این شهر گفت: در ساعات مختلف شبانه روز و از جمله عصر و بعد از آن که با خانواده برای خرید وسائل لازم بیرون می رویم و گذرمان به بازار خاش می افتد با معابر تنگی مواجه هستیم که محل عبور مناسبی نبوده و در واقع این معابر گنجایش تردد و عبور و مرور چند نفر را به صورت هم زمان ندارند.
 
 
 
رحیم شهری هم با بیان اینکه فرهنگ احترام به هم نوع باید در جامعه خاش نهادینه شود بیان کرد: بسیاری از شهروندان خاش از آمدن به بازار و داخل شهر خاش گلایه مند هستند زیرا محل گذر آنها اشغال شده و افرادی خود را مالک آن می دانند.
محمود افشانی هم با تشریح اینکه هیچ فرد مسئولی به فکر حل مشکلات مردم نیست اظهار کرد: برای مقابله با سد کنندگان معابر باید قوانین سخت و محکمی وجود داشته باشد تا شهروندان بتوانند به حقوق واقعی خود برسند و در واقع حق مردم تضییع نشود.
 
 
 
رئیس شورای اسلامی شهرستان خاش بیان کرد: شهرداری برای مقابله با سد کنندگان معابر جدیت دارد و گاها نیروهای ناظر و برخورد کنندگان شهرداری با سد کنندگان معابر در سطح شهر حضور دارند و تذکر می دهند و گاها برخورد می کنند اما این موضوع دائمی نیست زیرا شهرداری با کمبود نیرو مواجه بوده و از طرفی فرهنگ احترام به حقوق شهروندی وجود ندارد و سودجویان از این فرصت بیشترین بهره را می برند.
 
 
 
عید محمد قلندرزهی افزود: برای ساماندهی سد کنندگان معابر باید اقداماتی انجام بشود و شهرداری در این موضوع می توانند با همکاری اتاق اصناف و خود افراد ذی نفع ورود پیدا کنند و مکانی باید جهت فعالیت آنها پیش بینی و طرح ساماندهی پیاده شود.
وی ادامه داد: یقینا بسیاری از مردم خاش دارای فرهنگ بالای شهرنشینی هستند و به حقوق هم نوعان خود احترام می گذارند اما باید تلاش شود افراد معدود و انگشت شمار که حقوق دیگران را رعایت نمی کنند با سایر مردم هماهنگ باشند تا شهر خاش یک نظم ویژه ای بگیرد و هر فرد بتواند از حقوق واقعی خود بهره ببرد.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۴۱۳
مرجع : تفتان ما


ارسال